Права та обов’язки роботодавця як страхувальника

1926

Запитання

Які права та обов’язки має роботодавець як страхувальник?

Відповідь

Відповідь на це питання можна знайти у статті 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі – Закон № 1105), якою визначені права, обов’язки та відповідальність роботодавця як страхувальника.

Права роботодавця

Роботодавець як страхувальник має право на:

  • безплатне отримання в органах Фонду соцстрахування України інформації про порядок використання коштів Фонду;
  • отримання інформації про результати проведення перевірки використання коштів Фонду;
  • захист своїх прав в судовому порядку.

Обов’язки роботодавця

В свою чергу, роботодавець зобов’язаний:

  • надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідну матеріальну компенсацію, страхові виплати та соціальні послуги відповідно до Закону № 1105;
  • вести облік коштів соцстрахування і своєчасно надавати Фонду встановлену звітність щодо цих коштів;
  • під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних надавати посадовим особам Фонду необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірки;
  • надавати інформацію про кожний нещасний випадок або професійне захворювання на підприємстві;
  • безплатно створювати всі необхідні умови для роботи на підприємстві представників Фонду;
  • повідомляти працівникам підприємства про адреси та номери телефонів Фонду, а також ЛПЗ та лікарів, які за угодами з Фондом обслуговують підприємство;
  • своєчасно та відповідно до затверджених форм звітувати перед Фондом;
  • повернути Фонду суму виплаченого матеріального забезпечення та вартість наданих соціальних послуг потерпілому на виробництві у разі невиконання своїх зобов’язань щодо сплати страхових внесків.

Також роботодавець зобов’язаний подавати в установленому порядку відомості про:

Щодо достовірності зазначених у документах даних, то вони перевіряється Фондом. Якщо роботодавець подає недостовірні дані або використовує кошти Фонду з порушенням встановленого порядку, то він добровільно чи на підставі рішення суду повинен відшкодувати страховику заподіяну шкоду.

Заборонено!

Роботодавцеві забороняється вчиняти будь-які дії, що можуть призвести до прийняття ним разом із застрахованою особою спільного рішення, яке може в подальшому зашкодити цій особі або членам її сім’ї реалізувати своє право на матеріальне забезпечення та отримання соціальних послуг відповідно до Закону № 1105.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості використання праці жінок у нічний час

В Україні проголошено рівність між чоловіками та жінками у їхньому праві на працю та винагороду за неї. Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
9908

Доплата за шкідливі умови праці 2025

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
1092

Як забезпечується охорона праці жінок, неповнолітніх та осіб з інвалідністю

Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів забезпечується відповідними законодавчими нормами. Адже через певні фізичні, фізіологічні та інші особливості жінкам, неповнолітнім, інвалідам складніше реалізувати своє право на працю. У статті розповідаємо, як забезпечити рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, віку чи інвалідності, та створити безпечні умови праці для всіх.
46219