Звільнення працівника, який втратив працездатність

Законодавство висуває низку вимог до звільнення через невідповідність посаді за станом здоров'я

image47

Шпаргалка: Як діяти роботодавцю, якщо МСЕК встановила працівнику інвалідність

Держпраці застерігла роботодавців від примусового звільнення працівників. Першочергово йдеться про тих осіб, які не можуть виконувати посадові обов’язки через стан здоров'я (наприклад, у разі встановлення інвалідності).

Примушувати працівника до звільнення — протизаконно, адже законодавство висуває низку вимог до припинення трудового договору. По-перше, для звільнення особи мають бути законні підстави, закріплені у Кодексі законів про працю. Це, зокрема:

  • угода сторін;
  • закінчення строку трудового договору;
  • розірвання трудового договору з ініціативи:
    • працівника (ст. 38, 39 КЗпП України);
    • власника або уповноваженого ним органу (ст. 40, 41 КЗпП України);
  • вимога профспілкового чи іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу (стаття 45 КЗпП України);
  • відмова працівника від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, установою, організацією (а також відмова від продовження роботи у зв’язку із зміною істотних умов праці);
  • вирок суду, яким працівника засуджено до позбавлення волі або до іншого покарання, яке виключає можливість продовження даної роботи (звільнення від відбування покарання з випробуванням не входить до цього переліку);
  • підстави, передбачені контрактом;
  • підстави, передбачені іншими законами.

При цьому звільнення з ініціативи роботодавця може відбутися лише у тому разі, якщо на підприємстві немає вакантних посад, на які можна перевести особу відповідно до рекомендацій МСЕК, або ж сам працівник відмовився від такого переведення. Крім того, трудовий договір розривається, якщо особу визнано непрацездатною і немає видів робіт, які людина могла б виконувати. 

Таким чином, якщо працівник втратив працездатність, його можна звільнити за ініціативою роботодавця, зробивши відповідну відмітку у трудовій книжці («Звільнено у зв’язку із виявленою невідповідністю виконуваній роботі внаслідок стану здоров’я, п. 2 ст. 40 КЗпП України»). При цьому виплачується вихідна допомога, її мінімальний розмір становить середньомісячний заробіток.

Джерело: Центральний регіон інспекційної діяльності у Дніпропетровській області

Любі читачі, команда Цифрового видавництва Експертус продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку

У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть за спеціальною ціною електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці

Медогляди водіїв транспортних засобів

 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21287

Oрганізація проведення інструктажів з питань охорони праці

Зі статті ви дізнаєтеся, які існують види інструктажів з охорони праці, хто проводить інструктажі з охорони праці, яка періодичність проведення інструктажів з охорони праці та як проводити інструктажі з охорони праці під час війни.
233967

Бланк Акта про нещасний випадок невиробничого характеру

Як правильно скласти Акт про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ, кому його надіслати та скільки років після закінчення розслідування зберігати? Скачуйте зразок, читайте статтю, щоб не припуститися помилки.
70348

Засоби індивідуального захисту працівників

Для уникнення або мінімізації впливу небезпечних виробничих чинників роботодавець забезпечує працівників підприємства засобами індивідуального захисту. Про види ЗІЗ та особливості кожного виду — далі.
75426

Вуглекислотні вогнегасники

Вуглекислотні вогнегасники — поширений засіб пожежогасіння. Дізнайтеся зі статті про загальні та технічні характеристики вуглекислотних вогнегасників, призначення, правила застосування, транспортування і зберігання, перезаряджання вуглекислотних вогнегасників, принцип їх дії.
48753

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді