З огляду на весняно-польові роботи та пожвавлення агропромислового виробництва у цей напружений етап річного циклу Державна служба з питань праці назвала основні причини аварій і нещасних випадків при проведенні весняно-польових робіт та під час експлуатації сільськогосподарської техніки.
Як організувати безпечні роботи у сільському господарстві
Зокрема, здебільшого проблеми виникають через:
- технічну несправність тракторів і сільськогосподарських машин;
- порушення технологічного процесу;
- допуск працівників до виконання робіт з підвищеною небезпекою без проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
- порушення виробничої і технологічної дисципліни;
- відсутність медичних оглядів.
Також потрібно пам’ятати, що умови праці у сільськогосподарському виробництві мають свої особливості. Здебільшого польові роботи виконують на значній відстані від центральної садиби і тракторної бригади. Через це знижується контроль за безпекою працівників з боку адміністрації господарства. І, відповідно, у таких умовах підвищується особиста відповідальність механізаторів за безпеку проведення робіт.
Відповідальними особами за організацію охорони праці під час проведення весняно-польових робіт призначаються:
- у цілому по господарству — головний агроном, головний інженер;
- по відділках, бригаді — керівник відділку, бригадири тракторних і польових бригад.
У Держпраці зауважили, що у березні — квітні сільськогосподарські підприємства виконують біля третини річного обсягу польових тракторних робіт і майже таку ж частку транспортних робіт. Водночас зростає і кількість зайнятих на ручних роботах працівників (порівняно із зимовими місяцями). Йдеться передусім про технологічне обслуговування і ремонт обладнання, а також про забезпечення роботи посівних та інших машинно-тракторних агрегатів.
Все це і збільшує рівень травматизму, особливо у поєднанні з недотриманням правил техніки безпеки та охорони праці й неналежною організацією робіт.