За даними Держпраці та Пенсійного фонду кількість офіційно працевлаштованих громадян за підсумками 2017 року збільшилася майже на 300 тисяч.
Неофіційна праця має негативні наслідки як для працівників, так і для роботодавців. Працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплати, надбавки). Також він втрачає можливість користуватися такими гарантіями, як:
- державна допомога сім’ям з дітьми;
- соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям;
- субсидії.
Гарячі статті зі свіжого номера
Неофіційно оформлений працівник втрачає трудовий стаж при розрахунку розміру пенсії.
Роботодавець, який не оформляє офіційно працівників, ризикує як безвідповідальним ставленням таких працівників до роботи, так і штрафом у розмірі 30 мінімальних заробітних плат за кожного неофіційного працівника.
Як зазначив Голова Держпраці Роман Чернега, недобросовісні роботодавці мають відповідати за нехтування вимогам законодавства. При цьому він наголосив, що Держпраці – не каральний орган і в основному проводить превентивну роз’яснювальну роботу.
За інформацією Держпраці
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
Контроль за станом охорони праці на підприємстві є одним із складових елементів системи управління охороною праці підприємства. Контроль спрямований на виявлення відхилень від норм в умовах праці та перевірку виконання працівниками своїх обов’язків у сфері охорони праці. Дізнайтеся, які бувають основні види контролю за станом охорони праці на підприємстві, з якою періодичністю їх проводять, та якими документами супроводжується контроль.
Для підвищення рівня правової свідомості громадян та стимулювання правомірної поведінки працівників і роботодавців у сфері безпеки праці передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону праці.
В Україні проголошено рівність між чоловіками та жінками у їхньому праві на працю та винагороду за неї. Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Завантажте План графік перевірок Держпраці на 2025 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.