Хто такий уповноважений із питань охорони праці

1020

Запитання

Які обов’язки має уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці (уповноважений з ОП)? Ця особа увільнена від виконання основних обов’язків відповідно до штатного розпису?

Відповідь

Організація експлуатації об’єктів підвищеної небезпеки передбачає трирівневу структуру управління:

  • керівник — особа, відповідальна з нагляду за утриманням засобів виробництва;
  • спеціаліст — особа, відповідальна за технічний стан засобів виробництва;
  • робітник — особа, відповідальна за безпечну експлуатацію засобів виробництва.

Контроль за станом охорони праці здійснює на рівні:

  • керівництва — роботодавець;
  • інженерного забезпечення — фахівець служби охорони праці (СОП);
  • виконання у виробничих підрозділах — уповноважений з ОП.


На підприємстві СОП створюють для організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, щоб запобігти нещасним випадкам, професійним захворюванням та аваріям протягом трудової діяльності. Про це йдеться у Типовому положенні про службу охорони праці, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці від 15.11.2004 № 255 (далі — Положення № 255).

СОП під час виконання своїх обов’язків взаємодіє, зокрема, з представниками профспілки, а якщо її немає — з уповноваженими з ОП. На це вказують пункти 3.3 та 5.6 Положення № 255.

Уповноваженого з ОП призначають для оперативного контролю за станом охорони праці на робочих місцях. Під час виконання своїх обов’язків він взаємодіє із СОП. Про це йдеться у Типовому положенні про діяльність уповноважених найманими працівниками осіб з питань охорони праці, затвердженому наказом Держгірпромнагляду від 21.03.2007 № 56 (НПАОП 0.00-4.11-07).

Уповноваженим з ОП не може бути працівник, який згідно з посадовими обов’язками відповідає за забезпечення безпечних та здорових умов праці. Підстава — пункт 1.5 НПАОП 0.00-4.11-07. Тобто ним не може бути працівник, який належить до головних спеціалістів.

Штатний розпис підприємства не передбачає посаду уповноваженої найманими працівниками особи з питань охорони праці.

Уповноважений з ОП виконує функції контролю за станом безпеки та гігієни праці на робочих місцях на громадських засадах. За результатами перевірки він вносить роботодавцю пропозиції щодо усунення виявлених порушень. Тобто результати його перевірок виконувати не обов’язково.

Уповноважений з ОП бере участь у:

  • розслідуванні нещасних випадків та професійних захворювань на виробництві;
  • роботі комісії з питань охорони праці підприємства — за її наявності;
  • проведенні навчання, інструктажів та перевірки знань працівників з охорони праці.

Роботодавець увільняє уповноваженого з ОП від його безпосередніх обов’язків лише на час проходження ним навчання та перевірки знань із питань охорони праці. На це вказує пункт 1.9 НПАОП 0.00-4.11-07.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
113505

Що потрібно знати про цивільно-правовий договір на виробництві

Чим відрізняється цивільно-правовий договір від трудового? Коли ЦПД визнають трудовим? Який штраф чекає на роботодавця за неоформлених працівників? Як розслідувати нещасний випадок із підрядником? Відповіді на ці та інші питання — далі у статті.
8577

Охорона праці під час простою підприємства

У період простою підприємство не функціонує повністю або частково, а працівники, яким оголосили простій, не виконують трудові обов’язки. Дізнайтеся детальніше про умови запровадження простою на підприємстві, порядок його оформлення та як це впливає на охорону праці.
1460

Охорона праці молодих працівників

Хто такі «молодий працівник», «молодий спеціаліст» та «молодий громадянин»? Як працевлаштувати їх правильно та без ризиків? Які особливі вимоги до охорони праці молодих співробітників? Відповіді – у статті.
2871