Дозвіл на виконання робіт на висоті
Запитання
Підприємство не спеціалізується на проведенні робіт на висоті. Працівники, які пройшли навчання щодо виконання робіт на висоті, перевіряють та підключають камери спостереження на висоті до 4 м. Чи потрібно підприємству отримувати дозвіл Держпраці на виконання робіт на висоті та оформлювати наряд-допуск на кожен випадок такої роботи?
Відповідь
Роботи, які виконують на висоті понад 1,3 м, входять до переліку видів робіт із підвищеною небезпекою. Їх виконують на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази роботодавця вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки (далі — декларація відповідності). Підстава — пункт 6 додатка 6 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107.
Роботи на висоті виконують за нарядом-допуском та передбачають використання запобіжного пояса. При цьому проводять цільовий інструктаж, обсяг і зміст якого залежить від виду виконуваних робіт. Про це йдеться у пункті 1.7 Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Держгірпромнагляду від 27.03.2007 № 62 (НПАОП 0.00-1.15-07).
Як оформити наряд-допуск на виконання робіт
За певних умов розташовані на висоті робочі місця можуть не підпадати під визначення «роботи на висоті». Наприклад, якщо на підприємстві використовують засоби підмощування або драбини-стрем’янки з робочим майданчиком з інвентарною захисною огорожею.
Тож якщо камери спостереження перевіряють на висоті до 4 м із робочого майданчика з інвентарною перильною огорожею, такі роботи не підпадають під визначення «роботи на висоті». В іншому випадку, щоб виконувати роботи на висоті, необхідно отримати декларацію відповідності або передати такі роботи сторонній спеціалізованій організації.
Працівники підприємства, яке не спеціалізується на проведенні робіт на висоті, повинні виконувати такі роботи за нарядом-допуском.