Шкідливі виробничі фактори у деревообробній промисловості

1444

Запитання

Які шкідливі виробничі фактори існують у деревообробній промисловості?

Відповідь

До деревообробної промисловості належать різні виробництва: лісопильні, меблеві, фанерні, деревинних пластиків, деревинностружкових та деревинноволокнистих плит, олівцеве, лижне тощо.

Загальним для всіх типів деревообробних виробництв є високий рівень механізації, широке застосування різноманітного типу верстатів з ріжучими інструментами, конвеєрна система праці.

Скачайте інструкцію з охорони праці при роботі з ручним немеханізованим інструментом

До шкідливих виробничих факторів, які притаманні підприємствам деревообробної промисловості, належать шум та вібрація від роботи обладнання, забруднення повітря виробничих приміщень пилом деревини, а також хімічними речовинами в результаті застосування лаків, смол, фарб, клеїв, у низці випадків несприятливі мікрокліматичні умови.

Значну небезпеку для здоров’я працівників становлять клеєві матеріали, що виготовляються на основі сечовиноформальдегідних смол, які, крім несприятливої дії на шкіру, виділяють у повітря виробничих приміщень токсичні продукти — формальдегід, фенол, аміак, а широко використовувані лаки та емалі для оброблення меблів виділяють толуол, уайт-спірит, ацетон тощо. Особливо несприятливі мікрокліматичні умови спостерігаються при виробництві фанери та деревинних пластиків у відділенні теплової обробки сировини (висока температура та вологість повітря) — у пропарювальних камерах, сушарок та пресів, а також у сушильному відділенні меблевого виробництва.

У столярних цехах основною небезпекою є механічні травми при роботі на деревообробних верстатах, передусім на циркулярних пилах. У тих, хто працює в деревообробній промисловості, часто спостерігаються гострі респіраторні захворювання органів дихання, професійні ураження шкіри — дерматити, кропивниця та екзема, захворювання периферійної нервової системи, поранення, переломи, вивихи. Серед тих, хто працює з пиломатеріалами, фанерою, спостерігається захворювання рук від перенапруження і, як наслідок, підвищення тонусу дрібних артеріальних судин у дистальних відділах верхніх кінцівок, порушення капілярного кровообігу, зниження сили та статичної витривалості кисті.

Одними з протипоказань при прийомі на роботу є алергічні захворювання органів дихання, а також хронічні, часто рецидивні захворювання шкіри (екзема, кропивниця, псоріаз, нейродерміт, себорея, червоний плоский лишай). Для попередження шкірних захворювань рекомендовано застосовувати перед початком роботи профілактичні пасти та креми. Для усунення причин виробничого травматизму суттєве значення має удосконалення запобіжних пристроїв ріжучих інструментів.

Профілактичними заходами щодо попередження несприятливого впливу шкідливих факторів виробничого середовища на працівників деревообробної промисловості є герметизація джерел шкідливого впливу на середовище. Крім того, пріоритетне значення для поліпшення гігієнічних умов праці людей на таких виробництвах має впровадження механічних і автоматичних ліній з мінімальним використанням людської праці. Основними профілактичними заходами для попередження негативного впливу шкідливих факторів виробничого середовища на тих, хто працює у деревообробній промисловості, вважаються правильно обладнані вентиляційні системи, теплоізоляція обладнання, забезпечення робочих спецодягом та засобами індивідуального захисту.

Шкідливі виробничі фактори у деревообробній промисловості
Володимир Ткачишинпрофесор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 2 Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, академік Академії наук вищої освіти України, д‑р мед. наук, професор
Через тривалий вплив виробничого пилу у працівників може виникнути професійне захворювання органів дихання — екзогенний алергічний альвеоліт.

Необхідною умовою попередження професійних захворювань, зумовлених впливом шкідливих факторів виробничого середовища, є проведення попередніх і періодичних медичних оглядів відповідно до вимог наказу МОЗ України від 21.05.2007 № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій.

Джерело: Управління Держпраці у Тернопільській області


Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості утримання прибудинкової території взимку

Яких заходів повинен вжити роботодавець, щоб утримувати взимку прибудинкові території в належному стані? Якими нормативними актами керуватися? Дізнайтеся більше про те, які підготуватися до холодної пори року.
1635

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
59868