Шкідливі виробничі фактори у деревообробній промисловості

1625

Запитання

Які шкідливі виробничі фактори існують у деревообробній промисловості?

Відповідь

До деревообробної промисловості належать різні виробництва: лісопильні, меблеві, фанерні, деревинних пластиків, деревинностружкових та деревинноволокнистих плит, олівцеве, лижне тощо.

Загальним для всіх типів деревообробних виробництв є високий рівень механізації, широке застосування різноманітного типу верстатів з ріжучими інструментами, конвеєрна система праці.

Скачайте інструкцію з охорони праці при роботі з ручним немеханізованим інструментом

До шкідливих виробничих факторів, які притаманні підприємствам деревообробної промисловості, належать шум та вібрація від роботи обладнання, забруднення повітря виробничих приміщень пилом деревини, а також хімічними речовинами в результаті застосування лаків, смол, фарб, клеїв, у низці випадків несприятливі мікрокліматичні умови.

Значну небезпеку для здоров’я працівників становлять клеєві матеріали, що виготовляються на основі сечовиноформальдегідних смол, які, крім несприятливої дії на шкіру, виділяють у повітря виробничих приміщень токсичні продукти — формальдегід, фенол, аміак, а широко використовувані лаки та емалі для оброблення меблів виділяють толуол, уайт-спірит, ацетон тощо. Особливо несприятливі мікрокліматичні умови спостерігаються при виробництві фанери та деревинних пластиків у відділенні теплової обробки сировини (висока температура та вологість повітря) — у пропарювальних камерах, сушарок та пресів, а також у сушильному відділенні меблевого виробництва.

У столярних цехах основною небезпекою є механічні травми при роботі на деревообробних верстатах, передусім на циркулярних пилах. У тих, хто працює в деревообробній промисловості, часто спостерігаються гострі респіраторні захворювання органів дихання, професійні ураження шкіри — дерматити, кропивниця та екзема, захворювання периферійної нервової системи, поранення, переломи, вивихи. Серед тих, хто працює з пиломатеріалами, фанерою, спостерігається захворювання рук від перенапруження і, як наслідок, підвищення тонусу дрібних артеріальних судин у дистальних відділах верхніх кінцівок, порушення капілярного кровообігу, зниження сили та статичної витривалості кисті.

Одними з протипоказань при прийомі на роботу є алергічні захворювання органів дихання, а також хронічні, часто рецидивні захворювання шкіри (екзема, кропивниця, псоріаз, нейродерміт, себорея, червоний плоский лишай). Для попередження шкірних захворювань рекомендовано застосовувати перед початком роботи профілактичні пасти та креми. Для усунення причин виробничого травматизму суттєве значення має удосконалення запобіжних пристроїв ріжучих інструментів.

Профілактичними заходами щодо попередження несприятливого впливу шкідливих факторів виробничого середовища на працівників деревообробної промисловості є герметизація джерел шкідливого впливу на середовище. Крім того, пріоритетне значення для поліпшення гігієнічних умов праці людей на таких виробництвах має впровадження механічних і автоматичних ліній з мінімальним використанням людської праці. Основними профілактичними заходами для попередження негативного впливу шкідливих факторів виробничого середовища на тих, хто працює у деревообробній промисловості, вважаються правильно обладнані вентиляційні системи, теплоізоляція обладнання, забезпечення робочих спецодягом та засобами індивідуального захисту.

Шкідливі виробничі фактори у деревообробній промисловості
Володимир Ткачишинпрофесор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 2 Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, академік Академії наук вищої освіти України, д‑р мед. наук, професор
Через тривалий вплив виробничого пилу у працівників може виникнути професійне захворювання органів дихання — екзогенний алергічний альвеоліт.

Необхідною умовою попередження професійних захворювань, зумовлених впливом шкідливих факторів виробничого середовища, є проведення попередніх і періодичних медичних оглядів відповідно до вимог наказу МОЗ України від 21.05.2007 № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій.

Джерело: Управління Держпраці у Тернопільській області


Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Експлуатуємо атракціонну техніку безпечно

Перед початком роботи атракціонних комплексів потрібно впевнитись у справності обладнання та компетентності персоналу щодо попередження нещасних випадків. Стаття допоможе розібратися, як організувати монтаж, техогляд і безпечну експлуатацію атракціонів, які дозвільні документи оформити, зокрема під час воєнного стану, і як забезпечити безпеку відвідувачів
2147

Охорона праці і температурний режим у медичному закладі

Охорона праці в медичних закладах починається з вимог до мікроклімату. Зі статті ви дізнаєтеся, які саме вимоги до охорони праці та температурного режиму в медичному закладі передбачені законодавством.
13769

Охорона праці при роботі з комп'ютером

Охорона праці при роботі з ПК: вимоги до облаштування приміщення при роботі з комп'ютером, санітарні норми освітлення, параметри мікроклімату, допустимий рівень вібрації та звукового шуму. Соціальні та профілактичні засоби захисту працівників, медичні огляди, перерви на відпочинок.
69833

Аптечка на підприємстві

Аптечка першої допомоги має бути на кожному підприємстві, адже часто від оперативності надання домедичної допомоги залежить життя людини. Яким має бути склад аптечки невідкладної медичної допомоги, де саме повинна розміщуватися аптечка першої допомоги у виробничому підрозділі, хто відповідає за неї — про все це розповімо далі.
91740

Зразок наказу про простій через спеку

Дотримати вимог законодавства з безпеки праці під час спеки допоможе наказ про простій через спеку. Скачайте зразок такого наказу, розроблений експертом.
1122