Роботи на одноковшевих екскаваторах із розчищення меліоративних каналів

816

Запитання

Чи можна вважати роботу на одноковшевих екскаваторах із розчищення (поглиблення) меліоративних каналів, із яких відводиться вода на глибині менше двох метрів, роботою підвищеної небезпеки? Чи слід на її виконання одержувати дозвіл? Як розуміти поняття «земляні роботи під водою»? Чи є наразі чинним роз’яснення Держгірпромнагляду, надані ще до введення в дію нового Порядку видачі дозволів?

Відповідь

Управління тракторами і самохідним технологічним устаткованням (у тому числі управління одноковшевим екскаватором під час поглиблення меліоративних каналів) відноситься до робіт з підвищеною небезпекою (п.109 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15).

Відповідно до роз’яснення Держгірпромнагляду, наприклад, «Щодо питання про продовження строків дії дозволів, виданих на час дії постанови Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 № 1631» від 18.11.2011 № 1/03-11/8767, продовження дії дозволу є новою вимогою Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого поставною Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107 (далі — Порядок № 1107), яка не була передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 15.10.2003 № 1631. І, відповідно, норма щодо продовження строку дії дозволу може бути застосована до дозволів, які видають згідно з Порядком № 1107.

Тобто, продовження дії дозволу відповідно до Порядку № 1107 стосується тільки дозволу, отриманого згідно з цим порядком, а тому продовження строку дозволу, отриманого згідно з Постановою № 1631, передбачає проведення експертизи щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки під час виконання зазначених у дозволі робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки. У цьому разі має проводитися експертиза щодо додержання вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки.

Земляні роботи, які виконують на глибині понад 2 м або в зоні розташування підземних комунікацій чи під водою, передбачені Переліком видів робіт підвищеної небезпеки, на які слід отримувати дозвіл від територіального підрозділу Держпраці (п. 16 додатка 2 до Порядку № 1107).

Підводні роботи — роботи, виконані під водою водолазами або спеціальними підводними апаратами (ДСТУ 3970-2000 «Безпека у надзвичайних ситуаціях надзвичайні ситуації на акваторіях. Терміни та визначення»).

Отже, роботи під водою можуть бути водолазними та підводно-технічними. Оскільки водолазні роботи передбачені пунктом 17 додатка 2 до Порядку № 1107, то можна вважати, що пункт 16 додатка 2 до Порядку № 1107 стосується підводно-технічних робіт.

Наприклад, Перелік робіт провадження господарської діяльності у будівництві, пов’язаної зі створенням об’єктів архітектури містить код виду будівельних робіт 4.13.00 «Виконання підводно-технічних робіт», а до технологічних засобів для виконання підводно-технічних будівельних робіт належать:

  • водолазна станція із засобами занурювання та забезпечення життєдіяльності під водою; 
  • плавзасоби;
  • днопоглиблювачі; 
  • гідромонітори;
  • бетононасоси; 
  • медичне, насосне, водолазне, зварювальне обладнання для підводних робіт та інше обладнання згідно з нормативними документами.

Отже, до підводно-технічних будівельних робіт належать днопоглиблювальні роботи та інші роботи з очищення водних шляхів і акваторій. Меліоративні споруди (канали) не належать до водних шляхів, не призначені для судноплавства, їх використовують тільки для виробничих потреб (дренаж, полив тощо).

Зазначимо, що підрозділ 3.4 «Вимоги безпеки під час виконання земляних і ремонтних робіт» розділу ІІІ Правил безпеки при експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах, затверджених наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 03.04.2012 № 661, не містить вимог щодо необхідності наявності документів для проведення земляних робіт, а механізовані земляні роботи під час ремонту об’єктів водогосподарських систем здійснюють відповідно до затвердженого проекту виконання робіт.

Аналогічні вимоги містяться у Правилах безпечної експлуатації каналів, трубопроводів, інших гідротехнічних споруд у водогосподарських системах меліорації, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2000 № 225 (НПАОП 01.41-1.12-00).

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Вимоги безпеки під час робіт на висоті

Роботи на висоті — це роботи з підвищеною небезпекою, які потребують обов’язкових заходів безпеки. Наша стаття допоможе організувати роботи на висоті безпечно, правильно оформити наряд-допуск, провести інструктажі працівникам, уникнути помилок при виборі засобів захисту.
80029

Журнал реєстрації нарядів допусків на виконання робіт з підвищеною небезпекою

Роботодавець зобов’язаний вести журнал реєстрації нарядів-допусків на проведення робіт з підвищеною небезпекою. У статті ви знайдете інформацію про ведення такого журналу та зможете скачати відповідну форму.
4192

Перевезення небезпечних вантажів

Небезпечні вантажі становлять потенційну загрозу для людини й навколишнього середовища. У статті ви знайдете відповіді на такі питання: що таке небезпечний вантаж, чим укомплектувати транспортні засоби, що перевозять такий вантаж, які документи оформити та які вимоги до виробничого персоналу
11142

Наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

Що таке наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки? Хто його видає і коли він потрібен? Яку форму бланка обрати та як правильно оформити? Відповіді на ці та інші питання — у статті. А також скачуйте розроблений експертом бланк наряду допуску.
112927