Відповідь
Досить часто, намагаючись знайти додатковий заробіток або реалізуватися у різних сферах, людина працевлаштовується на декілька робочих місць на різних підприємствах.
Працевлаштування без порушень
Розглянемо конкретний приклад. Особа працює в одній організації на основному місці роботи на 0,5 ставки, а в іншій — за сумісництвом, також на 0,5 ставки. Але зараз хоче звільнитися з основного місця роботи та влаштуватися в третю організацію на повний робочий день і на повну ставку, при цьому залишившись на тій посаді, що за сумісництвом.
Виникає питання: чи можливе таке сумісництво, якщо графік роботи в обох організаціях (новій за основним місцем роботи і старій за сумісництвом) збігається — з 8:00 до 17:00? Адже в такому разі особа не може виконувати роботу за сумісництвом у вільний від основної роботи час.
Дізнайтеся, чи потрібна компенсація за невикористану частину відпустки суміснику.
При зовнішньому сумісництві роботи виконуються на іншому суб’єкті господарювання. Трудова книжка зберігається на підприємстві за основним місцем роботи працівника.
При внутрішньому сумісництві робота виконується на тому самому підприємстві. При цьому особа працює як основний працівник і як сумісник, але роботу за сумісництвом виконує у вільний від основної роботи час.
Тож час виконання обов’язків за сумісництвом не може збігатися з режимом роботи за основним місцем роботи.
СкачатиШтрафи за порушення законодавства про працю Джерело інформації: управління Держпраці у Черкаській області
Нормативно-правові акти не вказують, чи може, наприклад, спеціаліст СОП працювати на умовах неповного робочого часу. Або ж хто нестиме кримінальну відповідальність за нещасний випадок внаслідок порушення норм охорони праці, якщо функції СОП на підприємстві виконують підрядники на договірних засадах. Прогалини доводиться заповнювати роз’ясненнями профільних міністерств і відомств. Щоб отримати роз’яснення на вказані вище й інші запитання, автор надіслала запит до Мінсоцполітики.
Яку відповідь вона отримала?
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
Контроль за станом охорони праці на підприємстві є одним із складових елементів системи управління охороною праці підприємства. Контроль спрямований на виявлення відхилень від норм в умовах праці та перевірку виконання працівниками своїх обов’язків у сфері охорони праці. Дізнайтеся, які бувають основні види контролю за станом охорони праці на підприємстві, з якою періодичністю їх проводять, та якими документами супроводжується контроль.
Для підвищення рівня правової свідомості громадян та стимулювання правомірної поведінки працівників і роботодавців у сфері безпеки праці передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону праці.
В Україні проголошено рівність між чоловіками та жінками у їхньому праві на працю та винагороду за неї. Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Завантажте План графік перевірок Держпраці на 2025 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.