Використання праці членів сім'ї без оформлення трудових відносин
Запитання
Чи можуть особи, які перебувають у сімейних відносинах з роботодавцем, виконувати трудові обов'язки без оформлення трудових відносин?
Відповідь
Суть справи: у ході інспекційного відвідування інспектором Держпраці було встановлено, що ФОП здійснює підприємницьку діяльність у двох торгівельних приміщеннях та використовує працю трьох найманих працівників (зокрема, двох своїх дочок) без оформлення з ними трудових відносин.
На підставі акта інспекційного відвідування посадовою особою Управління винесено постанову, якою на ФОП накладено штраф у розмірі 335 070 грн за фактичний допуск трьох працівників до роботи без оформлення з ними трудових договорів.
Дізнайтеся більше про договір аутстафінгу із працівниками – чи такий він зручний, як здається?
Підприємець оскаржила постанову у судовому порядку. Свої вимоги ФОП обґрунтовувала, зокрема, тим, що її дочки не є найманими працівниками, а лише допомагають їй в роботі.

1 листопада 2018 року Черкаським окружним адміністративним судом ухвалено рішення, яким у задоволенні позову ФОП відмовлено повністю. Суд дійшов висновку, що Управлінням Держпраці у Черкаській області належними доказами доведено факт допуску працівників до роботи та факт виконання ними трудових функцій продавця продовольчих товарів без укладення трудових договорів. У зв’язку з чим, постанову про накладення штрафу визнано правомірною.
Працевлаштування без порушень
Законодавство не передбачає можливості допуску до роботи працівників без оформлення трудових відносин. Тому навіть за наявності між працівником та роботодавцем сімейних чи родинних зв’язків виконання функціональних обов’язків за відповідною професією можливе лише після укладення з працівниками трудових договорів та після повідомлення територіального органу ДФС про допуск працівників до роботи.
Джерело інформації: ГУ Держпраці у Черкаській області