Згідно зі статтею 18 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII не допускаються до роботи працівники, у т. ч. посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці. Така ж вимога міститься у пункті 3.17 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15 (далі — Типове положення).
Працівники, які залучаються до робіт підвищеної небезпеки або там, де є потреба у професійному доборі, проходять спеціальне навчання — первинне та щорічно повторне. Спеціальне навчання може проводитись як безпосередньо на підприємстві, так і іншим суб’єктом господарювання, який в установленому Типовим положенням порядку проводить відповідне навчання.
Перевірка знань з питань охорони праці після проведення спеціального навчання проводиться комісією підприємства. У разі неможливості створити комісію з перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві перевірка знань проводиться комісією спорідненого під-приємства або територіального управління Держгірпромнагляду (п. 4.4 Типового положення).
Участь представника Держгірпромнагляду в складі комісії обов’язкова лише під час первинної перевірки знань з питань охорони праці у працівників, які залучаються до виконання робіт підвищеної небезпеки (п. 3.10 Типового положення).
Отже, у даному випадку працівник обов’язково повинен пройти первинне спеціальне навчання на підприємстві або у спеціалізованому навчальному закладі. Якщо на підприємстві створено постійно діючу комісію з перевірки знань з питань охорони праці, то перевірка знань працівника після первинного спеціального навчання проводиться у комісії підприємства з обов’язковим залученням до роботи у комісії представника теруправління Держгірпромнагляду. Під час проведення перевірки знань працівників після повторного щорічного спеціального навчання участь у роботі комісії підприємства представника теруправління Держгірпромнагляду не обов’язкова.
Стажування — це набуття особою практичного досвіду виконання виробничих завдань і обов’язків на робочому місці підприємства після теоретичної підготовки до початку самостійної роботи під безпосереднім керівництвом досвідченого фахівця.
Теоретичною підготовкою перед допуском до стажування є саме первинне спеціальне навчання працівника і первинний інструктаж з питань охорони праці на робочому місці. Тому цілком зрозуміло, що працівник може бути допущений до стажування на робочому місці лише після проходження первинного спеціального навчання, перевірки знань з питань охорони праці та первинного інструктажу, а до самостійної роботи — після успішного проходження стажування.
Основна відмінність навчання з питань охорони праці від інструктажу з питань охорони праці полягає у тому, що інструктаж проводиться за інструкціями з охорони праці, а навчання враховує кваліфікаційні вимоги щодо виконуваних видів робіт (питання якості робіт, експлуатаційні та технологічні вимоги). Якщо специфіка виконуваних токарем робіт на підприємстві та за попереднім місцем роботи однакова, перерва у роботі не перевищує допустиму, то за результатами стажування може бути прийнято рішення про визнання результатів перевірки знань за попереднім місцем роботи (чинність представленого робітником посвідчення).