Як встановлюють скорочений робочий тиждень працівникам лабораторії

558

Запитання

Чи потрібно проводити для працівників лабораторії, які працюють у шкідливих умовах, атестацію робочих місць за умовами праці, щоб установити їм скорочений робочий тиждень?

Відповідь

Так, атестацію робочих місць за умовами праці (далі — атестація) необхідно провести обов’язково.

Право на пільги та компенсації, зокрема на скорочену тривалість робочого тижня, мають працівники, зайняті на роботах із шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7 Закону про охорону праці).

Визначити, чи належить робота працівника до категорії «із шкідливими умовами праці», можна лише на підставі результатів атестації. Як її проводити, визначає Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (затверджений постановою КМУ від 01.08.1992 № 442).

Якщо професія, посада, робота є у Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 № 163; далі — Перелік), то відповідні працівники мають право на скорочену тривалість робочого тижня.

Вимоги безпеки до виробничого обладнання Як бути, якщо необхідна Атестація за умовами праці на аналогічних робочих місцях?

Підтвердити це право працівник може лише, якщо його робоче місце віднесуть до категорії «із шкідливими умовами праці» (п. 9 Порядку застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого наказом Мінпраці від 23.03.2001 № 122; далі — Порядок). Цей пункт Порядку також визначає, що скорочену тривалість робочого тижня встановлюють колективним договором залежно від результатів атестації.

Якщо у Переліку зазначено «постійно зайнятий» або «що постійно працює», скорочену тривалість робочого часу відповідно до вказаної у Переліку тривалості встановлюють працівнику лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий у цих умовах протягом всього скороченого робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад.

Вимоги безпеки до виробничого обладнання Чи обов’язково вносити до трудової книжки працівника запис про атестацію робочого місця за умовами праці?

Якщо немає таких записів, скорочену тривалість робочого часу відповідно до вказаної у Переліку тривалості встановлюють працівнику лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий у шкідливих умовах праці не менше половини тривалості робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад (п. 7 Порядку).

Зверніть увагу!

У зносці до розділу 30 «Лабораторії» Переліку також зазначено: скорочену тривалість робочого часу встановлюють лише у ті дні та тим працівникам, які протягом усього скороченого робочого дня були зайняті безпосереднім проведенням відповідних робіт.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Доплата за шкідливі умови праці 2025

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
233

Як забезпечується охорона праці жінок, неповнолітніх та осіб з інвалідністю

Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів забезпечується відповідними законодавчими нормами. Адже через певні фізичні, фізіологічні та інші особливості жінкам, неповнолітнім, інвалідам складніше реалізувати своє право на працю. У статті розповідаємо, як забезпечити рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, віку чи інвалідності, та створити безпечні умови праці для всіх.
44180

Наказ про встановлення доплат за несприятливі умови праці

Наказ про доплату за шкідливі умови праці допоможе встановити доплату за шкідливі умови праці, підтверджені під час атестації робочих місць за умовами праці. Скачайте зразок наказу про доплату за шкідливі умови праці.
14214

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
34344

Доплата за шкідливі умови праці 2024

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
36320