Як встановлюють скорочений робочий тиждень працівникам лабораторії
Запитання
Чи потрібно проводити для працівників лабораторії, які працюють у шкідливих умовах, атестацію робочих місць за умовами праці, щоб установити їм скорочений робочий тиждень?
Відповідь
Так, атестацію робочих місць за умовами праці (далі — атестація) необхідно провести обов’язково.
Право на пільги та компенсації, зокрема на скорочену тривалість робочого тижня, мають працівники, зайняті на роботах із шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7 Закону про охорону праці).
Визначити, чи належить робота працівника до категорії «із шкідливими умовами праці», можна лише на підставі результатів атестації. Як її проводити, визначає Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці (затверджений постановою КМУ від 01.08.1992 № 442).
Якщо професія, посада, робота є у Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня (затверджений постановою КМУ від 21.02.2001 № 163; далі — Перелік), то відповідні працівники мають право на скорочену тривалість робочого тижня.
Як бути, якщо необхідна Атестація за умовами праці на аналогічних робочих місцях?
Підтвердити це право працівник може лише, якщо його робоче місце віднесуть до категорії «із шкідливими умовами праці» (п. 9 Порядку застосування Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого наказом Мінпраці від 23.03.2001 № 122; далі — Порядок). Цей пункт Порядку також визначає, що скорочену тривалість робочого тижня встановлюють колективним договором залежно від результатів атестації.
Читайте також на порталі
- Чим загрожує непроведення атестації робочих місць за умовами праці
- Проведення атестації робочих місць за умовами праці медпрацівників
- Атестація робочих місць на підприємстві, що частково припинило роботу
- Атестація робочих місць за умовами праці як умова підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах
Якщо у Переліку зазначено «постійно зайнятий» або «що постійно працює», скорочену тривалість робочого часу відповідно до вказаної у Переліку тривалості встановлюють працівнику лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий у цих умовах протягом всього скороченого робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад.
Якщо немає таких записів, скорочену тривалість робочого часу відповідно до вказаної у Переліку тривалості встановлюють працівнику лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий у шкідливих умовах праці не менше половини тривалості робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад (п. 7 Порядку).