Нові правила працевлаштування осіб з інвалідністю: що зміниться з 2026 року?

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Автор
головний редактор порталу «Служба охорони праці»
З 1 січня 2026 року змінюються правила працевлаштування осіб з інвалідністю. Мінсоцполітики пропонує новий підхід

З 1 січня 2026 року в Україні набудуть чинності оновлені правила офіційного працевлаштування осіб з інвалідністю. Міністерство соціальної політики змінює підхід: замість формального виконання квот — реальні умови для зайнятості та підтримки.

logo_telerramm.gifПІДПИСАТИСЯ НА НАШ TELEGRAM

Що передбачають зміни

  • Встановлюється квота 4% на працевлаштування осіб з інвалідністю для державного і приватного сектору.

  • Скасовуються застарілі обмеження щодо видів діяльності — особа з інвалідністю зможе працювати на будь-якій посаді, якщо це не шкодить її здоров'ю або оточенню.

  • Запроваджується соціальний супровід при працевлаштуванні — як для працівника, так і для роботодавця.

  • За виконання квоти підприємства заохочуватимуть, а не лише штрафуватимуть.

Якщо ви цікавитеся, що потрібно для офіційного працевлаштування, передбачено оновлений алгоритм: від підготовки робочого місця до надання довідки про працевлаштування. Зміни мають на меті забезпечити не лише формальний запис, а повноцінну інтеграцію особи в колектив.

Штрафи

До 31 березня роботодавці оновлюють дані в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування. На їх основі Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю автоматично перерахує розмір санкції і до 10 червня надішле оновлений розрахунок. Така процедура усуває неточності й дає роботодавцям більше передбачуваності.

Куди спрямовують кошти

Фінансування можна використовувати не лише як штраф. Роботодавці можуть спрямувати кошти на:

  • створення доступних робочих місць;

  • технічне оснащення: меблі, пристрої тощо;

  • підготовку навчальних матеріалів, зокрема в аудіоформаті.

Ці витрати враховуватимуться як виконання квоти.

Чому це важливо

Нині в Україні офіційно працевлаштовано лише 16% осіб з інвалідністю. У країнах Європейського Союзу — від 50 до 70%. Як зазначив заступник міністра соціальної політики Володимир Василенко, мета змін — не штрафувати, а залучати.

Нові правила працевлаштування осіб з інвалідністю: що зміниться з 2026 року?Як ветеранам і ветеранкам отримати безплатну психологічну допомогу?

«Наша мета — не формальне виконання квот, а реальна якісна зайнятість осіб з інвалідністю. Вони мають жити гідно, працювати та бути повноцінною частиною економіки країни», — наголосив посадовець.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Проєкти виконання робіт

Проєкт виконання робіт — це вид проєктно-технологічної документації, яка розробляється на основі робочої документації та проєкту організації будівництва і визначає та деталізує технологію, організацію й умови виконання будівельних робіт. У статті ви зможете скачати зразок ПВР.
46173

Зразок Програми вступного інструктажу з охорони праці

Що включає програма вступного інструктажу з охорони праці? Як правильно скласти програму вступного інструктажу для вашого підприємства? Які основні питання повинні бути розглянуті під час інструктажу? Завантажте готовий зразок програми, розроблений експертом, для вашої зручності.
113457

Враховуємо небезпечні та шкідливі виробничі фактори

Вплив небезпечних та шкідливих виробничих факторів на працівників може бути різним залежно від типу фактора, його інтенсивності та тривалості дії. Роботодавець зобов’язаний усунути шкідливі та небезпечні виробничі фактори або мінімізувати їхній вплив до гранично-допустимих значень, встановлених у санітарних нормах, правилах і нормативно-технічній документації. Які вирізняють шкідливі виробничі фактори та засоби захисту від них — далі у статті.
250016

Організація охорони праці на підприємстві

Організація охорони праці на підприємстві — це цілісна система прав, обов’язків та повноважень суб’єктів виробничого процесу, процедур, спрямованих на дотримання безпечного рівня виробництва, правил та нормативних вимог, які регулюють питання найманої праці.
101798

Як розробити План евакуації при пожежі

У разі раптового виникнення пожежі вкрай важливою є правильна організація безпечної евакуації людей з будівель і уникнення стовпотворінь та натовпів у приміщеннях. Тому без плану евакуації не обійтися. У статті розповідаємо, як оформити план евакуації та де його розмістити, а також наводимо готовий зразок плану евакуації, розроблений експертом.
161311

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді