Як змінилися правила організації трудових відносин під час воєнного стану
Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе
Набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору» від 01.05.2025 № 4412-IX.
Які особливості зміни істотних умов праці в період воєнного стану
Отже, змін зазнав Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136).
Зокрема, зміни до Закону № 2136 забороняють звільняти на підставі пункту 4 частини першої статті 40 Кодексу законів про працю України відсутнього на роботі працівника в період дії воєнного стану, якщо його робоче місце розташоване на територіях активних бойових дій (ч. 3 ст. 5 Закону № 2136). Час відсутності на роботі такого працівника не підлягає оплаті та не зараховується до стажу роботи, що дає право на щорічну основну відпустку.
Працівник і роботодавець зобов’язані постійно перебувати на зв’язку, оновлювати контактні дані та підтримувати можливість комунікації, навіть під час призупинення дії договору. Кожна із сторін трудового договору зобов’язана інформувати іншу сторону про зміну контактних даних, зокрема адреси місцезнаходження (місця проживання), адреси електронної пошти (за наявності), номерів телефону тощо (ч. 3 ст. 7 Закону № 2136).
За ініціативи однієї із сторін трудовий договір може бути призупинений сукупно на строк не більше ніж 90 календарних днів (к. д.)під час дії воєнного стану (враховуючи строки його продовження). За згодою сторін строк призупинення дії трудового договору може бути продовжений на строк понад 90 к. д., але не більше ніж до дня припинення або скасування воєнного стану (ч. 1 ст. 13 Закону № 2136). За 14 к. д. до відновлення дії трудового договору роботодавець повинен повідомити працівника про необхідність стати до роботи.
Джерело: ВРУ