Які особливості зміни істотних умов праці в період воєнного стану
Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе
У період воєнного стану питання зміни істотних умов праці набуває особливої ваги, оскільки роботодавці стикаються з необхідністю оперативно реагувати на зміни в організації трудового процесу. Водночас працівники повинні бути поінформовані про свої права у таких умовах.
Чи вважати простій зміною істотних умов праці
До істотних умов праці належать:
- система і розміри оплати праці;
- пільги;
- режим роботи;
- встановлення або скасування суміщення професій, змін у розташуванні робочого місця тощо.
Якщо роботодавець впроваджує такі зміни, він повинен попередити працівника не пізніше ніж за два місяці, навіть у період воєнного стану. Виняток — якщо цього строку неможливо дотриматися через загрози безпеці.
Якщо працівник не погоджується з новими умовами вони, він має право відмовитися від подальшої роботи. Роботодавець у цьому випадку зобов’язаний вжити заходів, щоб належно оформити такі зміни або припинити трудові відносини відповідно до законодавства.
Роботодавець, який не дотримується вимог законодавства про працю. зокрема за порушення порядку зміни істотних умов праці, може бути притягнутий до адміністративної відповідальності, або й до кримінальної. Це може передбачати штрафи, перевірки контролюючих органів. Роботодавець, крім того, може зіткнутися з негативними соціальними наслідками, пов’язаними з втратою довіри з боку працівників.
Дотримання трудових норм — це не лише юридичний обов’язок, а й запорука стабільної та безпечної роботи підприємств в умовах воєнного стану. Законодавство, хоч і адаптоване до воєнних реалій, гарантує базові трудові права, яких слід дотримуватися в повному обсязі. |
Джерело: Держпраці