Поради як підготуватися до перевірок Держпраці
План підготовки до перевірки Держпраці 2025
Перевірте, чи потрапило ваше підприємство до плану перевірок Держпраці, чи визначена дата перевірки. Якщо підприємство включене до плану розробіть план дій, із підготовки до перевірки, призначте відповідальних та терміни виконання пунктів плану.
Повноваження інспекторів Держпраці
Будь-яка перевірка має проводитись згідно вимог Закону № 877 «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон № 877) та «Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю», затвердженого постановою КМ України від 26.04.2017 року № 295 (далі – Порядок № 295).
Відповідно до ст. 5 Закону планові заходи здійснюють відповідно до річних планів, затверджених органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.
Постановою КМ України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (далі – Постанова № 303) припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».
Відповідно до п. 2 Постанови № 303, за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов’язань України протягом періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.
Наказом Мінекономіки від 16.06.2023 № 5782 «Про здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) протягом періоду воєнного cтану» Держпраці дозволено протягом періоду воєнного стану проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абзацами 5, 8 та 9 частини 1 ст. 6 Закону.

Зверніть увагу!
- Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку
- Плановий чи позаплановий захід щодо суб’єкта господарювання – юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи – підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи
- На сьогодні Держпраці може проводити виключно позапланові заходи державного нагляду (контролю), які дозволені Наказом № 5782. А планові заходи державного нагляду (контролю) будуть здійснюватися Держпраці після відповідного рішення Уряду.
Початок проведення перевірки Держпраці
Необхідно зустріти інспекторів Держпраці, які прибули для перевірки підприємства:
- ознайомитись з направленням на перевірку;
- провести перевірку направлення та службових посвідчень на відповідність вимогам Порядку № 295;
- службові посвідчення мають відповідати формі, встановленій Мінекономіки;
- Держпраці оприлюднює інформацію про видані службові посвідчення інспекторів праці;
- службове посвідчення, щодо якого не оприлюднена інформація, вважається недійсним;
- внести записи з відомостями про перевіряючих у журнал перевірок.
(ст. 4.12. Перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) за наявності такого журналу у суб’єкта господарювання).
Орієнтовний перелік питань, який можуть перевіряти інспектори
наявність та правильність ведення документації з ОП (плани робіт та обстежень, навчання, інструкції та інструктажі, положення, програми, накази, приписи, дозволи та декларації, випробування та повірки, журнали, ЗІЗ, СУОП);
виконання вимог законодавства при прийомі працівника на роботу, ознайомлення з умовами праці;
стан виробничого обладнання та інструментів, електро- теплового, газового та інших господарств, вантажопідіймальних машин і механізмів, наявність необхідних випробувань та повірок.
забезпечення дотримання вимог НПАОП під час виконання робіт, наявність нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки, оцінка ризиків;
навчання, стажування і перевірка знань з ОП;
виконання вимог НПА щодо проведення періодичних медоглядів та психофізіологічного добору;
за необхідності проведення атестації робочих місць та надання працівникам пільг і компенсацій за шкідливі умови праці;
безпечне утримання виробничих будівель та споруд (робочих місць), акти обстежень;
забезпечення працівників санітарно-побутовими умовами;
стан пожежної безпеки, ПЛЛА;
контроль коштів, витрачених на охорону праці (не менше ніж 0,5% від фонду оплати праці за попередній рік).
Права керівника підприємства
Відповідно до п. 19 Порядку під час проведення інспекційного відвідування об’єкт відвідування має право:
- перевіряти в інспектора праці наявність службового посвідчення;
- одержувати копію направлення на проведення інспекційного відвідування;
- не допускати до проведення інспекційного відвідування у разі:
- відсутності службового посвідчення;
- коли на офіційному веб-сайті Держпраці не оприлюднено уніфікованої форми акту інспекційного відвідування;
- вимагати припинення інспекційного відвідування у разі перевищення визначеного п. 9 Порядку максимального строку здійснення такого заходу;
- подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження до акта інспекційного відвідування;
- вимагати від інспектора праці внесення запису про проведення інспекційного відвідування до відповідного журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) об’єкта відвідування (за його наявності) перед поданням акта інспекційного відвідування для підпису об’єктом відвідування або уповноваженою ним посадовою особою;
- перед підписанням акта інспекційного відвідування бути поінформованим про свої права та обов’язки;
- вимагати від інспектора праці додержання вимог законодавства;
- вимагати нерозголошення комерційної таємниці або конфіденційної інформації об’єкта відвідування;
- оскаржувати в установленому законодавством порядку неправомірні дії інспектора праці;
- отримувати консультативну допомогу від інспектора праці з метою запобігання порушенням під час проведення інспекційних відвідувань;
- фіксувати проведення інспекційного відвідування засобами аудіо-, фото- та відеотехніки;
- оскаржувати відповідно до п. 26 Порядку № 295 припис та/або вимогу інспектора праці.
Важливо заздалегідь готуватися до перевірок Держпраці, та мати упорядковану документацію та забезпечити безпечні умови праці. Потрібно ретельно вести документацію та періодично здійснювати перевірки самостійно, що б уникнути виявлення порушень та негативних наслідків.
Можна провести кадровий аудит для перевірки наявності всіх документів, ведення яких передбачене відповідними нормативними документами. За результатом такого аудиту можуть бути виявлені документи, яких не вистачає та/або документи, що не відповідають вимогам за своїм змістом чи формою. Наступним етапом стане створення та/чи приведення у відповідність вимогам нормативно-правовим актам таких документів.
Також слід перевірити бухгалтерську документацію щодо правильності нарахувань та своєчасності виплат заробітних плат та інших платежів, наявності актів виконаних робіт та проведення розрахунків за цивільно-правовими договорами.
Варто не забувати і про персонал, адже інспектор може проводити бесіди та з ними, тому варто підготувати працівників у такий спосіб: розіслати інструкції з алгоритмом дій співробітників при перевірці, запросити фахівців для проведення тренінгу або провести його самостійно.