Порядок дій у разі радіаційної небезпеки
Верховна Рада підтримала в другому читанні проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту людини від впливу іонізуючого випромінювання» № 8223 (далі — Законопроєкт № 8223). Документ передбачає внесення змін до Закону України «Про захист людини від впливу іонізуючого випромінювання» від 14.01.1998 № 15/98-ВР (далі — Закон № 15/98), які наберуть чинності наступного дня після опублікування.
Реалізація закону дозволить:
- затвердити нові санітарні норми та правила радіаційної безпеки;
- підвищити рівень радіаційного захисту персоналу та населення;
- запровадити систему радіаційного захисту населення в усіх ситуаціях опромінення (плановій, наявній та аварійній) відповідно до права ЄС і набутого досвіду державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки.
Законопроєкт № 8223:
- уточнює та конкретизує повноваження КМУ, центральних і місцевих органів виконавчої влади, Національної комісії з радіаційного захисту населення України;
- запроваджує:
- три ситуації опромінення — планову, існуючу та аварійну;
- граничні дози в ситуації планового опромінення для персоналу та населення;
- референтні рівні для ситуацій існуючого та аварійного опромінення, а також середньої річної концентрації активності радону в повітрі приміщень для постійного перебування людей, на робочих місцях;
- встановлює основні дозові ліміти ефективної та еквівалентної дози для персоналу та населення;
- визначає основні заходи щодо обґрунтування та оптимізації заходів захисту та безпеки при медичному опроміненні тощо.
Як діяти у разі радіаційної небезпеки
Крім того, проєкт закону № 8223 приводить терміни Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку» від 08.02.1995 № 39/95-ВР у відповідність до Закону № 15/98.
Джерело: Офіційний вебпортал ВРУ