Чи підлягає службовий автомобіль обов’язковому технічному контролю
Уряд постановою від 19.05.2023 № 514 оновив Порядок проведення обов’язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затверджений постановою КМУ від 30.01.2012 № 137 (далі — Порядок). Зміни набули чинності 25 серпня 2023 року.
Документ, зокрема, уточнює визначення:
Транспортний засіб, що використовується з метою отримання прибутку — транспортний засіб (зокрема, службовий легковий автомобіль), що експлуатують:
- юридичні особи;
- фізичні особи — підприємці під час провадження господарської діяльності;
- фізичні особи під час виконання цивільно-правових договорів з метою отримання прибутку.
Основні зміни до Порядку запровадили:
- Електронну форму протоколу перевірки технічного стану транспортного засобу (ТЗ).
На вимогу замовника (водія) він отримує паперову копію протоколу. Е-протокол містить всю необхідну інформацію про техконтролю, як-от дату, час, результати перевірки, дату наступного обов'язкового технічного контролю ТЗ. Інформація про електронний протокол потраплятиме в Єдиний державний реєстр транспортних засобів. Це унеможливить випадки підробки бланку протоколу.
- Відеофіксацію процесу обов’язкового техконтролю під час усього процесу перевірки технічного стану ТЗ.
Посилання на відеофіксацію завантажуватимуть до Єдиного держреєстру ТЗ. Вибірковий перегляд матеріалів відеофіксації унеможливить фіктивні перевірки. Відеофіксація процесу перевірки ТЗ не відбуватиметься під час воєнного стану та протягом шести місяців після його припинення або скасування.
Суб’єкт господарювання, який надає послуги з обов’язкового технічного контролю ТЗ, зобов’язаний зберігати всі документи та матеріали фото- та відеофіксації процесу перевірки конструкції і технічного стану ТЗ протягом строку дії протоколу техконтролю ТЗ.
Правила охорони праці на автомобільному транспорті
Зміни до Порядку також:
- викладають у новій редакції додаток 1 і додаток 2 до Порядку;
- спрощують процедуру подання заяв про погодження переобладнання ТЗ юридичних осіб, які надають послуги перевізників. Зокрема, виключена необхідність подавати до заяви копії свідоцтва про реєстрацію ТЗ і акта проведення його огляду. Адже ці документи є в електронному реєстрі, і більше немає потреби зберігати їх на етапі оформлення дозволу на переобладнання.
Що перевіряють під час обов’язкового техконтролю ТЗ:
- системи гальмового і рульового керування,
- зовнішніх світлових приладів,
- пневматичних шин та коліс,
- світлопропускання скла,
- газобалонного обладнання (за наявності);
- відповідність комплектності ТЗ, а також ідентифікаційних номерів і номерних знаків авто даним реєстраційних документів.
Джерело: Урядовий портал