Перегрівання і тепловий удар: захистіть працівників

Тепловий удар може призвести навіть до смерті людини

image74

Робота у спеку: вимоги безпеки

Через тривалу дію підвищеної температури на організм може виникнути таке негативне явище як перегрівання. Воно належить до професійних захворювань, викликаних дією фізичних факторів (відповідно до постанови КМУ № 1662 «Про затвердження переліку професійних захворювань»).

Найтяжча форма цього хворобливого стану — це тепловий удар. Він зазвичай виникає внаслідок високої фізичної активності в тісному приміщенні або у спекотну погоду на вулиці. Тепловий удар має такі ознаки:

 • сонливість;
 • позіхання;
 • похитування;
 • розлад мовлення;
 • почервоніння обличчя;
 • важке дихання.

В такому стані людина може померти через порушення дихання і кровообігу, якщо їй не надати своєчасну допомогу. Також важливо пам'ятати, що внаслідок теплового удару порушується терморегуляція і втрата рідини організмом.

Для запобігання перегріванню (а надто — тепловому удару) роботодавець має створити оптимальні мікрокліматичні умови на робочому місці. Також слід не забувати про проведення медоглядів. Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій передбачає, що робітники, які працюють в умовах підвищеної температури повітря в приміщенні та на відкритих площадках і при тепловому випромінюванні, мають проходити медогляд один раз на два роки (після першого медогляду протягом першого року). Працівник повинен обов'язково проходити таких спеціалістів:

 • невропатолога;
 • дерматолога;
 • офтальмолога. 

Вирішуючи питання допуску до роботи, слід враховувати медичні протипоказання. 

Зауважимо, найчастіше перегрівання загрожує працівникам, що:

 • виконують роботи у глибоких шахтах, ливарних, мартенівських, листопрокатних, трубопрокатних цехах; 
 • займаються ремонтом промислових печей, очищенням топок, котлів, варінням скла та іншими роботами в умовах нагрівального мікроклімату (зокрема, на відкритих територіях у спекотний період).

Таких працівників потрібно забезпечити засобами індивідуального захисту (спецодяг, спецвзуття, засоби для захисту голови, очей, обличчя, рук).

Крім того, потрібно дотримуватися режиму пиття. При температурі повітря понад 30º С і виконанні робіт середньої тяжкості потрібно випивати не менш ніж пів літра води на годину. Пити воду краще меншими порціями, але частіше.

Джерело: Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Потенційні загрози під час відключень світла на підприємстві

У цій статті розглянемо основні загрози, які виникають під час блекауту, а також рекомендації як підготуватися до блекаутів, щоб убезпечити працівників підприємства від травмувань та інших наслідків, пов’язаних із можливими непередбачуваними відключеннями електроенергії.
74

Комісія з питань охорони праці: завдання та обов'язки

Комісію з питань охорони праці створюють як консультативно-дорадчий орган, у якому представники адміністрації і профспілок спільно вирішують питання безпеки, гігієни праці, виробничого середовища. Про те, як створити таку комісію і організувати її роботу, — далі.
11844

Обмеження та вимоги під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі

Зі статті ви дізнаєтеся, чи існують вимоги, обмеження та ризики, які мають враховуватися під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі. Також ознайомитеся з нормами підіймання і переміщення важких речей жінками.
45

Режим праці влітку у спекотних умовах

В останні два тижні в Україні встановилася надзвичайно спекотна погода, а отже роботодавцям час подбати про належні умови праці під час роботи в спеку. Зі статті ви дізнаєтеся, за якої температури дозволено виконувати різні види робіт, як запобігти перегріванню організму, а також знайдете зразки супровідних документів.
47030

Як розробити Положення про службу охорони праці

У статті наведено примірне Положення про службу охорони праці. За потреби ви можете скачати Положення про службу охорони праці підприємства та адаптувати його до умов вашого підприємства.
39189

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді