Перегрівання і тепловий удар: захистіть працівників

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Тепловий удар може призвести навіть до смерті людини

image47

Робота у спеку: вимоги безпеки

Через тривалу дію підвищеної температури на організм може виникнути таке негативне явище як перегрівання. Воно належить до професійних захворювань, викликаних дією фізичних факторів (відповідно до постанови КМУ № 1662 «Про затвердження переліку професійних захворювань»).

Найтяжча форма цього хворобливого стану — це тепловий удар. Він зазвичай виникає внаслідок високої фізичної активності в тісному приміщенні або у спекотну погоду на вулиці. Тепловий удар має такі ознаки:

  • сонливість;
  • позіхання;
  • похитування;
  • розлад мовлення;
  • почервоніння обличчя;
  • важке дихання.

В такому стані людина може померти через порушення дихання і кровообігу, якщо їй не надати своєчасну допомогу. Також важливо пам'ятати, що внаслідок теплового удару порушується терморегуляція і втрата рідини організмом.

Для запобігання перегріванню (а надто — тепловому удару) роботодавець має створити оптимальні мікрокліматичні умови на робочому місці. Також слід не забувати про проведення медоглядів. Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій передбачає, що робітники, які працюють в умовах підвищеної температури повітря в приміщенні та на відкритих площадках і при тепловому випромінюванні, мають проходити медогляд один раз на два роки (після першого медогляду протягом першого року). Працівник повинен обов'язково проходити таких спеціалістів:

  • невропатолога;
  • дерматолога;
  • офтальмолога. 

Вирішуючи питання допуску до роботи, слід враховувати медичні протипоказання. 

Зауважимо, найчастіше перегрівання загрожує працівникам, що:

  • виконують роботи у глибоких шахтах, ливарних, мартенівських, листопрокатних, трубопрокатних цехах; 
  • займаються ремонтом промислових печей, очищенням топок, котлів, варінням скла та іншими роботами в умовах нагрівального мікроклімату (зокрема, на відкритих територіях у спекотний період).

Таких працівників потрібно забезпечити засобами індивідуального захисту (спецодяг, спецвзуття, засоби для захисту голови, очей, обличчя, рук).

Крім того, потрібно дотримуватися режиму пиття. При температурі повітря понад 30º С і виконанні робіт середньої тяжкості потрібно випивати не менш ніж пів літра води на годину. Пити воду краще меншими порціями, але частіше.

Джерело: Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Заохочення працівників до дотримання правил безпеки

Важливим та першочерговим завданням безпеки праці на робочих місцях є формування лідерства вищого керівництва в питаннях безпеки та пріоритетної уваги до цих питань. У такому випадку працівник буде бачити і вірити, що безпека його праці - це одна з ключових цінностей підприємства. Саме це є одним із мотивів безпечної поведінки працівників.
942

Атестація робочих місць за умовами праці: важливі нюанси, які потрібно знати роботодавцеві

Зі статті ви дізнаєтеся, який алгоритм проведення атестації робочих місць за умовами праці, як до неї підготуватися, яку відповідальність нестиме роботодавець, якщо він не провів атестацію, та чи потрібно проводити атестацію під час війни.
64545

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді