Робота у спеку: вимоги безпеки
Через тривалу дію підвищеної температури на організм може виникнути таке негативне явище як перегрівання. Воно належить до професійних захворювань, викликаних дією фізичних факторів (відповідно до постанови КМУ № 1662 «Про затвердження переліку професійних захворювань»).
Найтяжча форма цього хворобливого стану — це тепловий удар. Він зазвичай виникає внаслідок високої фізичної активності в тісному приміщенні або у спекотну погоду на вулиці. Тепловий удар має такі ознаки:
- сонливість;
- позіхання;
- похитування;
- розлад мовлення;
- почервоніння обличчя;
- важке дихання.
В такому стані людина може померти через порушення дихання і кровообігу, якщо їй не надати своєчасну допомогу. Також важливо пам'ятати, що внаслідок теплового удару порушується терморегуляція і втрата рідини організмом.
Для запобігання перегріванню (а надто — тепловому удару) роботодавець має створити оптимальні мікрокліматичні умови на робочому місці. Також слід не забувати про проведення медоглядів. Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій передбачає, що робітники, які працюють в умовах підвищеної температури повітря в приміщенні та на відкритих площадках і при тепловому випромінюванні, мають проходити медогляд один раз на два роки (після першого медогляду протягом першого року). Працівник повинен обов'язково проходити таких спеціалістів:
- невропатолога;
- дерматолога;
- офтальмолога.
Вирішуючи питання допуску до роботи, слід враховувати медичні протипоказання.
- Пам'ятка. Як керувати автомобілем у спеку
- Показники температури, за якої не допускається проводити роботи
- Тривалість періодів праці та відпочинку під час ремонтних робіт виробничого обладнання за температури повітря понад +28 °С
- Як запобігти професійним захворюванням, спричиненим дією підвищеної температури
Зауважимо, найчастіше перегрівання загрожує працівникам, що:
- виконують роботи у глибоких шахтах, ливарних, мартенівських, листопрокатних, трубопрокатних цехах;
- займаються ремонтом промислових печей, очищенням топок, котлів, варінням скла та іншими роботами в умовах нагрівального мікроклімату (зокрема, на відкритих територіях у спекотний період).
Таких працівників потрібно забезпечити засобами індивідуального захисту (спецодяг, спецвзуття, засоби для захисту голови, очей, обличчя, рук).
Крім того, потрібно дотримуватися режиму пиття. При температурі повітря понад 30º С і виконанні робіт середньої тяжкості потрібно випивати не менш ніж пів літра води на годину. Пити воду краще меншими порціями, але частіше.
Джерело: Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці