Як надати потерпілому домедичну допомогу при перегріванні

Автор
експерт із питань домедичної допомоги, директор ліцею № 208 м. Києва, вчитель медико-санітарної підготовки
Перегрівання виникає через розлад терморегуляції організму за тривалої дії на нього високої температури. Якщо у спекотну погоду працівник раптово зблід, скаржиться на слабкість та запаморочення, це можуть бути ознаки перегрівання. Як надати йому допомогу?

У спекотну погоду особливо важко працювати на вулиці. За підвищеної температури та вологості повітря виникає загроза перегрівання працівника, особливо, якщо він працює на вулиці у спецодязі. Тому надзвичайно важливо організувати таку роботу правильно.

Як надати потерпілому першу допомогу при перегріванні

Дивитись повністю

Перегрівання може статися і у виробничих приміщеннях. Ризик збільшується під час фізичної роботи, особливо якщо працівники працюють в одязі із синтетичних волокон, який перешкоджає випаровуванню поту. До розладу терморегуляції призводить і те, що у спекотну погоду людина мало вживає рідини.

Ознаки перегрівання організму

Перегрівання виникає внаслідок розладу терморегуляції організму за тривалого впливу на нього високої температури зовнішнього середовища. Виділяють три фази перегрівання:

 • теплові судоми;
 • теплове перевтомлення;
 • тепловий удар.

При теплових судомах хворий скаржиться на болісні скорочення м’язів, локалізовані в ділянці гомілок або м’язів передньої черевної стінки. Ознаками теплового перевтомлення є головний біль, нудота, запаморочення або слабкість.

За теплового удару температура тіла підвищується, іноді досягає 41 °С; шкіра — червона, гаряча на дотик, суха; дихання — прискорене, поверхневе. Потерпілий стає роздратованим, може знепритомніти.

Про тепловий удар можуть свідчити такі ознаки:

 • сонливість;
 • позіхання;
 • похитування;
 • розлад мови;
 • почервоніння обличчя;
 • важке дихання.

Сонячний удар — це різновид теплового удару. Він виникає, якщо людина тривалий час перебуває під прямим сонячним промінням з непокритою головою та коли виконує фізичні навантаження у нерухомому вологому повітрі.

Сонячний удар можна розпізнати за такими симптомами: головний біль, запаморочення, розбитість, в’ялість, розлад зору, шум у вухах та ін.

Якщо на стадії теплового або сонячного удару потерпілий не отримає допомогу, його стан може стати небезпечним. Дихання буде поверхневим, із хрипами та стогонами. У людини зростає збудження, рухове занепокоєння, зменшується пітливість, шкіра стає холодною, пульс зростає до 160 ударів на хвилину а температура тіла підвищується до 41 °С. Надалі, без домедичної допомоги, такий стан може призвести до зупинки дихання чи серця. У важких випадках можуть настати галюцинації, кома, смерть.

Володимир ТКАЧИШИН професор кафедри пропедевтики внутрішньої медицини № 2 Національного медичного університету ім. О. О. Богомольця, академік Академії наук вищої освіти України, професор, д-р мед. наук
На підприємствах, де виконують роботи за підвищеної температури, необхідно організувати заходи для захисту працівників від перегрівання.

Як надати першу допомогу при перегріванні

Домедична допомога потерпілим при перегріванні полягає передусім у тому, щоб знизити температуру тіла та простимулювати дихання. Детальніша інформація про те, яких заходів вжити, міститься в Порядку надання домедичної допомоги постраждалим при тепловому ударі, затвердженому наказом МОЗ від 09.03.2022 № 441 (далі — Порядок № 441). 

ВАЖЛИВО!

За наявності у потерпілого галюцинацій, втрати свідомості, кровотечі з носа, поверхневого дихання і температури до 40 °С потрібно негайно викликати швидку допомогу

Домедична допомога при перегріванні. Алгоритм дій

 1. перед наданням допомоги переконатися у відсутності небезпеки для себе, оточуючих, постраждалого та тільки за її відсутності перейти до наступного кроку;
 2. заспокоїти постраждалого та пояснити свої наступні дії;
 3. здійснити виклик екстреної медичної допомоги та дотримуватись вказівок диспетчера прийому виклику;
 4. припинити дію тепла на постраждалого, перемістити у прохолодне приміщення;
 5. визначити внутрішню температуру тіла:
  • визначення температури тіла слід за умови використання спеціальних термометрів;
  • визначення температури тіла слід проводити за умови проходження відповідного навчання;
 6. застосувати доступний метод охолодження постраждалого:
  • якщо визначена внутрішня температура тіла складає понад 40 °C, повністю занурити постраждалого у холодну воду з температурою 18-26 °C;
  • повне занурення слід продовжувати поки внутрішня температура тіла постраждалого не буде нижче 39 °C;
  • під час занурення слід тримати голову постраждалого над водою;
  • якщо повне занурення постраждалого у холодну воду не доступне, використайте:
   • обкладання тіла постраждалого холодовими пакетами;
   • обдування тіла постраждалого вентиляторами або попередньо наклавши на тіло вологі серветки;
 7. забезпечити постійний нагляд за постраждалим до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги;
 8. за умови збереження свідомості слід давати постраждалому пити велику кількість рідини;
 9. при погіршенні стану постраждалого до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги повторно здійснити виклик екстреної медичної допомоги;
 10. за можливості зібрати у постраждалого чи оточуючих максимально можливу інформацію стосовно обставин виникнення теплового удару. Всю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.

Якщо до приїзду бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги постраждалий втратив свідомість, слід перейти до Порядку надання домедичної допомоги дорослим при раптовій зупинці кровообігу  (п. 1 розд. 1 Порядку № 441).зміст

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді