Уряд по-новому стимулюватиме роботодавців брати на роботу осіб з інвалідністю

Тим, хто має інвалідність та хоче відкрити власний бізнес, також обіцяють підтримку

Уряд по-новому стимулюватиме роботодавців брати на роботу осіб з інвалідністю

Очільниця Міністерства соціальної політики України Марина Лазебна під час презентації нового пілотного проєкту «Працюй вільно» заявила про розробку нових стимулів для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Калькулятор для розрахунку нормативу для працевлаштування осіб з інвалідністю

Зокрема, міністерка назвала такі основні фактори, що мотивуватимуть роботодавців:

  • оплачувані контракти з роботодавцями на навчання та стажування осіб з інвалідністю на робочому місці;
  • компенсація роботодавцю протягом двох років з моменту працевлаштування зарплати, податків та соціальних внесків, сплачених за працюючу людину з інвалідністю, у розмірі 50-100% фактичних витрат залежно від ступеню інвалідності працівника;
  • розвиток програми надомної праці осіб з інвалідністю в інтересах бюджетних закладів.

У Мінсоцполітики також зауважили, що чинне законодавство недостатньо мотивує працевлаштовувати осіб з інвалідністю, хоча зайнятість є однією зі сфер створення рівних можливостей для них. До того ж, розширення доступу осіб з інвалідністю до працевлаштування сприятиме розвитку держави й дозволить крім соціального досягти ще й економічного ефекту. Водночас досвід країн Європейського Союзу свідчить, що головним інструментом роботи в цьому напрямі має бути дієвий комплекс стимулюючих заходів.

Крім того, Уряд анонсував підтримку осіб з інвалідністю, які хочуть заснувати власний бізнес, за допомогою програми «Рука допомоги». Так, держава хоче запропонувати пільгову безвідсоткову допомогу на закупівлю обладнання та матеріалів для ведення бізнесу строком на п’ять років, а повертати її можна буде за рахунок сплачених податків.

Джерело: Міністерство соціальної політики України

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14317

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
620

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4836

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді