Трудовий кодекс України: за і проти

У травні на розгляд Верховної Ради України внесено проект Трудового кодексу, характерною особливістю якого є комплексний підхід до вирішення соціально-трудових питань, кодифікація і уніфікація законодавчих актів з питань праці та інкорпорація їх норм до проекту. Проект кодексу містить низку новацій, які матимуть позитивний вплив у питаннях регулювання трудових відносин

У травні на розгляд Верховної Ради України внесено проект Трудового кодексу, характерною особливістю якого є комплексний підхід до вирішення соціально-трудових питань, кодифікація і уніфікація законодавчих актів з питань праці та інкорпорація їх норм до проекту.

Проект кодексу містить низку новацій, які матимуть позитивний вплив у питаннях регулювання трудових відносин:

  • запропоновано норму щодо самостійного планування працівниками свого робочого часу за умови дотримання строків виконання робіт (це, звичайно, стосується лише окремих категорій працюючих, насамперед, наукових та науково-педагогічних працівників);
  • регламентується питання виконання працівником роботи вдома;
  • пропонується збільшити тривалість щорічної основної відпустки з 24 до 28 днів;
  • визначається понятійний апарат трудового законодавства, що є вкрай життєво-важливим для такого Кодексу;
  • врегульовано проблемні питання трудових відносин з тимчасовими працівниками;
  • визначається порядок розірвання трудового договору з неповнолітнім працівником на вимогу його батьків або осіб, які їх замінюють, чи відповідних органів;
  • визначається порядок припинення трудових відносин у разі смерті роботодавця ‑ фізичної особи, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим. Це питання на сьогодні взагалі не врегульовано;
  • регламентуються повноваження державних інспекторів праці з урахуванням вимог, визначених законодавством ЄС;
  • встановлюються додаткові гарантії для вагітних;
  • встановлюються норми щодо права на репатріацію працівників;
  • вводяться положення про недопущення дискримінації у сфері праці тощо.

Крім того, проект містить норми, які посилюють трудові гарантії працівників. Зміст цих норм полягає в тому, що у разі якщо норми актів законодавства припускають неоднозначне трактування прав та обов’язків працівника і роботодавця, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь і працівника, і роботодавця, рішення приймається на користь працівника.

У засобах масової інформації досить часто лунає критика щодо редакції проекту Трудового кодексу, пропозиції залишити чинний Кодекс законів про працю України.

Міністерство соціальної політики України вважає своїм обов’язком звернути увагу суспільства на необхідність прийняття Трудового кодексу України, зумовлену докорінними змінами всієї системи суспільних відносин, а також радить кожному, хто сьогодні огульно критикує новий проект Трудового кодексу, не полінуватися і самому уважно його прочитати — і більшість звинувачень, що лунають з цього приводу, відпадуть самі собою.

Мінсоцполітики готове взяти на себе зобов’язання уточнення всіх норм, які потребуватимуть додаткових обговорень та можливих уточнень.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21326

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14366

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
651

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4844

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді