Трудовий кодекс України: за і проти

У травні на розгляд Верховної Ради України внесено проект Трудового кодексу, характерною особливістю якого є комплексний підхід до вирішення соціально-трудових питань, кодифікація і уніфікація законодавчих актів з питань праці та інкорпорація їх норм до проекту. Проект кодексу містить низку новацій, які матимуть позитивний вплив у питаннях регулювання трудових відносин

У травні на розгляд Верховної Ради України внесено проект Трудового кодексу, характерною особливістю якого є комплексний підхід до вирішення соціально-трудових питань, кодифікація і уніфікація законодавчих актів з питань праці та інкорпорація їх норм до проекту.

Проект кодексу містить низку новацій, які матимуть позитивний вплив у питаннях регулювання трудових відносин:

  • запропоновано норму щодо самостійного планування працівниками свого робочого часу за умови дотримання строків виконання робіт (це, звичайно, стосується лише окремих категорій працюючих, насамперед, наукових та науково-педагогічних працівників);
  • регламентується питання виконання працівником роботи вдома;
  • пропонується збільшити тривалість щорічної основної відпустки з 24 до 28 днів;
  • визначається понятійний апарат трудового законодавства, що є вкрай життєво-важливим для такого Кодексу;
  • врегульовано проблемні питання трудових відносин з тимчасовими працівниками;
  • визначається порядок розірвання трудового договору з неповнолітнім працівником на вимогу його батьків або осіб, які їх замінюють, чи відповідних органів;
  • визначається порядок припинення трудових відносин у разі смерті роботодавця ‑ фізичної особи, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим. Це питання на сьогодні взагалі не врегульовано;
  • регламентуються повноваження державних інспекторів праці з урахуванням вимог, визначених законодавством ЄС;
  • встановлюються додаткові гарантії для вагітних;
  • встановлюються норми щодо права на репатріацію працівників;
  • вводяться положення про недопущення дискримінації у сфері праці тощо.

Крім того, проект містить норми, які посилюють трудові гарантії працівників. Зміст цих норм полягає в тому, що у разі якщо норми актів законодавства припускають неоднозначне трактування прав та обов’язків працівника і роботодавця, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь і працівника, і роботодавця, рішення приймається на користь працівника.

У засобах масової інформації досить часто лунає критика щодо редакції проекту Трудового кодексу, пропозиції залишити чинний Кодекс законів про працю України.

Міністерство соціальної політики України вважає своїм обов’язком звернути увагу суспільства на необхідність прийняття Трудового кодексу України, зумовлену докорінними змінами всієї системи суспільних відносин, а також радить кожному, хто сьогодні огульно критикує новий проект Трудового кодексу, не полінуватися і самому уважно його прочитати — і більшість звинувачень, що лунають з цього приводу, відпадуть самі собою.

Мінсоцполітики готове взяти на себе зобов’язання уточнення всіх норм, які потребуватимуть додаткових обговорень та можливих уточнень.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Охорона праці на підприємствах з підвищеним рівнем шуму

Дізнайтесь зі статті, як виробничий шум впливає на здоров’я працівників та які професії в зоні ризику. Ознайомтесь з сучасними засобами індивідуального захисту та організацією профілактики на підприємствах із підвищеним рівнем шуму.
620

Позаплановий інструктаж з охорони праці

В яких випадках з працівниками потрібно проводити позаплановий інструктаж з охорони праці та хто має право вимагати його проведення? З яких частин складається позаплановий інструктаж? Що буде, якщо працівник не пройде його? Відповіді — далі.
96958

Помилки в охороні праці: людський чинник

Розгляньмо в статті детальніше основні фактори та причини виникнення помилок в охороні праці. А також, як здійснити підготовку інструктажів з охорони праці на підприємствах, в установах, а також для навчальних занять із працівниками.
349

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді