Депутати пропонують ввести відповідальність за мобінг на робочому місці

У Верховній Раді зареєстровано законопроект, спрямований на протидію мобінгу (цькуванню) на робочих місцях.

Поняття «мобінг» походить від англійського дієслова to mob, що означає «нападати», «труїти». У більшості зарубіжних країн на законодавчому рівні регулюється протидія цьому явищу. Нині про це заговорили і в Україні.

Народні депутати пропонують ввести відповідальність за мобінг (цькування) на робочому місці. Відповідний законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії мобінгу» зареєстрований у Верховній Раді за № 10118.

СкачатиПроект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії мобінгу

Згідно зі ст. 173-5, якою пропонується доповнити КпАП, мобінг — це діяння учасників трудових відносин, які полягають у психологічному, фізичному, економічному насильстві, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно працівника, або ж самим працівником стосовно інших учасників трудових відносин з метою приниження їх людської гідності за певними ознаками, створення стосовно них напруженої, ворожої, образливої атмосфери та примушування учасника трудових відносин до зміни місця роботи.

Депутати пропонують ввести відповідальність за мобінг на робочому місці Читайте також: Як проявляється дискримінація на ринку праці

У законі «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» запропоновано визначити такі типові ознаки моббінгу:

  • систематичність (повторюваність) діяння;
  • наявність сторін — кривдник, потерпілий (жертва мобінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.

Протоколи про вчинення мобінгу складатимуть поліцейські, а справи про такі правопорушення розглядатимуться у суді.

За мобінг передбачений штраф від 50 до 100 нмдг (850-1700 грн) або громадські роботи строком від 20 до 40 год. У деяких випадках цей штраф може бути ще більший — від 100 до 200 нмдг (1700-3400 грн) або ж громадські роботи на від 40 до 60 год. Його накладатимуть у таких випадках:

  • за повторне протягом року вчинення мобінгу;
  • якщо цькування здійснювалось групою осіб;
  • якщо мобінг заподіяв шкоду психічному або фізичному здоров’ю учасника трудових відносин.

Однак оштрафувати за мобінг можуть не лише працівників, а й власників підприємства, установи або організації. Так, за цькування підлеглого їм загрожуватиме штраф від 100 до 200 нмдг або громадські роботи від 40 до 60 год.

Також роботодавці нестимуть відповідальність за неповідомлення уповноважених підрозділів Нацполіції про випадки мобінгу учасника трудових відносин. За таке правоворушення будуть штрафувати від 50 до 100 нмдг або призначати виправні роботи строком до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дотримання вимог охорони праці на елеваторах

Елеватори входять у новий сезон роботи в умовах війни. Поряд з небезпеками воєнного стану, періодичних обстрілів та аварійних відключень електроенергії на підприємства чатують і традиційні небезпеки. Тому роботодавцям необхідно забезпечити постійний нагляд за безпекою на робочих місцях та організовувати технологічний процес відповідно до вимог нормативно - правових актів з охорони праці (далі – НПАОП).
32

Потенційні загрози під час відключень світла на підприємстві

У цій статті розглянемо основні загрози, які виникають під час блекауту, а також рекомендації як підготуватися до блекаутів, щоб убезпечити працівників підприємства від травмувань та інших наслідків, пов’язаних із можливими непередбачуваними відключеннями електроенергії.
397

Комісія з питань охорони праці: завдання та обов'язки

Комісію з питань охорони праці створюють як консультативно-дорадчий орган, у якому представники адміністрації і профспілок спільно вирішують питання безпеки, гігієни праці, виробничого середовища. Про те, як створити таку комісію і організувати її роботу, — далі.
11894

Обмеження та вимоги під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі

Зі статті ви дізнаєтеся, чи існують вимоги, обмеження та ризики, які мають враховуватися під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі. Також ознайомитеся з нормами підіймання і переміщення важких речей жінками.
63

Режим праці влітку у спекотних умовах

В останні два тижні в Україні встановилася надзвичайно спекотна погода, а отже роботодавцям час подбати про належні умови праці під час роботи в спеку. Зі статті ви дізнаєтеся, за якої температури дозволено виконувати різні види робіт, як запобігти перегріванню організму, а також знайдете зразки супровідних документів.
47343

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді