Статтями 15, 22, 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-XII передбачено, що органи виконавчої влади, підприємства та громадяни зобов’язані:
- дотримуватись законодавства при проектуванні, будівництві, реконструкції, переобладнанні виробничих і жилих об’єктів (споруд) та утримувати їх відповідно до вимог санітарних норм;
- здійснювати організаційні, технологічні та інші заходи щодо відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров’я населення неіонізуючих випромінювань та інших факторів.
Державний санітарно-епідеміологічний нагляд за радіотехнічними об’єктами (далі – РТО) проводиться відповідно до вимог Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01.08.1996 № 239 (далі –Правила), якими визначені:
- гранично допустимі рівні електромагнітного випромінювання;
- вимоги до розміщення радіотехнічних об’єктів, організації їх санітарно-захисних зон та зон обмеження забудови;
- методи контролю рівнів електромагнітних полів.
До джерел електромагнітного випромінювання в населених пунктах належать радіо-, телевізійні та радіолокаційні станції різного призначення, а також мережі ліній електропередачі.
Варто зазначити, що приймально-передавальні антени базових станцій мобільного зв’язку, на відміну від радіо та телевізійних, мають спрямовану діаграму випромінювання. Це означає, що максимум енергії, яка випромінюється більшістю антен, розповсюджується в обмеженому в просторі напрямку (як в вертикальній так і в горизонтальній площині). Таким чином, збільшення висоти розташування антени над поверхнею землі, призводить до зменшення рівня її випромінювання.
Санітарно-захисною зоною вважається територія, де на висоті до 2 м від поверхні землі перевищуються гранично допустимі рівні електромагнітного випромінювання. Зоною обмеження забудови вважається територія, де на висоті понад 2 м від поверхні землі перевищуються гранично допустимі рівні. Межі зон при їх встановленні уточнюються на підставі інструментальних вимірів (пп. 1.4.5., 1.4.8. і 1.8.9. Правил).
Якщо рівень електромагнітного випромінювання не перевищує гранично допустимих рівнів, то розміщення і експлуатація радіотехнічних об’єктів допускається на дахах та у приміщеннях житлових, громадських та інших будівель.
На виконання плану заходів щодо дерегуляції господарської діяльності, в частині спрощення провадження господарської діяльності операторами телекомунікацій, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23.08.2016 № 615-р, наказом Міністерства охорони здоров’я від 13.03.2017 № 266 до Правил були внесені зміни, згідно з якими суттєво зріс гранично допустимий рівень електромагнітного випромінювання, зокрема, з 2,5 до 10 мкВт/см2 (пп. 1.3.3.).
При цьому, не було враховано точку зору Національної Академії Наук України, яка у вересні 2016 року попередила Міністерство про небезпечність для здоров’я населення підвищення гранично допустимого рівня електромагнітного випромінювання. Водночас представники окремих українських мобільних операторів, підтримали таке рішення, наголошуючи, що для розвитку в Україні мережі 4G виникла нагальна необхідність збільшення рівня електромагнітного випромінювання до рівнів, встановлених в ЄС.
Роботи підвищеної небезпеки
Крім того, Міністерство охорони здоров’я України також скасувало пп. 1.6.6 – 1.6.9 Правил, які регулювали порядок отримання і використання адміністрацією РТО санітарного паспорта.
Таким чином, згідно з чинними Правилами державний облік і реєстрацію РТО, які є джерелами електромагнітних випромінювань, здійснюють відповідні заклади охорони здоров’я. Контроль за дотриманням Правил покладається на органи і установи санітарно-епідеміологічної служби МОЗ України.
Читайте також:
- Гігієнічна класифікація умов праці
- Як захиститися від електромагнітного випромінювання побутових приладів
- Професійні хвороби та порядок їх встановлення
Відповідальність за дотримання Правил покладена на міністерства, відомства, установи, організації, підприємства, кооперативи та інші юридичні особи і фізичних осіб, які експлуатують, реконструюють або проектують РТО, чи окремі передавальні пристрої, що випромінюють електромагнітну енергію.
При цьому слід враховувати, що Державну санітарно-епідеміологічну службу було ліквідовано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 №348, а функції щодо реалізації державної політики у сфері санітарного і епідемічного благополуччя населення та із здійснення контролю (нагляду) за дотриманням вимог санітарного законодавства покладено на Державну службу з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Окремі функції, зокрема, із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників, передано Державній службі України з питань праці (розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 № 88-р).