Зразок інструкціі про встановлення протипожежного режиму на ринку

Як не допустити пожежу на ринку? Яким має бути порядок дій всіх працівників та відвідувачів, якщо уникнути пожежі все ж не вдасться? Скачайте інструкцію про встановлення протипожежного режиму на ринку та ознайомте з нею працівників.

 

 

 

 

Загальні положення

1.1. Інструкція про встановлення протипожежного режиму у ТОВ «Ринок Дніпро» розроблена відповідно до вимог Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС від 30.12.2014 № 1417, Правил пожежної безпеки на ринках України, затверджених наказом МВС від 06.06.2017 № 470 та встановлює основні вимоги до забезпечення пожежної безпеки території, будівель, службових, допоміжних та інших приміщень різного призначення ТОВ «Ринок Дніпро», а також інженерного обладнання і систем протипожежного захисту (СПЗ) .

1.2. Відповідальність за організацію дотримання протипожежного режиму ТОВ «Ринок Дніпро» покладається на осіб, відповідальних за пожежну безпеку.

Як організувати інструктажі з пожежної безпеки

1.3. Відповідальність за дотримання протипожежного режиму в приміщеннях структурних підрозділів ТОВ «Ринок Дніпро» покладається на кожного працівника.

1.4. Відповідальні за пожежну безпеку зобов’язані:

 • контролювати дотримання вимог цієї інструкції в закріплених приміщеннях і на території ринку;
 • проводити інструктажі з питань пожежної безпеки;
 • забезпечити влаштування спеціальних місць для куріння, позначених написом «Місце для куріння» та обладнаних урною або попільницею з негорючого матеріалу, а також припливно-витяжною вентиляцією;
 • забезпечувати належне утримання шляхів евакуації;
 • контролювати справність приладів опалення, електрообладнання, СПЗ і вживати заходів щодо усунення виявлених недоліків;
 • після закінчення роботи перевіряти, чи прибрані робочі місця і закріплена територія, а також чи відключено електроустаткування;
 • забезпечувати належне утримання наявних первинних засобів пожежогасіння;
 • розробляти інші заходи з пожежної безпеки.

1.5. Працівники ТОВ «Ринок Дніпро» зобов’язані:

 • дотримуватися вимог пожежної безпеки;
 • не допускати дій, які можуть призвести до виникнення пожежі;
 • знати й дотримуватися всіх вимог пожежної безпеки та цієї Інструкції;
 • користуватися тільки справними інструментами, приладами, обладнанням, дотримуватися інструкцій з їх експлуатації;
 • курити в спеціально обладнаних місцях;
 • після закінчення роботи знеструмлювати електроприлади, які не повинні працювати в неробочий час;
 • знати порядок дій у разі виникнення пожежі, місця розміщення засобів пожежогасіння, вміти їх застосовувати.

1.6. Інструкція є обов’язковою для виконання всіма працівниками ТОВ «Ринок Дніпро».

 

2. Основні вимоги дотримання протипожежного режиму

2.1. Проїзди та проходи до будівель, споруд, пожежних гідрантів, підступи до зовнішніх стаціонарних пожежних драбин, пожежного інвентарю, обладнання і засобів пожежогасіння повинні бути завжди вільними, утримуватися справними й перебувати в задовільному стані будь-якої пори року.

2.2. Евакуаційні шляхи (проходи, коридори, сходові марші тощо) й виходи утримувати вільними, нічим не захаращувати.

2.3. Усі будівлі та приміщення своєчасно очищати від горючого сміття, відходів і утримувати в чистоті. Сміття і відходи регулярно виносити у спеціально відведені для цього місця. На території і в приміщеннях заборонено застосовувати відкритий вогонь, спалювати сміття, суху траву, опале листя.

2.4. У кожному приміщенні призначити особу, відповідальну за пожежну безпеку, та вивісити на видному місці табличку із зазначенням її посади та прізвища.

2.5. На території, у будівлях і приміщеннях на видних місцях розмістити таблички із зазначенням на них порядку виклику пожежної охорони, плани евакуації на випадок пожежі. Місця установлення первинних засобів пожежогасіння позначити знаками безпеки відповідно до ДСТУ EN ISO 7010:2019 «Графічні символи. Кольори та знаки безпеки. Зареєстровані знаки безпеки».

2.6. Меблі та обладнання розміщати так, щоб забезпечити вільний прохід до виходу з приміщення.

Онлайн-сервіс, який допоможе у роботі

 

2.7. Двері горищ, підвальних приміщень, технічних поверхів, вентиляційних камер, електрощитових утримувати замкненими. На дверях цих приміщень вказати місце зберігання ключів. Ці приміщення заборонено використовувати не за призначенням, наприклад для зберігання меблів та інших сторонніх предметів.

2.8. Приміщення, де встановлені персональні комп’ютери, оснастити переносними вуглекислотними або порошковими вогнегасниками місткістю 3,0 л із розрахунку один вогнегасник на кожні 20 м² площі підлоги захищуваного приміщення. Персональні комп’ютери після закінчення роботи відключати від електромережі.

2.9. Електрозварювальні та інші роботи, пов’язані із застосуванням відкритого вогню, проводити тільки з письмового дозволу керівника ТОВ «Ринок Дніпро» або особи, яка виконує його обов’язки. Заборонено проводити ці та інші пожежовибухонебезпечні роботи під час функціонування ринку.

 

2.10. Дозвіл на проведення вогневих робіт належить оформляти напередодні проведення цих робіт. До проведення вогневих робіт допускати тільки кваліфікованих працівників, які мають при собі посвідчення газоелектрозварника та посвідчення про проходження пожежно-технічного мінімуму.

2.11. Фарбувальні, вогневі та будівельно-монтажні роботи на території, у будівлях і в інших спорудах виконувати згідно з вимогами пожежної безпеки, визначеними Правилами пожежної безпеки в Україні.

2.12. Електропроводка, розподільні пристрої, апаратура, електрообладнання, а також запобіжні пристрої різного типу, рубильники та інші пускові апарати й пристрої монтувати на негорючих основах — текстоліт, гетинакс тощо.

Інструкція про встановлення протипожежного режиму на ринку  Як проводити опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів

2.13. Для загального відключення силових і освітлювальних мереж встановлювати пристрої відключення ззовні приміщень на негорючих стінах і матеріалах.

2.14. Розподільні електрощити оглядати та очищати від пилу не рідше ніж раз на місяць. Зіпсовані електроапарати та прилади, які можуть спричинити коротке замикання, слід терміново ремонтувати або заміняти на інші.

2.15. Настільні лампи, вентилятори, холодильники та інші електроприлади вмикати в мережу тільки через справні штепсельні розетки й електрошнури.

2.16. Використовувати побутові електронагрівальні прилади тільки в спеціально призначених для цього місцях (приміщеннях), на негорючих теплоізоляційних підставках.

2.17. Обігрівання приміщень забезпечує центральне опалення. У випадку надзвичайних подій з тепломережами ТОВ «Ринок Дніпро» дозволено застосовувати масляні радіатори та нагрівальні пристрої, температура зовнішньої поверхні яких у найбільш нагрітому місті в нормальному режимі роботи не повинна перевищувати 85 ° С, за умов виконання вимог керівництва з експлуатації.

2.18. Заміри опору ізоляції в силових та освітлювальних мережах проводять не рідше ніж раз на два роки організації, які мають відповідні документи для проведення цих робіт.

2.19. Будівлі й приміщення повинні бути обладнані системами протидимного захисту, технічними засобами оповіщення про пожежу та засобами зв’язку відповідно до вимог будівельних норм.

2.20. Заряджати та перезаряджати вогнегасники відповідно до інструкції з їх експлуатації. Перезаряджанню підлягають також вогнегасники із зірваними пломбами.

2.21. Визначити та перевірити на предмет захаращення мережі протипожежного водопроводу.

2.22. Після закінчення роботи працівники повинні впорядкувати робочі місця, зачинити вікна й вимкнути електроживлення приладів і обладнання, якими вони користувалися, зачинити приміщення та здати ключі.

2.23. Автотранспорт залишати на стоянку на спеціальних майданчиках із таким розрахунком, щоб залишалися вільні проїзди до воріт. Ширину воріт установити залежно від найбільшої ширини автомобілів, що обслуговують ринок, плюс 1,5 м, але не менше ніж 4,5 м. Зменшувати ширину воріт заборонено.

2.24. У приміщеннях ТОВ «Ринок Дніпро» заборонено:

 • захаращувати підходи до засобів пожежогасіння і зв’язку, пристроїв відключення електроенергії, а також замикати на засуви, що важко відкриваються зсередини, двері евакуаційних виходів під час роботи ринку;
 • розміщувати товари, горючі відходи, упаковку, контейнери на шляхах евакуації і в проходах та захаращувати їх;
 • улаштовувати на шляхах евакуації та руху відвідувачів пороги, турнікети й запобіжні східці;
 • зменшувати нормативну ширину шляхів евакуації;
 • улаштовувати на сходових клітках приміщення будь-якого призначення;
 • продавати ЛЗР, ГР і горючі гази (балони з газами);
 • продавати вогнепальну, газову зброю, піротехнічні вироби та боєприпаси;
 • експлуатувати саморобні електронагрівальні прилади, тимчасові електромережі;
 • залишати в приміщеннях працюючі електронагрівальні прилади без нагляду;
 • користуватись у складських приміщеннях і приміщеннях для підготовки товарів у горючій упаковці до продажу побутовими електронагрівальними приладами;
 • влаштовувати комори чи інші допоміжні приміщення під сходовими маршами;
 • зберігати, зокрема тимчасово, інвентар і різні матеріали в тамбурах виходів, у шафах (нішах) для інженерних комунікацій;
 • розміщувати павільйони, кіоски, контейнери, торговельні місця, прилавки, лотки для продажу пожежонебезпечних товарів ближче ніж 4 м від виходів, сходових кліток та інших евакуаційних шляхів.
 • заправляти автотранспорт пальним;
 • зменшувати нормативно визначену кількість в’їздів/виїздів на/з територію(ї) ринку.

Які документи з пожежної безпеки мають бути на підприємстві

3. Дії у разі виникнення пожежі на ринку

3.1. У разі виникнення ознак пожежі (горіння) дії адміністрації ринку передусім мають бути спрямовані на забезпечення безпеки людей та їх евакуацію згідно з планом (схемою) евакуації з приміщень і території ринку

3.2. Працівник, відвідувач ринку або учасник торгівлі, який виявив пожежу, зобов’язаний:

 • негайно повідомити про це пожежно-рятувальну службу за телефоном «101», вказати при цьому точну адресу, кількість поверхів, місце виникнення пожежі, наявність людей, а також своє прізвище;
 • до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів вжити, якщо змога, заходів щодо евакуації людей і матеріальних цінностей, а також гасіння пожежі з використанням наявних первинних засобів пожежогасіння.

3.3. Директор (керівник) або посадова особа адміністрації ринку, яка прибула на місце пожежі, зобов’язані:

 • перевірити, чи викликані пожежно-рятувальні підрозділи, і за необхідності продублювати повідомлення;
 • перевірити включення систем оповіщення про пожежу та протипожежного захисту;
 • у разі необхідності відключити електроенергію (за винятком СПЗ) і вжити інших заходів, щоб запобігти розвитку пожежі;
 • вивести за межі небезпечної зони всіх працівників (відвідувачів) ринку, не пов’язаних із ліквідацією пожежі;
 • у разі загрози життю людей негайно організувати їх рятування (евакуацію), використовуючи для цього всі наявні сили й засоби;
 • забезпечити дотримання техніки безпеки працівниками, які беруть участь у гасінні пожежі;
 • одночасно з гасінням пожежі організувати евакуацію і захист матеріальних цінностей.

Інструкція про встановлення протипожежного режиму на ринку  Як надати допомогу при опіках

3.4. Після прибуття пожежно-рятувальних підрозділів адміністрація ринку зобов’язана:

 • організувати зустріч пожежно-рятувальних підрозділів;
 • забезпечити пожежно-рятувальним підрозділам безперешкодний доступ на територію ринку, вказавши найкоротший шлях для під’їзду до осередку пожежі та зовнішніх джерел водопостачання.

3.5. Якщо є потерпілі, надати їм першу домедичну допомогу, викликати лікаря (швидку медичну допомогу) або вжити заходів щодо транспортування потерпілих до найближчого медичного закладу.

Центральна частина статичний блок 2