За що відповідає роботодавець
Законодавство передбачає, що роботодавець (власник підприємства або уповноважена ним особа) відповідає за функціонування системи управління охороною праці на підприємстві (стаття 13 ЗУ «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-ХІІ). Отже, роботодавець має забезпечити безперервність виконання посадових обов’язків спеціаліста з охорони праці у разі його відсутності.
Хто проводить інструктажі з охорони праці на підприємстві
Типовим положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці від 26.01.2005 № 15 (далі — Положення № 15) визначено, хто проводить інструктажі з охорони праці на підприємстві. Так первинний, повторний, позаплановий і цільовий інструктажі проводить:
- безпосередній керівник робіт (начальник структурного підрозділу, майстер)
- фізична особа, яка використовує найману працю.
Вступний інструктаж має проводити спеціаліст служби охорони праці або інший фахівець, призначений наказом (розпорядженням) по підприємству, який в установленому Положенням № 15 порядку пройшов навчання і перевірку знань з питань охорони праці.
Водночас стаття 18 Закону про охорону праці передбачає, що посадові особи, діяльність яких пов’язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, 1 раз на 3 роки, проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці. У додатку 3 до Положення № 15 визначено, хто належить до таких осіб, — керівники, заступники керівників, головні спеціалісти, керівники основних виробничих та технічних служб підприємств будь-якої форми власності.
Зважаючи на зазначене вище, у разі тимчасової відсутності спеціаліста служби охорони праці керівник підприємства може доручити проведення вступних інструктажів тільки посадовим особам, які пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці відповідно до Положення № 15 і мають відповідний кваліфікаційний рівень, наприклад, своєму заступнику з виробництва (начальнику виробничого відділу). Для цього керівник має видати відповідний наказ, в якому зазначити, хто має проводити інструктаж з охорони праці.Проте варто не забувати, що законодавство забороняє роботодавцеві вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену у трудовому договорі (стаття 31 КЗпП). Тому, доручити працівникові частину роботи відсутнього колеги роботодавець може лише за попередньої згоди працівника. При цьому законодавство не передбачає, в якій формі (усній чи письмовій) працівник має надати таку згоду. Проте доцільно буде оформлювати це письмово (наприклад, у вигляді заяви), щоб у подальшому уникнути трудових спорів.
Доплата за виконання додаткових обов’язків
Варто пам'ятати, що будь-яка додаткова робота, не передбачена у трудовому договорі, має бути оплачена. Відповідно до статті 105 КЗпП розмір оплати за виконання роботи тимчасово відсутнього працівника встановлює керівник підприємства індивідуально у кожному конкретному випадку, враховуючи обсяги та складність додаткової роботи. Зазвичай, певний діапазон розмірів доплат зазначають у колективному договорі, а у наказі про покладення на посадову особу виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника — конкретний розмір такої доплати у відсотковому відношенні до посадового окладу тимчасово відсутнього працівника.
Тимчасове працевлаштування спеціаліста з охорони праці
Звернімо увагу ще на один нюанс: хто проводитиме інструктажі з охорони праці, якщо керівник підприємства не має можливості доручити іншому працівникові виконання обов’язків спеціаліста з охорони праці на час його тимчасової відсутності. У цьому разі доцільно взяти на роботу відповідного спеціаліста за строковим трудовим договором. Прийняти на роботу такого працівника можна як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом.