Проведення гідростатичних випробувань
Запитання
Що таке гідростатичне випробування газових котлів? Хто його проводить?
Відповідь
Роботодавець, який має намір експлуатувати обладнання під тиском, повинен утримувати його у справному стані та забезпечити його безпечну експлуатацію. Для цього він має організувати належне технічне обслуговування, технічний огляд, експертне обстеження у випадках, передбачених законодавством, і ремонт власними силами або шляхом укладання договору з іншим суб’єктом господарювання на виконання зазначених робіт. Із цією метою роботодавець зобов’язаний проводити періодично, не рідше ніж раз на рік, обстеження обладнання під тиском, а саме — гідростатичне випробування робочим тиском, внутрішній і зовнішній огляди. Для трубопроводів пари та гарячої води проводять зовнішній огляд. Підстава — частина 11 пункту 1 глави 1 розділу VII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Мінсоцполітики від 05.03.2018 № 333 (НПАОП 0.00-1.81-18).
Документація щодо обладнання, що працює під тиском
У гідростатичних випробуваннях робочим тиском бере участь працівник, відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском (ч. 6 п. 4 гл.1 розд. VII НПАОП 0.00-1.81-18).
Під час гідростатичного випробування перевіряють міцність елементів обладнання під тиском і щільність з’єднань (п. 6 гл. 1 розд. VIIІ НПАОП 0.00-1.81-18).
Гідростатичний випробувальний тиск не має бути меншим будь-якого з таких значень, що відповідає:
- максимальному навантаженню, якому може піддаватися обладнання під тиском, за експлуатаційних умов, враховуючи його максимально допустимий тиск та максимально допустиму температуру, додані до коефіцієнта 1,25;
- максимально допустимому тиску, доданому до коефіцієнта 1,43, залежно від того, яке з них є більшим;
- максимально допустимому тиску, доданому до коефіцієнта 1,5 розрахункового тиску посудини, що призначена для заповнення повітрям або азотом і не призначена для вогневого нагрівання.
У випадках якщо неможливо провести гідростатичне випробування (велике напруження від ваги води у фундаменті, міжповерхових перекриттях або в самій посудині, ускладнення з видаленням води, наявність усередині посудини футерівки, що перешкоджає заповненню посудини водою), дозволяється замінити його пневматичним випробуванням (повітрям або інертним газом) на такий самий пробний тиск (п. 10 гл. 1 розд. VIIІ НПАОП 0.00-1.81-18).
- На яке обладнання поширюються Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском
- Як організувати експлуатаційне та ремонтне обслуговування котельного обладнання і як його консервувати
- Чи отримувати дозвіл або декларацію на орендоване обладнання під тиском
- Коли переглядати інструкцію особи, яка відповідає за газове господарство
За результатами проведення гідростатичного випробування оформіть Акт гідростатичного або манометричного випробування на герметичність об’єкта газового господарства (дод. Д до ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація. Частина І. Проектування. Частина ІІ. Будівництво»).