Проведення гідростатичних випробувань

1843

Запитання

Що таке гідростатичне випробування газових котлів? Хто його проводить?

Відповідь

Роботодавець, який має намір експлуатувати обладнання під тиском, повинен утримувати його у справному стані та забезпечити його безпечну експлуатацію. Для цього він має організувати належне технічне обслуговування, технічний огляд, експертне обстеження у випадках, передбачених законодавством, і ремонт власними силами або шляхом укладання договору з іншим суб’єктом господарювання на виконання зазначених робіт. Із цією метою роботодавець зобов’язаний проводити періодично, не рідше ніж раз на рік, обстеження обладнання під тиском, а саме — гідростатичне випробування робочим тиском, внутрішній і зовнішній огляди. Для трубопроводів пари та гарячої води проводять зовнішній огляд. Підстава — частина 11 пункту 1 глави 1 розділу VII Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском, затверджених наказом Мінсоцполітики від 05.03.2018 № 333 (НПАОП 0.00-1.81-18).

Проведення гідростатичних випробувань

Документація щодо обладнання, що працює під тиском

У гідростатичних випробуваннях робочим тиском бере участь працівник, відповідальний за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском (ч. 6 п. 4 гл.1 розд. VII НПАОП 0.00-1.81-18).

Під час гідростатичного випробування перевіряють міцність елементів обладнання під тиском і щільність з’єднань (п. 6 гл. 1 розд. VIIІ НПАОП 0.00-1.81-18).

Гідростатичний випробувальний тиск не має бути меншим будь-якого з таких значень, що відповідає:

  • максимальному навантаженню, якому може піддаватися обладнання під тиском, за експлуатаційних умов, враховуючи його максимально допустимий тиск та максимально допустиму температуру, додані до коефіцієнта 1,25;
  • максимально допустимому тиску, доданому до коефіцієнта 1,43, залежно від того, яке з них є більшим;
  • максимально допустимому тиску, доданому до коефіцієнта 1,5 розрахункового тиску посудини, що призначена для заповнення повітрям або азотом і не призначена для вогневого нагрівання.

У випадках якщо неможливо провести гідростатичне випробування (велике напруження від ваги води у фундаменті, міжповерхових перекриттях або в самій посудині, ускладнення з видаленням води, наявність усередині посудини футерівки, що перешкоджає заповненню посудини водою), дозволяється замінити його пневматичним випробуванням (повітрям або інертним газом) на такий самий пробний тиск (п. 10 гл. 1 розд. VIIІ НПАОП 0.00-1.81-18).

За результатами проведення гідростатичного випробування оформіть Акт гідростатичного або манометричного випробування на герметичність об’єкта газового господарства (дод. Д до ДБН В.2.5-64:2012 «Внутрішній водопровід та каналізація. Частина І. Проектування. Частина ІІ. Будівництво»).

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Правила безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів

Роботодавець, який має намір експлуатувати обладнання під тиском, повинен утримувати його у справному стані та забезпечити його безпечну експлуатацію. Дізнайтеся більше про правила будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів.
4401

Вимоги до експлуатації вогнегасників

Дізнайтеся, які норми належності вогнегасників передбачені у чинних Правилах експлуатації та типових нормах належності вогнегасників та на які об’єкти поширюються встановлені в них вимоги.
14348

Перевезення небезпечних вантажів

Небезпечні вантажі становлять потенційну загрозу для людини й навколишнього середовища. У статті ви знайдете відповіді на такі питання: що таке небезпечний вантаж, чим укомплектувати транспортні засоби, що перевозять такий вантаж, які документи оформити та які вимоги до виробничого персоналу
11092

Як експлуатувати газові балони

Безпечна експлуатація газових балонів залежить від багатьох чинників. У статті розповімо, як заповнювати, транспортувати та зберігати, як проводити техогляд, як навантажувати та розвантажувати балони з газами.
14107

Як вести Журнал з експлуатації систем вентиляції

На кожному підприємстві повинна бути служба, що забезпечує нормальну та безперебійну роботу вентиляційних систем. Інформацію про перелік проведених робіт, усунення виявлених дефектів і несправностей заносять у журнал з експлуатації систем вентиляції.
2727