Попередні медогляди офісних працівників, що працюють за комп’ютерами
Запитання
Чи проводити попередні медогляди офісних працівників, які працюють за комп’ютерами?
Відповідь
Так, проводити.
У більшості офісних приміщень установлені нові сучасні комп’ютери з рідкокристалічними моніторами, для яких не прописані гігієнічні вимоги у ДСанПіН 3.3.2.007-98 «Державні санітарні правила і норми роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин», затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10.12.1998 № 7.
Основні вимоги до роботи з екранними пристроями
Деякі позиції ДСанПіН 3.3.2.007-98 не відповідають сьогоденню. Але чинник зорово‑напружених робіт із різним розміром об’єкта розрізнення та робіт, пов’язаних із безперервним спостереженням за екранами відеотерміналів (дисплеями), є при роботі з будь-якими комп’ютерами та моніторами. Саме ці позиції визначені в пункті 6.2 Переліку шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу, при роботі з якими обов’язковий попередній (періодичні) медичний огляд працівників (дод. 4 до п. 2.6 Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 № 246).
Результати атестації робочих місць використовують, щоб розробити заходи для поліпшення умов праці й оздоровлення працівників та під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій коштом підприємств, установ та організацій; обґрунтування пропозицій про внесення змін до списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пільгову пенсію. На це вказує пункт 10 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442.
Медичний огляд — не пільга чи компенсація, а захід, спрямований на профілактику професійних, виробничо обумовлених захворювань працівників, а також таких загальних захворювань, які можуть прогресувати через вплив шкідливих виробничих чинників.