Роль Держпраці у встановленні факту перебування у трудових відносинах

1007

Запитання

Чи входить до компетенції Держпраці встановлення факту перебування у трудових відносинах?

Відповідь

Якщо з моменту звільнення пройшов певний термін, спори щодо встановлення факту перебування у трудових правовідносинах належать до трудових спорів і розглядаються в порядку, визначеному у Кодексі Законів про Працю (далі – КЗпП).

Питання встановлення факту перебування у трудових відносинах не входить до компетенції Держпраці.

Чи звільняє від штрафу негайне усунення виявленого порушення? Читайте також: Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці: судова практика

Відповідно до пп. 1 п. 13 Порядку здійснення державного конролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 26.04.2017 р. № 295, інспекторам праці забороняється бути посередниками, арбітрами чи експертами під час розгляду індивідуальних або колективних трудових спорів. Механізм поновлення порушених трудових прав працівників визначений главою XV КЗпП. Ця функція здійснюється комісіями по трудових спорах і судами.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП укладення трудового договору оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу про зарахування працівника на роботу. У звязку з наведеним вище для встановлення факту перебування працівника у трудових відносинах з відповідним суб’єктом господарювання необхідно звернутися до суду із заявою «Про встановлення факту перебування у трудових відносинах» як факту, що має юридичне значення.

Юридичний факт це передбачена правовою нормою певна конкретна обєктивна обставина, з настанням якої повязані виникнення, зміна або припинення правових відносин. Доказами у справі можуть бути пояснення сторін, третіх осіб, їхніх представників допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів.

За інформацією ГУ Держпраці у Волинській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
114659

Контроль за станом охорони праці на підприємстві

Контроль за станом охорони праці на підприємстві є одним із складових елементів системи управління охороною праці підприємства. Контроль спрямований на виявлення відхилень від норм в умовах праці та перевірку виконання працівниками своїх обов’язків у сфері охорони праці. Дізнайтеся, які бувають основні види контролю за станом охорони праці на підприємстві, з якою періодичністю їх проводять, та якими документами супроводжується контроль.
68945

Яка відповідальність передбачена за порушення законодавства про охорону праці

Для підвищення рівня правової свідомості громадян та стимулювання правомірної поведінки працівників і роботодавців у сфері безпеки праці передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону праці.
91537

Особливості використання праці жінок у нічний час

В Україні проголошено рівність між чоловіками та жінками у їхньому праві на працю та винагороду за неї. Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
9912

План перевірок Держпраці на 2025 рік

Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Завантажте План графік перевірок Держпраці на 2025 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.
24466