Як працівник може захистити себе від недобросовісного роботодавця

659

Запитання

Як працівник може вплинути на роботодавця, який не оформлює трудові відносини?

Відповідь

Чимало роботодавців, бажаючи зекономити на відрахуваннях до бюджету, залучають до роботи осіб без укладення трудового договору, або ж частину заробітної плати виплачують «у конвертах».

Зокрема, з метою перевірки «легальності» виплати заробітної плати працівник вправі вимагати від роботодавця довідку про доходи. Відповідно до вимог ст. 49 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) роботодавець зобов’язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням:

  • спеціальності;
  • кваліфікації;
  • посади;
  • часу роботи;
  • розміру заробітної плати.

Які ризики приховує незадекларована праця Як укласти договір підряду, який не визнають трудовим – відповідь дають експерти

Водночас Пенсійний фонд України надає можливість громадянам контролювати дані, що впливають на їх пенсійні права, зокрема розмір нарахованої заробітної плати та сплачені страхові внески з допомогою порталу електронних послуг або шляхом надання довідок (ОК-5 або ОК-7) з реєстру застрахованих осіб на паперових носіях.

Особа, права якої порушено, вправі звернутись до місцевого суду в порядку цивільно-процесуального судочинства з позовом про оформлення трудових відносин у разі виконання ним роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Читайте також: Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці: судова практика

При винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником суд одночасно приймає рішення про:

  • нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати;
  • нарахування та сплату відповідно до законодавства ПДФО та ЄСВ за встановлений період роботи.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Планові перевірки Держпраці

Щорічні перевірки Держпраці — привід для хвилювання на багатьох підприємствах. Вони відбуваються згідно з планом, який затверджує відомство. Дізнайтеся більше, як формуються ці плани та які корективи у законодавство внесені у зв'язку з воєнним станом.
111382

Охорона праці під час воєнного стану

В умовах війни тисячі підприємств, незважаючи на безпекові ризики, продовжують працювати, оскільки їхня робота є основою економічної стабільності України. Існують певні відмінності в організації роботи в мирний та воєнний час. Про особливості охорони праці під час воєнного стану розповідаємо у статті.
16738

Аудит охорони праці

Аудит роботи суб’єкта господарювання проводиться за декількома напрямами, зокрема, оцінюється наявність і повнота документації, стан обладнання і робіт та інше. Дізнайтеся, як провести внутрішній аудит охорони праці.
22842

Зразок відповіді на припис інспектора праці

За результатами інспекційного відвідування інспектор складе акт, а якщо виявить порушення законодавства про працю — припис про їх усунення. Як надати відповідь на припис про усунення порушень інспектора праці? Скористайтеся підготовленим нашим експертом зразком відповіді як орієнтиром.
30510