Як працівник може захистити себе від недобросовісного роботодавця

779

Запитання

Як працівник може вплинути на роботодавця, який не оформлює трудові відносини?

Відповідь

Чимало роботодавців, бажаючи зекономити на відрахуваннях до бюджету, залучають до роботи осіб без укладення трудового договору, або ж частину заробітної плати виплачують «у конвертах».

Зокрема, з метою перевірки «легальності» виплати заробітної плати працівник вправі вимагати від роботодавця довідку про доходи. Відповідно до вимог ст. 49 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) роботодавець зобов’язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням:

  • спеціальності;
  • кваліфікації;
  • посади;
  • часу роботи;
  • розміру заробітної плати.

Які ризики приховує незадекларована праця Як укласти договір підряду, який не визнають трудовим – відповідь дають експерти

Водночас Пенсійний фонд України надає можливість громадянам контролювати дані, що впливають на їх пенсійні права, зокрема розмір нарахованої заробітної плати та сплачені страхові внески з допомогою порталу електронних послуг або шляхом надання довідок (ОК-5 або ОК-7) з реєстру застрахованих осіб на паперових носіях.

Особа, права якої порушено, вправі звернутись до місцевого суду в порядку цивільно-процесуального судочинства з позовом про оформлення трудових відносин у разі виконання ним роботи без укладення трудового договору та встановлення періоду такої роботи.

Відповідальність за порушення законодавства про охорону праці Читайте також: Адміністративна та кримінальна відповідальність фахівця з охорони праці: судова практика

При винесенні рішення про оформлення трудових відносин з працівником суд одночасно приймає рішення про:

  • нарахування та виплату такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді без урахування фактично виплаченої заробітної плати;
  • нарахування та сплату відповідно до законодавства ПДФО та ЄСВ за встановлений період роботи.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
113807

Контроль за станом охорони праці на підприємстві

Контроль за станом охорони праці на підприємстві є одним із складових елементів системи управління охороною праці підприємства. Контроль спрямований на виявлення відхилень від норм в умовах праці та перевірку виконання працівниками своїх обов’язків у сфері охорони праці. Дізнайтеся, які бувають основні види контролю за станом охорони праці на підприємстві, з якою періодичністю їх проводять, та якими документами супроводжується контроль.
68879

Яка відповідальність передбачена за порушення законодавства про охорону праці

Для підвищення рівня правової свідомості громадян та стимулювання правомірної поведінки працівників і роботодавців у сфері безпеки праці передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону праці.
91465

Особливості використання праці жінок у нічний час

В Україні проголошено рівність між чоловіками та жінками у їхньому праві на працю та винагороду за неї. Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
9908

План перевірок Держпраці на 2025 рік

Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Завантажте План графік перевірок Держпраці на 2025 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.
24414