Організація системи охорони праці на будівельному майданчику
Запитання
Хто відповідає за організацію системи охорони праці на будівельному майданчику та виконує обов’язки по охороні праці за наявності двох або більше підрядників?
Відповідь
Відповідно до п. 2 розділу II Мінімальних вимог з охорони праці на тимчасових або мобільних будівельних майданчиках, затверджених наказом Мінсоцполітики від 23.06.2017 № 1050 (далі – Мінімальні вимоги) замовник або керівник будівництва до початку виконання будівельних робіт на будівельному майданчику забезпечує складання плану з охорони праці будівельного майданчика з урахуванням вимог державних будівельних норм ДБН А.3.2-2-2009 «Система стандартів безпеки праці. Охорона праці і промислова безпека у будівництві».
Проект виконання робіт, вимоги щодо розробки якого визначені в ДБН А.3.2-2-2009, розробляється на підставі проектної документації та повинен враховувати вимоги плану. У плані можуть міститися посилання на вимоги, які передбачені в проекті виконання робіт та/або в проекті організації будівництва.
Дізнайтеся про особливості укладання цивільно-правових договорів на будівництві та про обов’язки суб’єкта господарювання, який наймає працівників.
Згідно зі ст. 13 Закону України «Про охорону праці» роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
У зв’язку з цим, генеральний підрядник має певні обов’язки щодо організації охорони праці на будівельному майданчику, а відповідальним є роботодавець, тобто підрядник.
Корисні матеріали
Згідно з Мінімальними вимогами основні функції щодо організації системи охорони праці на будівельному майданчику покладені на замовника, а не на координатора з питань охорони праці. Координатор здійснює певні обов’язки з охорони праці в інтересах замовника.
Чи знаєте ви які засоби надання домедичної допомоги мають бути у аптечці першої допомоги на підприємстві?
Зокрема, відповідно до пп. 5 п. 2 розділу IV Мінімальних вимог координатор з питань охорони праці на стадії будівництва зобов’язаний погоджувати заходи підрядників з охорони праці, зокрема передбачені в проектах виконання робіт, технологічних картах, і відповідно перевіряти їх виконання.
Можливі протиріччя між вимогами плану та проекту виконання робіт вирішуються між координатором та підрядником шляхом внесення змін в план або проект виконання робіт.
Джерело – лист Держпраці від 29.05.2018 р. № 2524/3/5.2-зв-18. Нагадуємо, що листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, мають інформативний характер та не встановлюють правових норм.