Право на пільгову пенсію учнів основних професій у виробництві чорного металу

335

Запитання

Учні основних (базових) професій в умовах виробництва чорного металу у заводських цехах на гарячих ділянках роботи. Працюють на атестованих за умовами праці місцях, які кваліфікуються як такі, що передбачають права на пенсійне пільгове забезпечення згідно Списку №1 і №2. Протягом робочого дня, на учнів здійснюють вплив усі характерні фактори технологічного процесу на території цеху. Чи входить період професійного навчання у стаж, що відображається та впливає на отримання пільгових пенсійних виплат? Чи можна використовувати оцінювання умов праці до учнів, яке проводилося із робітниками даної професії, у разі їх зайнятості на повний день (аналогічно атестації фахівців та самих керівників)?

Відповідь

Похідні слова щодо професій (саме назв професійних робіт) можуть використовуватися, якщо незмінними залишаться функціональна та галузева належність, кваліфікаційні вимоги, зберігається код сотвореної нещодавно професії та буде виключене дублювання. Вищезазначена вимога розглядається Додатком В у примітці №1 до НКУ "Класифікатор професій" ДК 003:2010. Дана інформація регламентується наказом ДКУ із питань технічного регулювання та споживчої політики №327 від 28.07.2010

Саме вищезгаданий додаток вбачає похідне слово «учень». Цей термін впроваджують по відношенню до професійних працівників середньої кваліфікації та назв робіт, на період перебування в умовах професійної первинної підготовки.

Вперше «учня» до Додатка В Класифікатора професій ДК 003-95 (затвердженого наказом Держстандарту України від 27.07.1995 № 257) внесли змінами № 4 (наказ Держстандарту України від 15.04.2002 № 230).

Щодо Списку №1 та №2, що затверджується КМУ йдеться про те, що зайнятість учня, який проходить спеціальну підготовку за професією, на посаді, на виробництві чи виконує якісь певні роботи, заслуговує на надання повноправних пенсійних виплат за віком на умовах пільг. З метою отримання вищезгаданого, слід дотримуватися наступних вимог:

  • учень повинен перебувати в робочих умовах на протязі цілого дня, як і передбачено Списками;  
  • згідно з проведеною атестацією робочих місць та її результатами щодо певних працівників, що обіймали посади, на яких зараз знаходиться учень, на пільгових умовах мають отримувати пенсійні виплати.

В процесі встановлення права на дану виплату згідно зі статтею №100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII вiд 05.11.1991, слід користуватися тлумаченням Держкомпраці ВЦРПС і СРСР № 1173 від 22.08.1956. У ньому йдеться про Списки цехів, виробництв, посад та професій, робочий процес в яких дає право на отримання державної пенсії у пільгових розмірах, а також умовах. Дане роз’яснення дозволяє учням бригадної чи індивідуальної форми навчання використовувати право на зазначені вище пільгові виплати у разі, якщо у Списку №1 та №2 розглядаються саме відповідні цехи та виробництва без зазначення конкретних посад (професій).

Читайте також:

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Пенсія за віком на пільгових умовах

Законодавством України у галузі пенсійного забезпечення передбачається можливість отримання особами пільгових пенсій за віком. Таке право виникає у працівників, зайнятих на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Що потрібно знати про пільгові пенсії у 2023 році — розповідає експерт.
48658

На які пільги та компенсації мають право медичні працівники

Держава забезпечує право медпрацівників на пільги та компенсації. Однак не завжди заклад охорони здоров’я надає їх своїм працівникам у повному обсязі. Стаття допоможе реалізувати право медичних працівників на пільги й компенсації і не заплутатися в законодавстві.
10673

Особливості призначення пільгової пенсії працівникам, зайнятим на підземних роботах

Працівники, які були зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, мають право на пільгову пенсію. На яких умовах вона призначається та які документи потрібно подати — читайте далі.
2302

Хто з 2018 року отримав право на пільгову пенсію

У 2016 році Уряд скоротив Списки № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, а в липні 2017 року увів нові позиції та уточнив наявні. Змінені редакції Списків чинні з 01.01.2018. Хто з першого січня здобув право на пільгову пенсію? Як зараховують до пільгового стажу роботу у шкідливих і важких умовах до 01.01.2018 – читайте про це далі.
904