Чи дає служба в органах внутрішніх справ право на пільгову пенсію
Запитання
Чи зараховують до пільгового стажу службу в органах внутрішніх справ?
Відповідь
Право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі — пенсія) визначають за статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі — Закон № 1788), якщо пільговий стаж набутий до 01.01.1992 (дата, з якої Закон № 1788 набрав чинності).
При визначенні права на пенсію відповідно до статті 100 Закону № 1788 застосовують Список № 1 виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і у пільгових розмірах (затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173; далі — Список № 1). Пільговий стаж рахують за правилами, які були чинні до 01.01.1992.
Навчання у профтехзакладах, військову службу та роботу на виборних посадах зараховують у розмірі, що не перевищує усього наявного стажу роботи, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення.
До пільгового стажу за Списком № 1, який дає право на пенсію, Пенсійний фонд України (далі — ПФУ) має зарахувати роботу запитувача на будівництві метрополітену з червня 1986 по грудень 1991 року. Оскільки цю роботу передбачає Список № 1. Два роки строкової військової служби ПФУ також має зарахувати до пільгового стажу. Адже за строковою службою була робота за Списком № 1. Тобто між службою та пільговою роботою не було іншої роботи. ПФУ не зараховує до пільгового стажу службу в органах внутрішніх справ, оскільки запитувач проходив там службу після 1992 року.
Чи відомо Вам про зміни до Списків № 1 і № 2, що відбулися у 2017 році?
Отже, пільговий стаж роботи за Списком № 1 становить сім років сім місяців. Тому запитувач матиме право на пенсію, коли досягне 53-річного віку.
Щоб підтвердити стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, працівник має надати трудову книжку з оформленими записами про займану посаду і період виконуваної роботи. Із огляду на те, що зазвичай у трудовій книжці немає відомостей про роботу протягом повного робочого дня й у ній не зазначають характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, назви списків або їх номери, куди включають цей період роботи, працівника просять додатково надати уточнювальну довідку. Це передбачає пункт 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (затверджений постановою КМУ від 12.08.1993 № 637). Цю довідку має надати підприємство чи установа, де працював запитувач.
Читайте на порталі
У довідці зазначають:
- періоди роботи, які зараховують до спеціального стажу;
- професію або посаду;
- характер виконуваної роботи;
- розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включають цей період роботи;
- первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видають зазначену довідку.
Якщо підприємство ліквідували і немає його правонаступника, пільговий стаж підтверджують відповідні комісії. Вони діють у кожній області та у Києві при головних управліннях ПФУ.