Строки носіння спецодягу
Запитання
Як визначити строки використання засобів індивідуального захисту?
Відповідь
Відповідно до статті 8 Закону України «Про охорону праці» на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, працівникам видають безоплатно за встановленими нормами спеціальний одяг, спеціальне взуття та інші засоби індивідуального захисту (далі — ЗІЗ).
Згідно з вимогами НПАОП 0.00-4.01-08 «Положення про порядок забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту» ЗІЗ, що передбачені у нормативно-правових актах з охорони праці, мають бути видані працівникам залежно від характеру й умов праці на строк носіння, який в будь-якому разі не має перевищувати строку придатності, визначеного документами виробника (інструкціями з експлуатації, паспортами).
Читайте на порталі
Строки використання ЗІЗ за календарними днями обчислюються з дня їх фактичної видачі за Нормами безоплатної видачі ЗІЗ та не мають перевищувати їх строків придатності.
ЗІЗ, повернені працівниками до закінчення строків їх придатності, але ще придатні для застосування, мають бути очищені, відремонтовані та використані за призначенням, а непридатні для використання – списані в установленому законодавством порядку.
Чергові ЗІЗ мають утримувати у призначеному для зберігання приміщенні в належному гігієнічному стані. Їх видають під відповідальність керівників робіт або керівників змін.

Строки використання чергових ЗІЗ у кожному конкретному випадку залежно від характеру й умов роботи працівників встановлюються роботодавцем за узгодженням із профспілковою організацією підприємства (уповноваженою найманими працівниками особою з питань охорони праці за відсутності профспілок). При цьому строки використання чергових ЗІЗ мають бути не менше строків використання відповідних ЗІЗ, які видають в індивідуальне користування згідно з Нормами безоплатної видачі ЗІЗ.
Використання ЗІЗ після закінчення строків їх придатності положеннями НПАОП 0.00-4.01-08 не передбачено.
Таку позицію щодо забезпечення працівників спеціальним одягом висловила Держпраці у листі від 10.02.2017 № 1524/1/5-ДП-17. Водночас варто зазначити, що листи Держпраці не встановлюють норм права і мають лише інформаційний характер.