Встановлення неповної тривалості робочого часу особам з інвалідністю

352

Запитання

Чи повинен роботодавець на прохання особи з інвалідністю встановити їй неповний робочий день?

Відповідь

Це питання урегульовано Кодексом законів про працю України. Зокрема, у ст. 56 зазначено, що за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень.

Вимоги щодо застосування праці осіб з інвалідністю наведено у ст. 172 Кодексу. Вона зобов’язує роботодавця встановити на прохання особи з інвалідністю неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.

Встановлення неповної тривалості робочого часу особам з інвалідністю Читайте також: Як правильно зареєструватися у Фонді соціального захисту інвалідів

Залучення осіб з інвалідністю до надурочних робіт та робіт у нічний час без їх згоди не допускається (ст.ст. 55, 63).

Механізм встановлення неповної тривалості робочого часу досить простий. Працівник пише заяву, в якій просить встановити йому неповний робочий день або неповний робочий тиждень, а роботодавець затверджує її відповідним наказом.

Як правильно зареєструватися у Фонді соціального захисту інвалідів Статті за темою на порталі:

Роботодавець зобов’язаний на прохання особи з інвалідністю встановити робочий час тієї тривалості, про яку він просить, з визначенням часу початку та закінчення роботи.

Неповний робочий час може встановлюватися шляхом зменшення:

  • тривалості щоденної роботи (неповний робочий день);
  • кількості днів роботи протягом тижня (неповний робочий тиждень);
  • одночасно шляхом зменшення і кількості годин роботи упродовж дня, і кількості робочих днів впродовж тижня.

Оплата праці в умовах неповної тривалості робочого часу здійснюється пропорційно відпрацьованому робочому часу або залежно від виробітку.

Важливо!

Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників.

Чинним законодавством про працю обмежень на встановлення неповної тривалості робочого часу у випадках та в порядку встановленого законодавством, зокрема, для працівників - осіб з інвалідністю згідно вимог ст. 172 КЗпП України, не передбачено.

За інформацією Держпраці у Хмельницькій області

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Перенесення робочих днів

Щороку Кабмін видає розпорядження про перенесення робочих днів. Через військовий стан в Україні діють інші норми законодавства. Дізнайтеся, більше про них зі статті.
27099

Як правильно залучати працівників до надурочних робіт

Перш ніж навантажити працівників додатковою роботою, потрібно звіритися із законодавством, яке визначає порядок застосування надурочних робіт. Що змінилося під час воєнного стану — дізнайтеся зі статті.
12497

Тривалість робочого часу

Що таке нормальна тривалість робочого часу та в яких випадках встановлюється скорочена тривалiсть робочого часу, які норми тривалості робочого часу на 2023 рік? Відповіді на ці та інші питання, пов’язані з балансом робочого часу, — у статті.
40853