Вимоги безпеки до транспортування вантажів

2734

Запитання

Які вимоги безпеки до транспортування вантажів, внутрішньозаводського й цехового транспорту при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт?

Відповідь

Вичерпний перелік вимог безпеки щодо до транспортування вантажів, до внутрішньозаводського й цехового транспорту при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт міститься у пункті 5 розділу ІІ Правил охорони праці під час вантажно-розвантажувальних робіт, затверджені наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 19.01.2015 № 21 (далі – Правила).

При виконанні вантажно-розвантажувальних робіт, зокрема переміщення вантажів, транспортування вантажів за допомогою конвеєрів тощо, слід дотримуватися вимог відповідних державних стандартів (ГОСТ, ДСТУ і т.д.), норм та правил.

Вимоги безпеки до транспортування вантажів Пройдіть тест на тему: «Герої малюнка, виконуючи вантажно-розвантажувальні роботи, порушили норми охорони праці. Здогадайтеся, які саме»

Загальні вимоги

Для переміщення вантажів на підприємствах повинні бути розроблені та затверджені роботодавцем транспортно-технологічні схеми згідно з вимогами нормативних документів.

На підприємстві, що виконує вантажопідіймальні роботи кранами, мають бути розроблені та затверджені у встановленому порядку:

 • проект виконання робіт;
 • технологічні карти складування вантажів, навантаження і розвантаження рухомого складу (зазначаються місця розміщення стропальників під час переміщення вантажів і передбачається можливість їх виходу на естакади або навісні площадки).

Стоянку електрокарів та авто- і електронавантажувачів необхідно влаштовувати в гаражах або на критих площадках. Ці машини встановлюють так, щоб не захаращувати проходи, проїзди, виходи.

Відкриті площадки для розміщення автомобілів повинні мати розмітку. Вздовж стін, біля яких установлюють автомобілі, повинен бути передбачений відбійний брус висотою:

 • для авто I категорії — 0,12 м;
 • II і III категорій — 0,3 м;
 • IV категорії — 0,4 м.

Вимоги до транспортування вантажів різних категорій:

 • під час перевезення довгомірних вантажів на автомобілі із причепом необхідно застосовувати поворотні кола із пристосуванням, яке закріплює коло при русі автомашини без вантажу;
 • легкозаймисті рідини і балони з газом необхідно транспортувати на транспортних засобах, обладнаних іскрогасниками на вихлопних трубах;
 • легкозаймисті рідини та отруйні речовини допускається транспортувати з використанням тягача електротранспорту, при цьому він повинен бути обладнаний засобами пожежогасіння;
 • транспортування вантажів, які порошать, на бортових транспортних засобах повинно проводитися в ущільнених кузовах, накритих брезентом;
 • навалювальні та сипучі вантажі необхідно перевозити в контейнерах або саморозвантажних вагонах, а вогнетриви — у контейнерах або на спеціальних піддонах з механізованою вантажопереробкою.

Якщо температура вантажу вище за 70° C, то його треба переміщувати на транспортних засобах, обладнаних металевими кузовами.

Забороняється

Перевозити працівників на автомобілі, моторолері, електрокарі без спеціально обладнаних для них місць.

Під час експлуатації електронавантажувачів:

 • транспортувати вантажі на металевих листах;
 • піднімати й транспортувати вантаж, що перевищує вантажопідіймальність машини та величину припустимих навантажень на вила;
 • піднімати, опускати і перевозити працівників на вилочному захваті;
 • укладати вантаж вище захисного пристрою, що охороняє робоче місце водія від падіння вантажу на нього.

Під час роботи на автосамоскиді необхідно дотримуватися таких вимог:

 • не підходити до кузова в момент звалювання вантажу;
 • під час стоянки не залишати кузов у положенні скидання вантажу;
 • не виконувати роботи в піднятому кузові;
 • очищати підняті кузови автомобілів-самоскидів треба шкребками або лопатами з подовженою рукояткою, при цьому працівники, що очищують, повинні стояти на землі;
 • при завантаженні екскаватором або краном водієві необхідно вийти з кабіни та відійти на безпечну відстань.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Вимоги безпеки під час робіт на висоті

Роботи на висоті — це роботи з підвищеною небезпекою, які потребують обов’язкових заходів безпеки. Наша стаття допоможе організувати роботи на висоті безпечно, правильно оформити наряд-допуск, провести інструктажі працівникам, уникнути помилок при виборі засобів захисту.
79953

Журнал реєстрації нарядів допусків на виконання робіт з підвищеною небезпекою

Роботодавець зобов’язаний вести журнал реєстрації нарядів-допусків на проведення робіт з підвищеною небезпекою. У статті ви знайдете інформацію про ведення такого журналу та зможете скачати відповідну форму.
4188

Перевезення небезпечних вантажів

Небезпечні вантажі становлять потенційну загрозу для людини й навколишнього середовища. У статті ви знайдете відповіді на такі питання: що таке небезпечний вантаж, чим укомплектувати транспортні засоби, що перевозять такий вантаж, які документи оформити та які вимоги до виробничого персоналу
11136

Наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

Що таке наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки? Хто його видає і коли він потрібен? Яку форму бланка обрати та як правильно оформити? Відповіді на ці та інші питання — у статті. А також скачуйте розроблений експертом бланк наряду допуску.
112851