Перевірки Держпраці 2025: як змінилися правила контролю під час воєнного стану?

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Держпраці оновила правила перевірок у 2025 році. Як діють позапланові перевірки, які документи має подати роботодавець і як уникнути штрафу?

В умовах воєнного стану перевірки Держпраці залишаються одним з основних інструментів виявлення порушень законодавства про працю, зокрема щодо незадекларованої праці. В оновленому роз'ясненні Держпраці (лист від 19.03.2025 №429/2.3/2.1-ЗВ-25а) визначено ключові підстави для проведення позапланових перевірок, вимоги до оформлення трудових відносин та обов'язки роботодавця під час інспекцій.

logo_telerramm.gifПІДПИСАТИСЯ НА НАШ TELEGRAM

Допуск працівника до роботи: що варто врахувати

Згідно зі статтями 21 та 24 КЗпП, працівник не може бути допущений до роботи без:

  • укладеного трудового договору;

  • оформленого наказу чи розпорядження роботодавця;

  • подання повідомлення до ДПС про прийняття на роботу — до фактичного допуску.

Будь-яке відхилення від цього порядку може бути кваліфіковане як порушення, яке фіксується під час держпраці перевірка.

Коли виникають трудові відносини

Держпраці надала перелік ознак, що свідчать про фактичну наявність трудових відносин, навіть без офіційного оформлення. Достатньо, щоб виконувалася хоча б одна з умов — наприклад, робота за графіком, під керівництвом іншої особи, надання спецодягу, участь у табелюванні тощо.

Підстави для позапланової перевірки Держпраці

У 2025 році, як і в попередній період воєнного стану, дозволено проведення позапланових заходів державного нагляду, відповідно до Наказу Мінекономіки №5782. Підставами залишаються, зокрема:

  • скарги фізичних осіб про порушення прав;

  • інші випадки, передбачені ч. 1 ст. 6 Закону №877.

Таким чином, перевірки Держпраці 2025 можуть ініціювати не лише профспілки, а й працівники, які надають документи, що підтверджують порушення.

image21
Катерина Хижняк експерт Експертус Охорона праці, Європейського співтовариства з ОП, сертифікований аудитор систем менеджменту професійного здоров’я та безпеки
До редакції журналу «Довідник спеціаліста з охорони праці» почали надходити звернення підприємств, які отримали листи від Держпраці про намір провести планову перевірку. Вони запитують, чи такі повідомлення правомірні та чи справді служба відновила планові перевірки. За офіційним роз’ясненням звернулися до Держпраці

Як подавати звернення

Відповідно до Закону «Про звернення громадян», звернення може бути:

  • усним (на прийомі посадової особи),

  • письмовим (поштою або особисто).

При цьому Держпраці зазначає: документи заявника можуть бути використані для підготовки до перевірки, але не є підставою для безпосереднього заходу контролю.

Що має надати роботодавець під час перевірок 

У разі перевірок Держпраці, роботодавець зобов'язаний:

  • надати документи та пояснення в обсязі, який вважає необхідним;

  • відповідати за достовірність поданої інформації;

  • співпрацювати з інспектором, який оцінює надану документацію.

Якщо виявлено порушення — видається припис на усунення. Водночас згідно зі ст. 16 Закону №2136, якщо припис виконано в строк, штрафи не застосовуються, попри виявлені порушення.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Перевірка знань з охорони праці

Хто повинен проходити перевірку знань з охорони праці та з якою періодичністю? Як відбувається така перевірка? Які зміни в організації проведення перевірки відбулися під час карантину? Усі відповіді — далі в статті.
87415

Види вогнегасників

Аби забезпечити пожежну безпеку, кожне підприємство необхідно оснастити вогнегасниками. Зі статті ви дізнаєтеся, які існують види вогнегасників, які особливості вони мають та коли їх застосовувати.
121693

Проєкти виконання робіт

Проєкт виконання робіт — це вид проєктно-технологічної документації, яка розробляється на основі робочої документації та проєкту організації будівництва і визначає та деталізує технологію, організацію й умови виконання будівельних робіт. У статті ви зможете скачати зразок ПВР.
46249

Зразок Програми вступного інструктажу з охорони праці

Що включає програма вступного інструктажу з охорони праці? Як правильно скласти програму вступного інструктажу для вашого підприємства? Які основні питання повинні бути розглянуті під час інструктажу? Завантажте готовий зразок програми, розроблений експертом, для вашої зручності.
113572

Враховуємо небезпечні та шкідливі виробничі фактори

Вплив небезпечних та шкідливих виробничих факторів на працівників може бути різним залежно від типу фактора, його інтенсивності та тривалості дії. Роботодавець зобов’язаний усунути шкідливі та небезпечні виробничі фактори або мінімізувати їхній вплив до гранично-допустимих значень, встановлених у санітарних нормах, правилах і нормативно-технічній документації. Які вирізняють шкідливі виробничі фактори та засоби захисту від них — далі у статті.
250093

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді