Трудовий стаж за кордоном впливатиме на призначення пенсії

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Трудовий стаж, здобутий за кордоном, включатимуть для призначення пенсії за віком на підставі офіційних документів із країни перебування

Трудовий стаж за кордоном впливатиме на призначення пенсіїКабмін постановою від 16.05.2025 № 562 визначив питання обчислення страхового стажу для українців (далі — Постанова).

Постанова затверджує:

  • Порядок підтвердження нездійснення іншою державою пенсійних виплат особам, які проживають в Україні, за періоди трудової діяльності до 1 січня 1992 р. за межами України в республіках колишнього Союзу РСР для зарахування їх до страхового стажу;
  • Порядок підтвердження та зарахування періодів роботи особи в іншій державі до страхового стажу (стажу роботи) для визначення права на призначення пенсії за віком.

Уряд спростив порядок отримання пенсій і страхових виплат

До цього часу в Україні діяла норма, що до обрахунку стажу для призначення пенсії враховувався тільки стаж, набутий в Україні. Виняток становили країни, з якими Україна мала ратифіковані угоди щодо врахування стажу.

Тепер трудовий стаж, здобутий за кордоном, включатимуть для призначення пенсії за віком на підставі офіційних документів із країни перебування. Йдеться про виписки, довідки й інші документи, які підтверджують, що період роботи був зарахований у пенсійній системі іншої країни. У разі відсутності таких документів або недостатньої інформації Пенсійний фонд України звертатиметься за підтвердженням до компетентних органів іноземної держави через Міністерство закордонних справ.

Дізнайтеся Трудовий стаж за кордоном впливатиме на призначення пенсії Державне пенсійне страхування: як збільшити власні виплати

Отже, Постанова:

  • регламентує правила врахування стажу незалежно від того, чи укладено з країною угоду про взаємне визнання стажу, якщо стаж враховувався в стаж за кордоном (і це підтверджується документами), його враховуватимуть для визначення права на пенсію і в Україні;
  • врегульовує проблему, з якою зіткнулися громадяни, які набували свій стаж у росії і Білорусі.

Нагадаємо, що раніше діяла норма, відповідно до якої, щоб отримати в Україні пенсію, треба було надати довідку, що людина не отримує пенсію в рф чи Білорусі. З початком повномасштабної війни будь-яка взаємодія з пенсійними органами цих країн була припинена. Через це українці, які працювали в цих країнах, не могли отримати право на призначення пенсії. Людина може декларативно підтвердити, що не отримує пенсію від органів рф чи Білорусі, і це є її юридичною відповідальністю про надання правдивої інформації. Такого засвідчення буде достатньо для призначення пенсії в Україні.

Довідково. У 2024 році Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення» від 25.04.2024 № 3674-IX, який запровадив пропорційну систему обрахування стажу. Документ регламентує, що для всіх країн застосовуються однакові правила: розмір пенсії українців залежатиме від страхових внесків, сплачених в Україні. Але водночас, якщо людина працювала за кордоном, то її стаж враховуватимуть при визначенні права на пенсію.

Джерело: Урядовий портал, Мінсоцполітики

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оплата праці інженера з охорони праці

Якою буде оплата праці інженера з охорони праці у 2021 році? Для того, щоб дати відповідь на це питання, експерт проаналізував чинні нормативні акти та поділився результатами у статті.
28718

Доплати і надбавки інженеру із охорони праці закладу охорони здоров’я

Чи можна інженеру з охорони праці закладу охорони здоров’я встановити доплату за суміщення посади економіста та надбавку за складність і напруженість у роботі? Як при цьому нараховуватимуть заробітну плату? Відповідає експерт.
5892

Доплата за шкідливі умови праці працівникам освіти

Відповідно до статті 153 Кодексу законів про працю України (КЗпП) на всіх підприємствах, в установах, організаціях повинні створюватися безпечні і нешкідливі умови праці, забезпечення яких покладається на власника або уповноважений ним орган.
1871

Розрахунок доплат за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці

Чинним законодавством передбачено пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, які розміри доплат передбачено законодавством, відповідно до яких нормативно-правових актів розраховується і встановлюється доплата за шкідливі умови праці та як здійснюється розрахунок доплат за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці на конкретному робочому місці.
7668

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді