Як визначити відповідність назв професій
Постанова КМУ від 27.12.2022 № 1453 затвердила зміни до Порядку розроблення, введення в дію та перегляду професійних стандартів.
Зокрема, зміни викладають у новій редакції Заявку на розроблення проєкту професійного стандарту та Структуру професійного стандарту (додатки 1 та 2 до Порядку) та доповнюють його додатком 3 — Заявкою на внесення змін до професійного стандарту.
Розповімо детальніше про деякі положення оновленого Порядку.
Так, Національне агентство кваліфікацій розробляє відповідні методичні рекомендації та оприлюднює їх на своєму офіційному сайті.
Розробник має спершу поінформувати Мінекономіки, про своє рішення розробити проєкт профстандарту за професією, яка відсутня в Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327. Вже після цього можна буде подавати заявку на розроблення проєкту профстандарту до Національного агентства кваліфікацій.
Під час роботи над проєктом мають бути докладені зусилля для врегулювання спірних позицій та розбіжностей. Для цього проводять узгоджувальні наради, консультації, робочі зустрічі. Проте публічне громадське обговорення не відбувається, якщо проєкт професійного стандарту містить інформацію з обмеженим доступом. В такому разі перевірку проводять з дотриманням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом два члени, яких визначить Нацагентство.
Як скласти план-графік навчання з охорони праці у 2023 році
Після затвердження профстандарту розробник розпорядчим документом передає його Агентству для реєстрації впродовж п’яти робочих днів. Регулятор же вносить отриманий професійний стандарт до Реєстру кваліфікацій впродовж десяти робочих днів. З цього моменту професійний стандарт вважається введеним в дію.
Якщо проєкт профстандарту містить інформацію з обмеженим доступом, Агентство також відзначає це в Реєстрі.
У разі затвердження професійного стандарту за професією, що відсутня в Класифікаторі професій, Нацагентство протягом трьох робочих днів після внесення професійного стандарту до Реєстру повідомляє про це Мінекономіки. А міністерство вносить назву професії до Класифікатора. Термін цього не має перевищувати трьох місяців з моменту одержання повідомлення.
Зауважимо, Реєстр кваліфікацій перебуває у публічному доступі, тож виконання стандарту та його використання у регулюванні трудових відносин можна відстежувати.
До відома!
-
Профспілки відіграють важливу роль під час розроблення і використання профстандартів.
-
Профспілки можуть розробляти професійні стандарти безпосередньо або ж можуть ініціювати розроблення професійного стандарту чи його зміну.
-
Нацагентство кваліфікацій інформує Спільний представницький орган (СПО) профспілок про реєстрацію заявки на розроблення проєкту профстандарту ,а також про скасування заявки або продовження строку розроблення.
-
Якщо стандарт розробляє галузева рада, то до її складу та до створеної нею робочої групи обов’язково входять представники профспілок.
-
Якщо розробниками профстандарту не є галузеві ради, до складу робочої групи обов’язково входять представники профспілок.
-
Профспілки можуть брати активну участь в обговоренні проєкту стандарту.
Джерело: КМУ, Федерація професійних спілок України
Любі читачі, команда Цифрового видавництва Експертус продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку
У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть за спеціальною ціною електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці