«Зміна істотних умов праці» чи «переміщення»: умови та порядок застосування
Ст. 32 КЗпП України допускає зміну істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою у зв’язку із змінами в організації виробництва та праці. При цьому працівника слід повідомити не менш ніж за два місяці про зміну істотних умов (система, обсяг оплати праці, пільги, режим роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення, зміна розрядів чи найменування посад).
Як службі охорони праці адаптуватися до умов воєнного часу
Проте Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» №2136-IX скасував застосування ч. 3 ст. 32 КЗпП у період дії воєнного стану. Водночас ст. 103 Кодексу законів про працю України залишалася в силі. А вона передбачає, що про нові або зміну чинних умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження.
Держпраці пояснила, що ця стаття була спеціальною нормою, а отже, виникала конкуренція між двома правилами одного нормативного акта. Правову колізію усунув Закон від 01.07.2022 № 2352-IX, який закріпив положення щодо того, що під час дії воєнного стану повідомлення працівника про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці, передбачених ч. 3 ст. 32 та ст.103 КЗпП, здійснюється не пізніше ніж до запровадження таких умов. Сьогодні саме цією редакцією має послуговуватися роботодавець.
Джерело: Головне управління Держпраці у Харківській області
Любі читачі, команда Цифрового видавництва Експертус продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку
У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть за спеціальною ціною електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці