Як забезпечити захист працівників від COVID-19 під час і після виходу з карантину, — настанови МОП

Міжнародна організація праці попереджає: якщо працівникам, які повертаються до роботи після пом’якшення карантину, не забезпечити належного захисту, можлива друга хвиля пандемії. Як підприємствам гарантувати безпечне відновлення роботи?

Як забезпечити захист працівників від COVID-19 під час і після виходу з карантину, — настанови МОП


Міжнародна організація праці (МОП) звернулася до урядів країн, які пом’якшують «карантинні заборони» із закликом вжити заходів для профілактики і контролю поширення COVID-19 на робочих місцях. Зробити це разом із організаціями профспілок і роботодавців.

МОП наголошує:

Всі роботодавці мають провести оцінку ризиків і завчасно забезпечити на своїх підприємствах найсуворіше дотримання правил охорони праці для того, щоб звести до мінімуму небезпеку зараження працівників коронавірусом.

Якщо не забезпечити такий контроль, країни ризикують зіштовхнутися з повторним спалахом COVID-19, а відповідно, й повторним закриттям підприємств.

«Безпека та здоров’я всіх працівників у світі сьогодні понад усе. В умовах поширення вірусної інфекції від того, наскільки ми захистимо працівників, залежить те, наскільки в ході розвитку пандемії буде забезпечена безпека населення і життєстійкість підприємств, — наголосив Генеральний директор МОП Гай Райдер. — Захистити життя працівників, їх сім’ї і населення в цілому, забезпечити безперебійну роботу та економічне виживання можна лише за рахунок дотримання заходів охорони праці».

▶ Зразки документів для організації профілактичних заходи проти COVID-19 ◀

Протидія загрозі має будуватися з урахуванням конкретних потреб працівників, які працюють на передовій. Зокрема, це — працівники охорони здоров’я, молодший медичний персонал, лікарі, працівники рятувальних служб, а також ті, хто працює на підприємствах роздрібної торгівлі продуктами харчування та займається прибиранням приміщень.

Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус заявив: «Пандемія COVID-19 висвітлила нагальну потребу розробки серйозних національних програм охорони праці працівників сфери охорони здоров’я, медиків, працівників аварійно-рятувальних служб і багатьох інших працівників, які ризикують заради нас життям». У Всесвітній день охорони праці він закликав усі країни забезпечити медичним працівникам гідні й безпечні умови праці.

Отже, щоб гарантувати безпечне відновлення роботи та уникнути нових її перебоїв МОП рекомендує роботодавцям:

 1. Точно ідентифікувати і оцінити небезпеку зараження на всіх виробничих процесах і продовжувати робити це в міру повернення працівників до роботи.
 2. Вжити заходів, адаптованих до особливостей кожного сектора, робочого місця і категорії працівників, для запобігання ризиків. Зокрема, це можуть бути:
  • скорочення фізичних контактів між працівниками, підрядниками, клієнтами та відвідувачами. Якщо уникнути таких контактів неможливо, забезпечення дотримання необхідної дистанції.
  • Організація більш ефективної вентиляції робочих приміщень.
  • Постійне чищення поверхонь, забезпечення чистоти і гігієни приміщень, організація необхідних умов для миття рук і дезінфекції.
У необхідних випадках роботодавець має забезпечити:
 • безкоштовне надання працівникам засобів індивідуального захисту (ЗІЗ);
 • умови для ізоляції ймовірно інфікованих і відстеження всіх їх контактів;
 • психологічну підтримку персоналу;
 • навчання, підготовку і наявність інформаційних матеріалів з охорони праці, в тому числі що стосуються дотримання особистої гігієни і використання на робочих місцях необхідних коштів, в тому числі засобів індивідуального захисту.

Джерело: ГУ Держпраці у Київській області

Вебінар ОП

Статті за темою

Усі статті за темою

Всесвітній день охорони праці

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2024 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
88339

Вимоги безпеки до робочого місця водія

Кожний водій до початку роботи має переконатися у безпечному стані свого робочого місця. Дізнайтеся, яким вимогам безпеки має відповідати робоче місце водія.
7729

Заходи із підготовки підприємства до роботи у весняно-літній період

Шкідливі й небезпечні фактори виробництва, ризики на робочих місцях у теплий та холодний період року різні. Тому завчасно розробіть на підприємстві заходи, що допоможуть підготуватися до роботи у весняно-літній період.
1811

Як захистити працівників від переохолодження

Які негативні наслідки може мати вплив низьких температур та хто в зоні ризику, як надати домедичну допомогу при переохолодженні та відмороженні, що допоможе захистити працівників від переохолодження? Відповіді на ці та інші актуальні питання — у статті.
4884

Цивільний захист на підприємстві

Для того, щоб запобігти надзвичайним ситуаціям, ліквідувати їх наслідки та надати допомогу потерпілим, організуйте на підприємстві роботу з цивільного захисту. У статті розповімо, які саме заходи цивільного захисту повинні забезпечити на своїх об’єктах суб’єкти господарювання.
25573

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді