Міжнародна організація праці (МОП) звернулася до урядів країн, які пом’якшують «карантинні заборони» із закликом вжити заходів для профілактики і контролю поширення COVID-19 на робочих місцях. Зробити це разом із організаціями профспілок і роботодавців.
МОП наголошує:
Всі роботодавці мають провести оцінку ризиків і завчасно забезпечити на своїх підприємствах найсуворіше дотримання правил охорони праці для того, щоб звести до мінімуму небезпеку зараження працівників коронавірусом.
Якщо не забезпечити такий контроль, країни ризикують зіштовхнутися з повторним спалахом COVID-19, а відповідно, й повторним закриттям підприємств.
«Безпека та здоров’я всіх працівників у світі сьогодні понад усе. В умовах поширення вірусної інфекції від того, наскільки ми захистимо працівників, залежить те, наскільки в ході розвитку пандемії буде забезпечена безпека населення і життєстійкість підприємств, — наголосив Генеральний директор МОП Гай Райдер. — Захистити життя працівників, їх сім’ї і населення в цілому, забезпечити безперебійну роботу та економічне виживання можна лише за рахунок дотримання заходів охорони праці».
▶ Зразки документів для організації профілактичних заходи проти COVID-19 ◀
Протидія загрозі має будуватися з урахуванням конкретних потреб працівників, які працюють на передовій. Зокрема, це — працівники охорони здоров’я, молодший медичний персонал, лікарі, працівники рятувальних служб, а також ті, хто працює на підприємствах роздрібної торгівлі продуктами харчування та займається прибиранням приміщень.
Генеральний директор ВООЗ д-р Тедрос Адханом Гебрейесус заявив: «Пандемія COVID-19 висвітлила нагальну потребу розробки серйозних національних програм охорони праці працівників сфери охорони здоров’я, медиків, працівників аварійно-рятувальних служб і багатьох інших працівників, які ризикують заради нас життям». У Всесвітній день охорони праці він закликав усі країни забезпечити медичним працівникам гідні й безпечні умови праці.
Отже, щоб гарантувати безпечне відновлення роботи та уникнути нових її перебоїв МОП рекомендує роботодавцям:
- Точно ідентифікувати і оцінити небезпеку зараження на всіх виробничих процесах і продовжувати робити це в міру повернення працівників до роботи.
- Вжити заходів, адаптованих до особливостей кожного сектора, робочого місця і категорії працівників, для запобігання ризиків. Зокрема, це можуть бути:
- скорочення фізичних контактів між працівниками, підрядниками, клієнтами та відвідувачами. Якщо уникнути таких контактів неможливо, забезпечення дотримання необхідної дистанції.
- Організація більш ефективної вентиляції робочих приміщень.
- Постійне чищення поверхонь, забезпечення чистоти і гігієни приміщень, організація необхідних умов для миття рук і дезінфекції.
- безкоштовне надання працівникам засобів індивідуального захисту (ЗІЗ);
- умови для ізоляції ймовірно інфікованих і відстеження всіх їх контактів;
- психологічну підтримку персоналу;
- навчання, підготовку і наявність інформаційних матеріалів з охорони праці, в тому числі що стосуються дотримання особистої гігієни і використання на робочих місцях необхідних коштів, в тому числі засобів індивідуального захисту.
Джерело: ГУ Держпраці у Київській області