Відтепер для працездатних людей з інвалідністю обов’язково проектуватимуть універсальні робочі місця

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Новими державними будівельними нормами — ДБН «Інклюзивність будівель і споруд», які діють з квітня 2019 року, передбачено створення універсальних робочих місць з урахуванням потреб людей з інвалідністю при проектуванні установ, організацій і підприємств

1 квітня вступили в дію нові державні будівельні норми — «Інклюзивність будівель і споруд». Вони розроблені на заміну ДБН В.2.2-17:2006 «Будинки і споруди. Доступність будинків і споруд для маломобільних груп населення». Норми адаптовані до європейських норм та містять наглядні приклади того, як це має виконуватися на практиці.

У нових ДБН міститься обов’язкова вимога — передбачати універсальні робочі місця з урахуванням потреб людей з інвалідністю при проектуванні установ, організацій і підприємств. Норма вступила в дію з 1 квітня 2019 року.

Як повідомив заступник Мінрегіону Лев Парцхаладзе, в Україні сьогодні налічується близько 3 млн людей з інвалідністю. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я це 10% від всього населення. 80% з них активні і працездатні, але через недоступність громадського простору вони не можуть повною мірою здійснювати своє право на працю.

У нових ДБН щодо інклюзивності міститься близько 100 якісних змін для обов’язкового створення доступного простору для всіх маломобільних груп. Зокрема, прописано обов’язкове облаштування частини робочих місць для людей з інвалідністю ще на стадії проектуванні підприємств, установ і організацій.

Звичайно, що і будівлі цих закладів повинні також мати реальний безбар’єрний простір ззовні та всередині. Це обов’язково, — наголосив Л. Парцхаладзе.

У нових ДБН щодо інклюзивності прописано необхідність і чіткі вимоги до проектування в установах, організаціях, на підприємствах робочих місць та простору, які враховуватимуть потреби людей з інвалідністю. Їх кількість і види, розміщення в структурі будівлі встановлюються у завданні на проектування.

Робочі місця мають бути безпечні для здоров’я, раціонально організовані та розташовані не далі 50 м від туалетів, пристроїв питної води, розігріву та споживання їжі.

Якщо проектується спеціалізоване робоче місце для конкретної людини з інвалідністю, то воно повинно включати комплект меблів, обладнання та допоміжні пристрої, пристосовані для конкретного виду інвалідності. Робочі місця для осіб з інвалідністю, які пересуваються на візках, в офісних та адміністративних приміщеннях мають становити не менше 5,65 м2.

Також повинні передбачатися та ідентифікуватися міжнародними символами доступності:

  • доступні паркувальні місця та входи до будівель;
  • доступні ліфти та інші підйомні пристрої;
  • доступні зони безпеки та інші елементи доступності.

Скачайте інструкцію з охорони праці для працівника офісу

Мають бути забезпечені покажчики напрямку до найближчого доступного елементу у:

  • недоступних входах в будівлю та громадських туалетах;
  • ліфтах, не пристосованих для осіб з інвалідністю;
  • виходах і сходах, які не є шляхами евакуації для осіб з інвалідністю.

Інформування, а також сигналізація про небезпеку, повинні мати візуальну, звукову і тактильну інформацію, а позначення приміщень всередині будівель дублюватися тактильними знаками та розміщуватися поряд з дверима з боку дверних ручок.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Заохочення працівників до дотримання правил безпеки

Важливим та першочерговим завданням безпеки праці на робочих місцях є формування лідерства вищого керівництва в питаннях безпеки та пріоритетної уваги до цих питань. У такому випадку працівник буде бачити і вірити, що безпека його праці - це одна з ключових цінностей підприємства. Саме це є одним із мотивів безпечної поведінки працівників.
956

Атестація робочих місць за умовами праці: важливі нюанси, які потрібно знати роботодавцеві

Зі статті ви дізнаєтеся, який алгоритм проведення атестації робочих місць за умовами праці, як до неї підготуватися, яку відповідальність нестиме роботодавець, якщо він не провів атестацію, та чи потрібно проводити атестацію під час війни.
64666

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді