Інструкція з охорони праці під час очищення залізничних колій та стрілочних переводів від снігу
1. Загальні положення
1.1 Дана інструкція містить вимоги безпеки під час очищення залізничних колій та стрілочних переводів від снігу (далі – очищення).
1.2 Робочим місцем працівників, які виконують очищення є залізничні колії, стрілочні переводи та штучні споруди.
1.3 У зв'язку з тим, що робота з очищення пов'язана з рухом поїздів і маневровою роботою, вона вимагає ретельного виконання правил і технологічних процесів кожного виду робіт. Особливістю робіт, пов’язаних з ремонтом і утриманням колії, є їх різноманітність, зміна обставин і місць виконання.
1.4 При виконанні робіт з очищення на робітників можуть впливати такі небезпечні та шкідливі фактори:
- рухомий склад що рухається, та транспортні засоби, машини, механізми;
- електрична напруга;
- підвищений рівень шуму та вібрації на робочих місцях;
- знижена температура повітря;
- низька температура поверхні деталей, інструменту тощо;
- слизька поверхня;
- метеорологічні умови (дощ, сніг, ожеледиця тощо);
- гострі кромки, задирки і шорсткість на поверхнях матеріалів, заготовок, інструменту, пристроїв, механізмів тощо;
- несправність інструментів, пристроїв, механізмів тощо.
1.5 При виконанні робіт з очищення робітники повинні знати:
- вплив на людину небезпечних і шкідливих виробничих факторів, що виникають під час роботи у колійному господарстві;
- місцеві екологічні умови праці;
- вимоги виробничої санітарії, електробезпеки і пожежної безпеки в межах своїх обов’язків;
- видимі і звукові сигнали, що забезпечують безпечні умови праці та безпеку руху поїздів, знати знаки безпеки і порядок огородження місць виконання робіт;
- безпечні прийоми роботи, в тому числі знати і виконувати вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
- способи надання першої домедичної допомоги;
- місця розташування аптечок першої допомоги;
- порядок надання оперативної інформації про нещасні випадки та інші надзвичайні події і порядок дій у нестандартних ситуаціях.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1 Перед початком роботи працівник знайомиться з місцем, характером, обсягом роботи на зміну та заходами безпеки щодо її виконання.
2.3 Працівник повинен виконувати тільки ту роботу, яку йому доручив його безпосередній керівник.
2.4 Спецодяг не повинен заважати рухам при виконанні робіт, а головний убір зменшувати зону видимості та чутності. Зверху спецодягу повинен одягатися сигнальний жилет оранжевого кольору.
2.5 Перед початком роботи необхідно ретельно перевірити справність та цілісність обладнання, інструменту, механізмів, пристроїв, виявлені несправності усунути. Якщо несправності усунути не вдається, то його необхідно замінити. Про всі несправності повідомити безпосереднього керівника.
2.6 Прохід до місця робіт і зворотно дозволяється тільки збоку від колії або узбіччям земляного полотна (тобто на відстані 2-3 метри від колії).
2.7 Працівники мають прямувати, звертаючи увагу на рухомий склад, що пересувається, а також на граничні стовпчики, лотки, канави та інші перешкоди.
2.8 У разі неможливості пройти збоку від колії або узбіччям, прямування по колії дозволяється з дотриманням заходів безпеки:
- на двоколійній дільниці працівники мають йти назустріч правильному руху поїздів;
- працівники повинні йти один за одним або по два в ряду, не допускаючи відставання;
- керівник з сигналами знаходиться позаду групи, обгороджуючи її розгорнутим червоним прапорцем, а вночі – ліхтарем з червоним вогнем.
3. Вимоги безпеки під час роботи
3.1 Розпочинати очищення дозволяється у разі огородження місця робіт установленим порядком сигналами або сигнальними знаками.
3.2 Під час виконання робіт двома працівниками вони розташовуються так, щоб один міг спостерігати за наближенням поїздів одного напрямку, а інший – поїздів протилежного напрямку. Один з працівників призначається старшим.
3.3 Працівникам під час роботи не слід затуляти вуха.
3.4 Працівники зобов’язані:
- сходити убік від колії на відстань не менше 2м під час пропуску поїзда так, щоб при відстані до поїзда 400м вони не залишались на колії;
- уживати заходів, щоб у зоні виконання робіт не знаходилися сторонні;
- переходити колії під прямим кутом, попередньо переконавшись, що на коліях, які вони переходять, немає рухомого складу, що наближається (локомотивів, вагонів, дрезин тощо);
- під час переходу колій та під час виконання робіт біля стрілочних переходів і хрестовин не ступати на рейки, не ставати між рамними рейками і гостряками або в жолоби на стрілочному переводі та на кінець залізобетонної шпали з ухилом;
- не перебігати колії перед рухомим складом, який наближається, а під час обходу вагонів, які стоять на колії, не перетинати цієї колії ближче 5 м від крайнього вагона, прохід між вагонами дозволяється при відстані між ними не менше 10 м;
- пам’ятати, що під час переходу через колію перед нерухомим поїздом можливе приведення його в рух, а також про рух поїздів по сусідній колії;
- під час виходу на колію з-за будівель, що погіршують видимість колії, попередньо переконатися у відсутності поїзда, що рухається по ній.
3.5 Робота з очищення стрілок виконується групою не менше двох чоловік, один з яких виконує обов’язки сигналіста і веде спостереження за рухом поїздів.
3.6 В разі наближення грози, піщаних бур, урагану роботи необхідно припинити та перейти в заздалегідь підготовлене укриття для працівників, по можливості, в закритих приміщеннях.
3.7 Не дозволяється працівникам пролазити під вагонами і протягувати під ними інструмент і матеріали, а також переходити колії по зчіпних приладах вагонів.
Як очищати покрівлю будівель узимку безпечно
4. Вимоги безпеки після закінчення роботи
4.1 Після закінчення робіт працівник повинен ретельно перевірити стан колії в межах фронту робіт, прибрати інструмент і матеріали з колії у габаритне положення і, в разі справності колії, доповісти керівнику про можливість пропуску поїздів по місцю виконання робіт.
4.2. Вимити руки та обличчя теплою водою з милом. Забороняється мити руки в мастилі, бензині, гасі та витирати їх ганчір’ям, забрудненим ошурками, тирсою, стружкою.
4.3. Якщо змога — прийняти душ. Під час пересування по вологій підлозі роздягалень і душових необхідно бути дуже обережним. Під час кожного кроку впевнитися, що нога надійно стоїть на підлозі.
4.4. Доповісти безпосередньому керівнику робіт про виконання наряду та про всі недоліки, які були виявлені в процесі роботи.
5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях
5.1. Якщо склалася ситуація, що може призвести до аварії або нещасного випадку, необхідно негайно повідомити безпосереднього керівника робіт і вжити заходів щодо недопущення працівників у небезпечну зону.
5.2. У разі нещасних випадків необхідно надати потерпілому домедичну допомогу згідно з інструкцією з надання домедичної допомоги, що діє на Підприємстві. За подальшого погіршення самопочуття потерпілого не припиняти надавати домедичну допомогу та викликати за телефоном «103» швидку медичну допомогу.
5.3. Загальна послідовність дій при наданні домедичної допомоги потерпілим під час аварії:
- усунути вплив на організм чинників, які загрожують життю або здоров’ю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести із зараженої території, загасити одяг, що горить тощо);
- оцінити стан потерпілого, визначити характер і тяжкість травми;
- виконати необхідні дії щодо рятування потерпілого у передбаченому порядку;
- підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичного працівника;
- викликати швидку медичну допомогу або вжити заходів щодо транспортування потерпілого до найближчого медичного закладу.