Відповідальність керівника закладу освіти за відсутність служби охорони праці

1158
Автор

Лесенко Георгій

експерт з охорони праці

Запитання

Як має діяти страховий експерт з охорони праці, якщо у закладі освіти понад 50 працівників, а служба охорони праці відсутня, хоча на підприємствах у такому разі потрібно створити СОП (ст. 15 Закону про охорону праці та п. 1.4 Типового положення про службу охорони праці)?

Відповідь

Вимоги статті 15 Закону про охорону праці та НПАОП 0.00‑4.35‑04 поширюються тільки на підприємства.

У закладах освіти СОП необхідно створювати відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом МОН від 26.12.2017 № 1669 (далі — Положення № 1669).

Система управління охороною праці на підприємстві

Керівник закладу освіти (ректор, директор, завідувач) відповідно до НПАОП 0.00‑4.35‑04:

  • створює в закладі освіти службу охорони праці, безпеки життєдіяльності, яка безпосередньо підпорядковується йому;
  • призначає відповідальних за організацію роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності в закладі освіти та визначає їхні функціональні обов’язки, забезпечує функціонування системи управління охороною праці.

Підстава — підпункт 2 пункту 1 розділу IV Положення № 1669.

Тобто норма щодо створення СОП за наявності 50 і більше працівників хоча й не передбачена чинним законодавством, але поширена наказом МОН на заклади освіти.

Кожен орган, який здійснює державний нагляд або контроль за дотриманням законодавства про охорону праці, повинен у межах своїх повноважень намагатися розв’язувати питання стосовно виконання чи невиконання вимог щодо СОП.

Страхові експерти з охорони праці мають право вносити роботодавцям обов’язкові для виконання подання про порушення законодавства про охорону праці, а Держпраці — подання про застосування адміністративних стягнень або притягнення до відповідальності посадових осіб, які допустили ці порушення. Це передбачає підпункт 5 пункту 3 статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Якщо вимог Положення № 1669 щодо СОП у закладі освіти не дотримали, страховому експерту слід внести подання керівнику закладу. Підстава — розділ VII Положення про службу страхових експертів з охорони праці, профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20.12.2011 № 63 (далі — Положення № 63). А копії подання слід надіслати до департаментів/управлінь освіти і науки обласних, районних державних адміністрацій.

Подання страхового експерта з охорони праці виконувати обов’язково.

Якщо роботодавець не виконав вимог подання, страховий експерт складає та вносить відповідне подання територіальному органу Держпраці щодо застосування адміністративних стягнень або притягнення до відповідальності посадових осіб, які допустили ці порушення. На це вказує пункт 7.11 розділу VII Положення № 63.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Безпека праці сторожів у зимовий період

Взимку особливо гостро стоїть питання навчання та інструктажу сторожів, а також створення умов для їх безпечної роботи. Як уникнути травмування сторожів та охоронників у зимовий період, — підкаже наша стаття.
1658

План комплексних перевірок

Комплексну перевірку суб’єктів господарювання проводять, якщо одне і те саме підприємство потрапляє в річний план перевірок двох або більше інспекцій. Більше про комплексні перевірки підприємств — у статті.
91248

Які штрафи передбачені за порушення вимог законодавства про працю

За порушення вимог трудового законодавства роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, який стягується у кратному розмірі мінімальної заробітної плати. Детальніше про штрафи за порушення законодавства про працю у 2024 році — в аналітичній статті від нашого експерта.
45695

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
49716