Відповідальність керівника закладу освіти за відсутність служби охорони праці

2241
Автор
експерт з охорони праці, Київ

Запитання

Як має діяти страховий експерт з охорони праці, якщо у закладі освіти понад 50 працівників, а служба охорони праці відсутня, хоча на підприємствах у такому разі потрібно створити СОП (ст. 15 Закону про охорону праці та п. 1.4 Типового положення про службу охорони праці)?

Відповідь

Вимоги статті 15 Закону про охорону праці та НПАОП 0.00‑4.35‑04 поширюються тільки на підприємства.

У закладах освіти СОП необхідно створювати відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженого наказом МОН від 26.12.2017 № 1669 (далі — Положення № 1669).

Система управління охороною праці на підприємстві

Керівник закладу освіти (ректор, директор, завідувач) відповідно до НПАОП 0.00‑4.35‑04:

  • створює в закладі освіти службу охорони праці, безпеки життєдіяльності, яка безпосередньо підпорядковується йому;
  • призначає відповідальних за організацію роботи з охорони праці, безпеки життєдіяльності в закладі освіти та визначає їхні функціональні обов’язки, забезпечує функціонування системи управління охороною праці.

Підстава — підпункт 2 пункту 1 розділу IV Положення № 1669.

Тобто норма щодо створення СОП за наявності 50 і більше працівників хоча й не передбачена чинним законодавством, але поширена наказом МОН на заклади освіти.

Кожен орган, який здійснює державний нагляд або контроль за дотриманням законодавства про охорону праці, повинен у межах своїх повноважень намагатися розв’язувати питання стосовно виконання чи невиконання вимог щодо СОП.

Страхові експерти з охорони праці мають право вносити роботодавцям обов’язкові для виконання подання про порушення законодавства про охорону праці, а Держпраці — подання про застосування адміністративних стягнень або притягнення до відповідальності посадових осіб, які допустили ці порушення. Це передбачає підпункт 5 пункту 3 статті 51 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV.

Якщо вимог Положення № 1669 щодо СОП у закладі освіти не дотримали, страховому експерту слід внести подання керівнику закладу. Підстава — розділ VII Положення про службу страхових експертів з охорони праці, профілактики нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 20.12.2011 № 63 (далі — Положення № 63). А копії подання слід надіслати до департаментів/управлінь освіти і науки обласних, районних державних адміністрацій.

Подання страхового експерта з охорони праці виконувати обов’язково.

Якщо роботодавець не виконав вимог подання, страховий експерт складає та вносить відповідне подання територіальному органу Держпраці щодо застосування адміністративних стягнень або притягнення до відповідальності посадових осіб, які допустили ці порушення. На це вказує пункт 7.11 розділу VII Положення № 63.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
59578

Особливості охорони праці неповнолітніх

Особливості охорони праці неповнолітніх завжди були актуальними для роботодавців. Зі статті ви довідаєтеся: які умови прийняття на роботу неповнолітніх осіб, який час відпочинку для неповнолітніх передбачає законодавство, скільки має тривати робочий час для неповнолітніх, як звільнити неповнолітнього працівника.
22057

Охорона праці під час воєнного стану

В умовах війни тисячі підприємств, незважаючи на безпекові ризики, продовжують працювати, оскільки їхня робота є основою економічної стабільності України. Існують певні відмінності в організації роботи в мирний та воєнний час. Про особливості охорони праці під час воєнного стану розповідаємо у статті.
21569

Охорона праці на підприємствах з підвищеним рівнем шуму

Дізнайтесь зі статті, як виробничий шум впливає на здоров’я працівників та які професії в зоні ризику. Ознайомтесь з сучасними засобами індивідуального захисту та організацією профілактики на підприємствах із підвищеним рівнем шуму.
730

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
65751