Відповідь
Працівники під час прийняття на роботу та періодично повинні проходити на підприємстві інструктажі з питань охорони праці, надання домедичної допомоги потерпілим від нещасних випадків, а також з правил поведінки та дій при виникненні аварійних ситуацій, пожеж і стихійних лих. Цього вимагає пункт 6.1 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держпраці від 26.01.2005№ 15 (далі — Типове положення).
Чи зберігаються пільги при віддаленій роботі
Основним документом щодо підтвердження проведення інструктажу з охорони праці (ОП) є запис у журналі реєстрації інструктажів.
Якщо працівник протягом певного періоду працює на різних об’єктах під керівництвом різних майстрів, то кожен майстер, як безпосередній керівник робіт, зобов’язаний провести первинний інструктаж із ОП з працівником, який прийшов працювати під його керівництвом, а потім проводити всі інструктажі з ОП за тими видами робіт, які працівник виконує під його керівництвом. Підстава —пункт 6 Типового положення.
Саме безпосередній керівник робіт зобов’язаний вести журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці.
Контроль за проведенням інструктажів з ОП здійснює служба охорони праці відповідн до пункту 3.14 Типового положення про службу охорони праці, затвердженого наказом Держпраці від 15.11.2004№ 255, а також комісія адміністративно-громадського контролю, що дієна підприємстві.
У разі порушення вимог Типового положення про службу охорони праці інженер з ОП має право:
- видавати приписи, які є обов’язковими до виконання;
- вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли передбачених законодавством навчання, інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до відповідних робіт або не виконують вимоги нормативно-правових актів з ОП;
- надсилати роботодавцю подання про притягнення до відповідальності посадових осіб і працівників, які порушують вимоги щодо ОП.
Як організувати охорону праці під час робіт на висотіУ разі систематичних порушень майстром строків проведення інструктажів інженер з ОП може вимагати проведення позачергової перевірки знань у такого майстра. Крім того, за ініціативою інженера з ОП власник може притягнути майстра до дисциплінарної відповідальності відповідно до вимог Кодексу законів про працю України, а саме:
- застосувати за порушення трудової дисципліни таких заходів стягнення, як доганата звільнення (ст. 147);
- відсторонити від роботи у разі відмови або ухилення від позачергової перевірки знань з ОП (ст. 46);
- розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності у випадку систематичного невиконання без поважних причин обов'язків, покладених на нього трудовим договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку, якщо до нього раніше застосовувалися заходи дисциплінарного чи громадського стягнення (ст. 40).
Коли потрібно проводити первинний інструктаж з охорони праці на підприємстві? Якими нормативними актами передбачено його проведення? За якою програмою проводити цей інструктаж? Щоб ви не розмірковували над цими питаннями, готові відповіді та зразки для скачування — у статті.
Інструктажі з питань пожежної безпеки — один із найбільш ефективних заходів забезпечення пожежної безпеки на підприємстві. Зі статті ви дізнаєтеся про види протипожежних інструктажів, періодичність проведення інструктажів з пожежної безпеки та перевірку набутих знань.
Чи можна використовувати одну інструкцію для різних видів інструктажів? Усе, що потрібно знати читайте в нашому матеріалі
В яких випадках з працівниками потрібно проводити позаплановий інструктаж з охорони праці та хто має право вимагати його проведення? З яких частин складається позаплановий інструктаж? Що буде, якщо працівник не пройде його? Відповіді — далі.
Розгляньмо в статті детальніше основні фактори та причини виникнення помилок в охороні праці. А також, як здійснити підготовку інструктажів з охорони праці на підприємствах, в установах, а також для навчальних занять із працівниками.