Вимоги безпеки під час роботи з мотоблоком

1342

Запитання

Які небезпеки загрожують працівнику під час роботи з мотоблоком?

Відповідь

Про охорону праці на підприємствах сільського господарства

У період активних аграрних робіт в приватних господарствах широко використовують мотоблоки. Але робота із цим, невеликим за габаритами, засобом таїть небезпеку, вимагає значних фізичних зусиль та певних навиків.

Мотоблок — самохідний засіб із двигуном внутрішнього згорання – бензиновим або дизельним. Він призначений для виконання різноманітних господарських та агротехнічних задач за умови його агрегатування з відповідним обладнанням.

Іншою назвою мотоблоків є «пішохідний трактор», тобто передбачається управління оператором, що йде позаду та керує напрямком руху, двигуном та трансмісією за допомогою рульових штанг та розміщених на них органів керування.

Така система управління при виконанні сільськогосподарських робіт пов’язана із небезокою травмування та шкідливим впливом вібрацій на організм людини, що передаються через рульові штанги. Особливу небезпеку представляють собою роботи із активними знаряддями, наприклад фрезами, ротаційними боронами, мульчерами тощо. За необхідності використання задньої передачі можливий наїзд на оператора, що загрожує його життю та здоров’ю.

Тому кожному, хто працює з мотоблоком, потрібно ретельно вивчити правила безпечної експлуатації засобу, відповідні інструкції та неухильно дотримуватися всіх вимог безпеки.

Недотримання вимог безпеки під час роботи з мотоблоком призводить до нещасних випадків. Нещодавно такий випадок із тяжким наслідком стався в КП «Рівненський міський трест зеленого господарства».

Працівнику підприємства для проведення культивації приватної присадибної ділянки, згідно з його заявою, була надана відпустка на один день. Згідно з договором оренди було надано в оренду мотоблок на дві години (для використання його за призначенням на власній присадибній ділянці). Для виконання цієї роботи працівник звернувся за допомогою до робітника дільниці благоустрою, який виконував, за потреби, подібні роботи в оранжереї та теплицях на території підприємства, а також на міських газонах та квітниках.

Згоду робітника було отримано.

Провівши культивацію присадибної ділянки по кругу, робітник благоустрою, який керував мотоблоком, готувався провести захід на чергову захватку на ділянці. Перебуваючи на межі між переораною земельною ділянкою та проходом до ділянки, покритим травою, робітник втратив рівновагу і впав. Його ліва нога попала під ножі культиватора, що оберталися, внаслідок чого він отримав травму.

Комісія із спеціального розслідування оглянула місце нещасного випадку та встановила причини його настання. Так, основною організаційною причиною є допуск до роботи (виконання робітником з благоустрою робіт із використанням самохідного виробничого обладнання – мотоблока) без навчання та перевірки знань.

Супутніми організаційними причинами є:

  • відсутність або неякісне проведення відповідного інструктажу;
  • невиконання посадових обов’язків;
  • невжиття організаційних заходів щодо унеможливлення потрапляння піших працівників до робочої зони самохідного виробничого обладнання;
  • відсутність належного контролю за своєчасним проведенням навчання з питань охорони праці працівників.

За результатами спеціального розслідування комісія визначила 4 особи, причетні до настання нещасного випадку, та запропонувала заходи з усунення причин його виникнення. Нещасний випадок визнано таким, що пов’язаний із виробництвом.

Джерело: Управління Держпраці у Рівненській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Охорона праці при роботі з комп'ютером

Охорона праці при роботі з ПК: вимоги до облаштування приміщення при роботі з комп'ютером, санітарні норми освітлення, параметри мікроклімату, допустимий рівень вібрації та звукового шуму. Соціальні та профілактичні засоби захисту працівників, медичні огляди, перерви на відпочинок.
69857

Вимоги охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів

Під час робіт із вантажопідіймальними кранами, підіймальними пристроями й відповідним обладнанням існує великий ризик травмування працівників. Читайте детальніше про те, як безпечно експлуатувати вантажопідіймальні крани та яких заходів ужити в умовах воєнних дій
23517

Як використовувати пневмоінструмент безпечно

Дізнайтеся про вимоги з охорони праці під час застосування пневматичного інструменту, зокрема яких заходів вжити перед початком роботи з ним та як безпечно проводити самі роботи.
321

Правила експлуатації теплових установок і мереж

Зі статті ви дізнаєтеся про правила технічної експлуатації теплових установок і мереж, зокрема про вимоги до персоналу, котрий здійснює експлуатацію і обслуговування джерел теплопостачання та правила охорони праці під час експлуатації теплових установок і мереж.
19495