Вимоги безпеки під час роботи з мотоблоком

1127

Запитання

Які небезпеки загрожують працівнику під час роботи з мотоблоком?

Відповідь

Про охорону праці на підприємствах сільського господарства

У період активних аграрних робіт в приватних господарствах широко використовують мотоблоки. Але робота із цим, невеликим за габаритами, засобом таїть небезпеку, вимагає значних фізичних зусиль та певних навиків.

Мотоблок — самохідний засіб із двигуном внутрішнього згорання – бензиновим або дизельним. Він призначений для виконання різноманітних господарських та агротехнічних задач за умови його агрегатування з відповідним обладнанням.

Іншою назвою мотоблоків є «пішохідний трактор», тобто передбачається управління оператором, що йде позаду та керує напрямком руху, двигуном та трансмісією за допомогою рульових штанг та розміщених на них органів керування.

Така система управління при виконанні сільськогосподарських робіт пов’язана із небезокою травмування та шкідливим впливом вібрацій на організм людини, що передаються через рульові штанги. Особливу небезпеку представляють собою роботи із активними знаряддями, наприклад фрезами, ротаційними боронами, мульчерами тощо. За необхідності використання задньої передачі можливий наїзд на оператора, що загрожує його життю та здоров’ю.

Тому кожному, хто працює з мотоблоком, потрібно ретельно вивчити правила безпечної експлуатації засобу, відповідні інструкції та неухильно дотримуватися всіх вимог безпеки.

Недотримання вимог безпеки під час роботи з мотоблоком призводить до нещасних випадків. Нещодавно такий випадок із тяжким наслідком стався в КП «Рівненський міський трест зеленого господарства».

Працівнику підприємства для проведення культивації приватної присадибної ділянки, згідно з його заявою, була надана відпустка на один день. Згідно з договором оренди було надано в оренду мотоблок на дві години (для використання його за призначенням на власній присадибній ділянці). Для виконання цієї роботи працівник звернувся за допомогою до робітника дільниці благоустрою, який виконував, за потреби, подібні роботи в оранжереї та теплицях на території підприємства, а також на міських газонах та квітниках.

Згоду робітника було отримано.

Провівши культивацію присадибної ділянки по кругу, робітник благоустрою, який керував мотоблоком, готувався провести захід на чергову захватку на ділянці. Перебуваючи на межі між переораною земельною ділянкою та проходом до ділянки, покритим травою, робітник втратив рівновагу і впав. Його ліва нога попала під ножі культиватора, що оберталися, внаслідок чого він отримав травму.

Комісія із спеціального розслідування оглянула місце нещасного випадку та встановила причини його настання. Так, основною організаційною причиною є допуск до роботи (виконання робітником з благоустрою робіт із використанням самохідного виробничого обладнання – мотоблока) без навчання та перевірки знань.

Супутніми організаційними причинами є:

  • відсутність або неякісне проведення відповідного інструктажу;
  • невиконання посадових обов’язків;
  • невжиття організаційних заходів щодо унеможливлення потрапляння піших працівників до робочої зони самохідного виробничого обладнання;
  • відсутність належного контролю за своєчасним проведенням навчання з питань охорони праці працівників.

За результатами спеціального розслідування комісія визначила 4 особи, причетні до настання нещасного випадку, та запропонувала заходи з усунення причин його виникнення. Нещасний випадок визнано таким, що пов’язаний із виробництвом.

Джерело: Управління Держпраці у Рівненській області

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Правила безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів

Роботодавець, який має намір експлуатувати обладнання під тиском, повинен утримувати його у справному стані та забезпечити його безпечну експлуатацію. Дізнайтеся більше про правила будови і безпечної експлуатації парових та водогрійних котлів.
4505

Вимоги до експлуатації вогнегасників

Дізнайтеся, які норми належності вогнегасників передбачені у чинних Правилах експлуатації та типових нормах належності вогнегасників та на які об’єкти поширюються встановлені в них вимоги.
14413

Перевезення небезпечних вантажів

Небезпечні вантажі становлять потенційну загрозу для людини й навколишнього середовища. У статті ви знайдете відповіді на такі питання: що таке небезпечний вантаж, чим укомплектувати транспортні засоби, що перевозять такий вантаж, які документи оформити та які вимоги до виробничого персоналу
11243

Як експлуатувати газові балони

Безпечна експлуатація газових балонів залежить від багатьох чинників. У статті розповімо, як заповнювати, транспортувати та зберігати, як проводити техогляд, як навантажувати та розвантажувати балони з газами.
14591

Як вести Журнал з експлуатації систем вентиляції

На кожному підприємстві повинна бути служба, що забезпечує нормальну та безперебійну роботу вентиляційних систем. Інформацію про перелік проведених робіт, усунення виявлених дефектів і несправностей заносять у журнал з експлуатації систем вентиляції.
2764