Право маляра на скорочений робочий тиждень

1424

Запитання

Чи має право маляр, зайнятий у шкідливих умовах праці, на скорочений робочий тиждень?

Відповідь

Скорочений робочий тиждень — це час виконання роботи, передбаченої посадовими обов’язками, скорочений на відповідну кількість годин, при тому, що працівник має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.

Ст. 51 Кодексу законів про працю України (ст. 51) передбачена скорочена тривалість робочого часу для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці. Вона має становити не більше ніж 36 годин на тиждень відповідно до Переліку, затвердженому у порядку, встановленому законодавством.

Станом на сьогодні чинний «Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня», затверджений постановою Кабміну від 21.02.2001 року № 163 (далі — Перелік № 163).

Скачатиперелік

Перелік № 163 застосовується згідно з Порядком, затвердженим наказом Мінсоцполітики від 23.03.2001 № 122 (далі — Порядок № 122).

У Порядку № 122 вказано, що право на скорочений робочий тиждень мають працівники виробництв, цехів, професій і посад, передбачених відповідними розділами Переліку № 163, незалежно від відомчого підпорядкування та форм власності підприємства, організації.

Якщо в Переліку № 163 вказані розділи та підрозділи у вигляді найменувань робіт («Малярні роботи», «Зварювальні роботи» тощо), то робітники, які виконують ці роботи, мають право на скорочений робочий тиждень незалежно від того, в якому виробництві або цеху виконуються ці роботи.

Так, розділом 37 «Малярні роботи» передбачено тривалість робочого тижня відповідно 36 або 30 годин за такими позиціями:

Маляр, зайнятий на роботах:

у виробництві етилової рідини;

36

у виробництві напівпровідникових матеріалів;

36

у плавильних та електролізних цехах та відділеннях виробництва магнію;

36

у плавильних цехах виробництва ртуті;

36

у цехах, відділеннях (дільницях) виробництва чотирихлористого титану (тетрахлориду);

36

у цеху переробки лопаритового концентрату

36

Маляр, зайнятий:

оббиванням, обшкрябуванням та очищенням металоконструкцій від свинцевих фарб;

36

фарбуванням виробів свинцевими фарбами у виробництві фольги та посуду

36

Маляр, постійно зайнятий:

роботою тільки у нічний час у тунелях метрополітену;

30

оббиванням, обшкрябуванням, очищенням та фарбуванням металевих основ та корпусів суден та морських основ корпусів плавучих засобів усередині цистерн, резервуарів, баків, понтонів та плавучих доків

36

Маляр, що працює:

з фарбами, що світяться;

36

всередині камер, машин, агрегатів, відсіків суден, вагонів, цистерн та резервуарів із застосуванням фарб, що містять бензол, метанол та їх похідні (ксилол, толуол та складні спирти)

36

Якщо в Переліку № 163 зазначено «постійно зайнятий» або «що постійно працює», скорочена тривалість робочого часу відповідно до вказаної в Переліку тривалості встановлюється працівникові лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий у цих умовах протягом всього скороченого робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад.

За відсутності таких записів скорочена тривалість робочого часу згідно із зазначеною у Переліку тривалістю встановлюється працівникові лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий у шкідливих умовах праці не менше половини тривалості робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.

Скорочена тривалість робочого тижня встановлюється колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці, порядок проведення якої затверджений постановою Кабміну від 01.08.1992 № 442 (із змінами).

Відповідно, якщо працівник працює за професією маляр та виконує роботи, зазначені вище, він має право на скорочений робочий тиждень, якщо ні — тривалість його робочого тижня має становити 40 годин.

Джерело: управління Держпраці у Полтавській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Враховуємо небезпечні та шкідливі виробничі фактори

Вплив небезпечних та шкідливих виробничих факторів на працівників може бути різним залежно від типу фактора, його інтенсивності та тривалості дії. Роботодавець зобов’язаний усунути шкідливі та небезпечні виробничі фактори або мінімізувати їхній вплив до гранично-допустимих значень, встановлених у санітарних нормах, правилах і нормативно-технічній документації. Які вирізняють шкідливі виробничі фактори та засоби захисту від них — далі у статті.
228582

Як надати потерпілому домедичну допомогу при перегріванні

Перегрівання виникає через розлад терморегуляції організму за тривалої дії на нього високої температури. Якщо у спекотну погоду працівник раптово зблід, скаржиться на слабкість та запаморочення, це можуть бути ознаки перегрівання. Як надати йому допомогу?
8621

Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці

Санітарно-гігієнічна характеристика умов праці складається, якщо є підозра на наявність у працівника професійного захворювання (отруєння). Дізнайтеся, на підставі яких документів складають санітарно-гігієнічну характеристику умов праці та чому сангігхарактеристики інколи оскаржують у суді
9724

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
50970

Охорона праці і температурний режим у медичному закладі

Охорона праці в медичних закладах починається з вимог до мікроклімату. Зі статті ви дізнаєтеся, які саме вимоги до охорони праці та температурного режиму в медичному закладі передбачені законодавством.
14261