Право маляра на скорочений робочий тиждень

1294

Запитання

Чи має право маляр, зайнятий у шкідливих умовах праці, на скорочений робочий тиждень?

Відповідь

Скорочений робочий тиждень — це час виконання роботи, передбаченої посадовими обов’язками, скорочений на відповідну кількість годин, при тому, що працівник має право на оплату праці в розмірі повної тарифної ставки, повного окладу.

Ст. 51 Кодексу законів про працю України (ст. 51) передбачена скорочена тривалість робочого часу для працівників, зайнятих на роботах зі шкідливими умовами праці. Вона має становити не більше ніж 36 годин на тиждень відповідно до Переліку, затвердженому у порядку, встановленому законодавством.

Станом на сьогодні чинний «Перелік виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня», затверджений постановою Кабміну від 21.02.2001 року № 163 (далі — Перелік № 163).

Скачатиперелік

Перелік № 163 застосовується згідно з Порядком, затвердженим наказом Мінсоцполітики від 23.03.2001 № 122 (далі — Порядок № 122).

У Порядку № 122 вказано, що право на скорочений робочий тиждень мають працівники виробництв, цехів, професій і посад, передбачених відповідними розділами Переліку № 163, незалежно від відомчого підпорядкування та форм власності підприємства, організації.

Якщо в Переліку № 163 вказані розділи та підрозділи у вигляді найменувань робіт («Малярні роботи», «Зварювальні роботи» тощо), то робітники, які виконують ці роботи, мають право на скорочений робочий тиждень незалежно від того, в якому виробництві або цеху виконуються ці роботи.

Так, розділом 37 «Малярні роботи» передбачено тривалість робочого тижня відповідно 36 або 30 годин за такими позиціями:

Маляр, зайнятий на роботах:

у виробництві етилової рідини;

36

у виробництві напівпровідникових матеріалів;

36

у плавильних та електролізних цехах та відділеннях виробництва магнію;

36

у плавильних цехах виробництва ртуті;

36

у цехах, відділеннях (дільницях) виробництва чотирихлористого титану (тетрахлориду);

36

у цеху переробки лопаритового концентрату

36

Маляр, зайнятий:

оббиванням, обшкрябуванням та очищенням металоконструкцій від свинцевих фарб;

36

фарбуванням виробів свинцевими фарбами у виробництві фольги та посуду

36

Маляр, постійно зайнятий:

роботою тільки у нічний час у тунелях метрополітену;

30

оббиванням, обшкрябуванням, очищенням та фарбуванням металевих основ та корпусів суден та морських основ корпусів плавучих засобів усередині цистерн, резервуарів, баків, понтонів та плавучих доків

36

Маляр, що працює:

з фарбами, що світяться;

36

всередині камер, машин, агрегатів, відсіків суден, вагонів, цистерн та резервуарів із застосуванням фарб, що містять бензол, метанол та їх похідні (ксилол, толуол та складні спирти)

36

Якщо в Переліку № 163 зазначено «постійно зайнятий» або «що постійно працює», скорочена тривалість робочого часу відповідно до вказаної в Переліку тривалості встановлюється працівникові лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий у цих умовах протягом всього скороченого робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад.

За відсутності таких записів скорочена тривалість робочого часу згідно із зазначеною у Переліку тривалістю встановлюється працівникові лише в ті дні, коли він фактично був зайнятий у шкідливих умовах праці не менше половини тривалості робочого часу, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад.

Скорочена тривалість робочого тижня встановлюється колективним договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці, порядок проведення якої затверджений постановою Кабміну від 01.08.1992 № 442 (із змінами).

Відповідно, якщо працівник працює за професією маляр та виконує роботи, зазначені вище, він має право на скорочений робочий тиждень, якщо ні — тривалість його робочого тижня має становити 40 годин.

Джерело: управління Держпраці у Полтавській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
48557

Охорона праці і температурний режим у медичному закладі

Охорона праці в медичних закладах починається з вимог до мікроклімату. Зі статті ви дізнаєтеся, які саме вимоги до охорони праці та температурного режиму в медичному закладі передбачені законодавством.
13958

Гігієнічна класифікація умов праці

Чим оптимальні умови праці відрізняються від допустимих? У чому різниця між шкідливими та небезпечними умовами праці? Детальніше про гігієнічну класифікацію умов праці — у статті.
25152

Правила охорони праці для працівників швейного виробництва

Попри те, що робота, пов’язана з виробництвом одягу, не здається сторонньому спостерігачу особливо складною та шкідливою, все ж існує чимало загроз здоров’ю працівників швейного виробництва. Дізнайтеся більше про ці загрози та про те, які правила охорони праці діють на швейному виробництві
4332

Як захистити працівників від переохолодження

Які негативні наслідки може мати вплив низьких температур та хто в зоні ризику, як надати домедичну допомогу при переохолодженні та відмороженні, що допоможе захистити працівників від переохолодження? Відповіді на ці та інші актуальні питання — у статті.
5016