Робота продавцем за цивільно-правовим договором: чи законно це

1434

Запитання

Чи можна найняти продавця на роботу за цивільно-правовим договором?

Відповідь

За цивільно-правовим договором відносини регламентується не трудовим законодавством, а винятково цивільним. Тобто дві рівноправних сторони домовляються:

  • про виконання робіт або надання послуг, із зазначенням їх вичерпного переліку в договорі. Факт виконання обов’язково оформляють актом виконаних робіт (наданих послуг);
  • конкретні строки виконання робіт (надання послуг) або кожного окремого їх етапу;
  • вартість виконання робіт (надання послуг).
СкачатиШтрафи за порушення законодавства про працю 2019

Виконавець за договором отримує оплату не за процес праці, а за результат.

При розгляді справи про встановлення факту перебування в трудових відносинах та зобов’язання внести запис до трудової книжки, а також щодо стягнення заборгованості по заробітній платі, компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати та упущену вигоду Верховний Суд розмежовує цивільні і трудові відносини.

Суть справи: позивачка перебувала у трудових відносинах з відповідачем. Протягом двох місяців працювала на посаді продавця, проте трудовий договір не підписувала, на своє відповідне прохання отримувала відповідь про те, що він буде укладений пізніше, обумовлену заробітну плату не отримувала, частково заробітну плату отримала на картковий рахунок, відкритий на її ім’я після припинення трудових відносин. При розгляді справи відповідач заперечував проти позову, вказуючи, що з позивачкою був укладений договір про надання послуг.

Місцевий та апеляційний суди задовольнили ці вимоги.

Колегія суддів Цивільного суду ВС погодилась із таким висновком та дійшла до висновку про необхідність оформлення на роботу продавця за трудовим договором.

Верховний Суд зазначив, що факт перебування у трудових відносинах підтверджений показаннями свідків та письмовими доказами: відомостями ПФУ про застраховану особу, звітністю про нараховану зарплату та заявою до банку про відкриття і обслуговування зарплатних рахунків.

Колегія суддів вказала, що трудове законодавство регулює процес трудової діяльності та її організації. За цивільно-правовим же договором такий процес залишається поза його межами. Метою такого договору є отримання матеріального результату. На відміну від працівника, виконавець не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку, а самостійно організовує і виконує свою роботу.

Відповідну постанову по справі № 553/954/17 ВС прийняв 08.10.2018 року.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Безпека праці сторожів у зимовий період

Взимку особливо гостро стоїть питання навчання та інструктажу сторожів, а також створення умов для їх безпечної роботи. Як уникнути травмування сторожів та охоронників у зимовий період, — підкаже наша стаття.
1652

План комплексних перевірок

Комплексну перевірку суб’єктів господарювання проводять, якщо одне і те саме підприємство потрапляє в річний план перевірок двох або більше інспекцій. Більше про комплексні перевірки підприємств — у статті.
91238

Які штрафи передбачені за порушення вимог законодавства про працю

За порушення вимог трудового законодавства роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, який стягується у кратному розмірі мінімальної заробітної плати. Детальніше про штрафи за порушення законодавства про працю у 2024 році — в аналітичній статті від нашого експерта.
45665

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
49682