Відшкодування вартості навчання випускником, котрий не відпрацював за направленням

621

Запитання

Чи повинен відшкодувати вартість навчання випускник, котрий не відпрацював за направленням?

Відповідь

Державний вищий навчальний заклад звернувся до суду про стягнення коштів за навчання. Позов мотивовано тим, що відповідач без поважних причин після завершення навчання не відпрацював за місцем направлення трьох років, що передбачено умовами укладеної між ними угоди.

Місцевий та апеляційний суди відмовили у задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів Цивільного суду ВС не погодилась із висновком судів попередніх інстанцій і зобов’язала відповідача відшкодувати вартість навчання.

Згідно з п.п. 1, 4 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу у разі порушення зобов’язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом. В укладеній угоді було передбачено, що у випадку не відпрацювання за направленням трьох років, відповідач зобов’язаний відшкодувати вартість навчання.

При цьому Верховний суд не взяв до уваги те, що норма ст. 52 Закону «Про освіту» (у редакції на час вступу відповідача до університету), якою було передбачено, що випускники вищих навчальних закладів, які здобули освіту за кошти державного або місцевого бюджетів, зобов’язані відпрацювати за направленням, була виключена у зв’язку із прийняттям 1.07.2014 Закону «Про вищу освіту».

СкачатиПокажчик нормативно-правових актів з охорони праці

ВС вказав, що відповідно до ч. 3 ст. 5 ЦК новий акт законодавства застосовується до правовідносин, що виникли з моменту набрання ним чинності.

Таким чином, таке відшкодування не загрожує випускникам, які здобувають освіту після вступу в силу Закону «Про вищу освіту».

Відповідну постанову у справі № 607/3681/17-ц ВС прийняв 31.10.2018.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
59758

Особливості охорони праці неповнолітніх

Особливості охорони праці неповнолітніх завжди були актуальними для роботодавців. Зі статті ви довідаєтеся: які умови прийняття на роботу неповнолітніх осіб, який час відпочинку для неповнолітніх передбачає законодавство, скільки має тривати робочий час для неповнолітніх, як звільнити неповнолітнього працівника.
22087

Охорона праці під час воєнного стану

В умовах війни тисячі підприємств, незважаючи на безпекові ризики, продовжують працювати, оскільки їхня робота є основою економічної стабільності України. Існують певні відмінності в організації роботи в мирний та воєнний час. Про особливості охорони праці під час воєнного стану розповідаємо у статті.
21710

Охорона праці на підприємствах з підвищеним рівнем шуму

Дізнайтесь зі статті, як виробничий шум впливає на здоров’я працівників та які професії в зоні ризику. Ознайомтесь з сучасними засобами індивідуального захисту та організацією профілактики на підприємствах із підвищеним рівнем шуму.
740

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
65954