Працівник не відпрацював робочий рік: чи надавати йому щорічну відпустку?

282

Запитання

Чи можна надавати щорічну відпустку (за ненормований робочий день, за шкідливі умови праці, за особливий характер праці) повністю, якщо працівник не відпрацював робочий рік?

Відповідь

Можна надавати в окремих випадках.

Додаткову відпустку надають пропорційно до фактично відпрацьованого часу. До розрахунку часу, що дає працівникові право на додаткову відпустку, включають дні, коли він фактично був зайнятий на роботах із шкідливими і важкими умовами праці не менше ніж половину тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад (п. 9, 10 Порядку застосування Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, та п. 7, 8 Порядку застосування списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці від 30.01.1998 № 16).

Право працівника на щорічні основну й додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після спливу шести місяців безперервної роботи на цьому підприємстві (ч. 5 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Цією ж статтею визначено категорії працівників, яким за їхнім бажанням щорічні відпустки надають повної тривалості до настання шестимісячного строку безперервної роботи у перший рік роботи на цьому підприємстві.

У разі надання жінкам відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавець зобов’язаний за заявою жінки приєднати до неї щорічні основну й додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи на цьому підприємстві у поточному робочому році (ст. 180 КЗпП).

В інших випадках надання щорічної додаткової відпустки повної тривалості до закінчення робочого року буде неправомірним.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Доплата за шкідливі умови праці

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
24004

Які пільги передбачені для працівників, зайнятих на покрівельних роботах

Окремі види покрівельних робіт належать до робіт із шкідливими та важкими умовами праці. Щоб забезпечити соціальні гарантії працівникам, зайнятим у шкідливих і важких умовах праці, держава гарантує їм право на пільги й компенсації. Дізнайтеся, на які пільги можуть розраховувати працівники, зайняті на покрівельних роботах.
2046

Особливості використання праці жінок у нічний час

В Україні проголошено рівність чоловіків та жінок у їхньому праві на працю та винагороду за неї . Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
7721

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
28688