Працівник не відпрацював робочий рік: чи надавати йому щорічну відпустку?

397

Запитання

Чи можна надавати щорічну відпустку (за ненормований робочий день, за шкідливі умови праці, за особливий характер праці) повністю, якщо працівник не відпрацював робочий рік?

Відповідь

Можна надавати в окремих випадках.

Додаткову відпустку надають пропорційно до фактично відпрацьованого часу. До розрахунку часу, що дає працівникові право на додаткову відпустку, включають дні, коли він фактично був зайнятий на роботах із шкідливими і важкими умовами праці не менше ніж половину тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад (п. 9, 10 Порядку застосування Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, та п. 7, 8 Порядку застосування списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, що дає право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці від 30.01.1998 № 16).

Право працівника на щорічні основну й додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після спливу шести місяців безперервної роботи на цьому підприємстві (ч. 5 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Цією ж статтею визначено категорії працівників, яким за їхнім бажанням щорічні відпустки надають повної тривалості до настання шестимісячного строку безперервної роботи у перший рік роботи на цьому підприємстві.

У разі надання жінкам відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами роботодавець зобов’язаний за заявою жінки приєднати до неї щорічні основну й додаткову відпустки незалежно від тривалості її роботи на цьому підприємстві у поточному робочому році (ст. 180 КЗпП).

В інших випадках надання щорічної додаткової відпустки повної тривалості до закінчення робочого року буде неправомірним.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про встановлення доплат за несприятливі умови праці

Наказ про доплату за шкідливі умови праці допоможе встановити доплату за шкідливі умови праці, підтверджені під час атестації робочих місць за умовами праці. Скачайте зразок наказу про доплату за шкідливі умови праці.
13222

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
32656

Доплата за шкідливі умови праці 2024

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
32716

Охорона праці осіб з інвалідністю

Охорона праці осіб з інвалідністю передбачена законодавством. Зокрема, на роботодавців покладено обов’язок щодо працевлаштування інвалідів. Дізнайтеся більше про охорону праці інвалідів та зокрема про права інвалідів під час війни.
24468

Як забезпечується охорона праці жінок, неповнолітніх та осіб з інвалідністю

Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів забезпечується відповідними законодавчими нормами. Адже через певні фізичні, фізіологічні та інші особливості жінкам, неповнолітнім, інвалідам складніше реалізувати своє право на працю. У статті розповідаємо, як забезпечити рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, віку чи інвалідності, та створити безпечні умови праці для всіх.
41887